Samsung Galaxy Watch 6 – uniwersalny i świetnie wykonany!

Koncern Samsung pokazał nam w tym roku dwa modele zegarków. Ten droższy i bardziej prestiżowy – Samsung Galaxy Watch 6 Classic – testowaliśmy już dla Was jakiś czas temu. Ów sprzęt bardzo pozytywnie nas wtedy zaskoczył. Z tego też powodu nie mogłem się doczekać, żeby przetestować model podstawowy – Samsung Galaxy Watch 6. Tak się składa, że w ostatnich tygodniach miałem okazję sprawdzać go w codziennych zastosowaniach. Jak wypadł? Sprawdźmy!

Wygląd i jakość wykonania

Zegarek dotarł do mnie w estetycznym pudełku – podłużnym i raczej charakterystycznym dla rynku inteligentnych zegarków. W zestawie ze smartwatchem otrzymujemy także magnetyczną ładowarkę. Samsung Galaxy Watch 6 w kwestii wzornictwa przypadnie do gustu wszystkim osobom, które lubią nowoczesne, masywne i minimalistyczne zegarki. Na pokładzie smartwatcha zabrakło obrotowego bezela. Zarezerwowano go dla serii Classic. Jednak wszystkie osoby będące fanami modeli z lat poprzednich poczują się tu jak w domu.

Tegoroczny zegarek Samsunga został wyposażony w wygodny pasek. Wykonano go z tworzywa sztucznego (fluoroelastomeru). Nawet jeśli nie przypadnie nam do gustu, w sieci znajdziemy całe mnóstwo ciekawych, zamiennych rozwiązań takich, jak paski sportowe czy też metalowe bransolety. Wszystko po to, by nasz Galaxy Watch 6 był maksymalnie spersonalizowany pod kątem naszych potrzeb. System wymiany pasków jest wygodny – wystarczy wcisnąć przycisk odpowiedzialny za wypinanie. To postęp względem poprzedników. Korpus czasomierza to aluminium. Ekran chroni natomiast szkło szafirowe.

Nowy smartwatch spełnienia wymagania militarnej normy MIL-STD-810H oraz standardu IP68. Oznacza to, że nie powinien ulec uszkodzeniu w wyniku kontaktu z wodą lub pyłem. Na trening na basenie naszego smartwatcha zabierzemy dzięki wodoodporności do 5 ATM.

Wyświetlacz

Samsung w przypadku testowanego przeze mnie zegarka postawił na ekran AMOLED o średnicy 1,47″ i rozdzielczości 480 x 480 px. Nie miałem większych zastrzeżeń do czytelności informacji wyświetlanych za jego pośrednictwem. Obraz był dobrze widoczny nawet w pełnym słońcu. Owa matryca jest bardzo responsywna i przez cały okres testów nie sprawiała pod tym względem żadnych problemów. Reakcja na dotyk była wzorowa nawet wtedy, gdy moje dłonie nie były suche. Ze względu na to, że ekran jest całkowicie płaski, można w prosty sposób zabezpieczyć go dodatkowym szkłem hartowanym nie męcząc się z niepraktycznymi foliami.

Specyfikacja oraz funkcje

Producent postawił tutaj na wydajny procesor Exynos W930, którego wspierają 2 GB pamięci RAM. Ponadto możemy liczyć na 16 GB pamięci wewnętrznej. Na pokładzie tego niepozornego na pierwszy rzut oka zegarka producent serwuje nam całą masę przydatnych czujników, których zadaniem jest bieżące monitorowanie naszej aktywności. Ponadto mamy tu wsparcie dla GPS i GLONASS, Bluetooth oraz Wi-Fi. Co warto odnotować, w sprzedaży dostępny jest wariant urządzenia wspierający eSIM. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie połączeń i pisanie SMS-ów z zegarka nawet wtedy, gdy – na przykład – na czas treningu smartfona zostawimy w domu.

System Wear OS to możliwość korzystania z aplikacji takich, jak Spotify, Strava, Google Fit i wielu innych w połączeniu z naszym zegarkiem. Możliwości są spore i to w naszej gestii leży, jak je wykorzystamy. Samsung dostarcza jednak w Sklepie Play także swoją aplikację, dzięki której możemy wygodnie wykonywać pomiary naszych parametrów zdrowotnych (w tym sprawdzać stan zdrowia naszego serca czy – dzięki specjalnemu algorytmowi – poznać skład naszego organizmu). Do dyspozycji otrzymujemy także multum wiodących trybów sportowych, tryb monitorowania snu czy poziomu stresu. Warto zaznaczyć, że Samsung współpracuje z Google dość intensywnie i regularnie raczy nas aktualizacjami oprogramowania.

Czytaj też: Samsung Galaxy S23 – maluch z potencjałem?

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że testowany smartwatch współpracuje ze smartfonem w zakresie wyświetlania powiadomień, pisania/dyktowania SMS-ów oraz odbierania/odrzucania połączeń. O nowych zdarzeniach zegarek informuje nas za pośrednictwem sygnału dźwiękowego bądź wibracji. Aplikacja do zarządzania zegarkiem – Galaxy Wearable – jest niesamowicie intuicyjna w obsłudze. Przez to zarządzanie pracą czasomierza nie powinno sprawić problemów nawet totalnym laikom. Co ważne – możemy pobrać ją na dowolnego smartfona z Androidem lub nawet na iPhone’a – co sprawia, że nie jesteśmy zmuszeni korzystać z urządzeń Galaxy. W tym drugim przypadku zalecałbym jednak wybór Apple Watcha. Współpracuje on z urządzeniami z Cupertino o wiele lepiej.

Fanów płatności zbliżeniowych natomiast z pewnością ucieszy fakt, że dla urządzenia dostępna jest aplikacja Google Pay. Oznacza to, że możemy za jego pośrednictwem dokonywać płatności zbliżeniowych – na przykład – w sklepie czy na stacji benzynowej.

Czas pracy między ładowaniami

Samsung Galaxy Watch 6 zaoferuje nam standardowy, jak na smartwatcha, czas pracy między ładowaniami. Producent deklaruje, że bateria o pojemności 425 mAh zapewni do 40 godzin normalnego użytkowania lub do 30 godzin, gdy korzystamy z AoD. Bardziej miarodajną informacją będzie jednak ta, że zegarek trzeba będzie ładować praktycznie codziennie – biorąc pod uwagę korzystanie z niego w sposób standardowy – tj. kilka pomiarów dziennie, obsługa powiadomień i podstawowych funkcji. Nawet gdy starałem się oszczędzać energię nie zdarzało się, by zegarek pracował na moim nadgarstku między ładowaniami dłużej niż około dwa dni. To krótko, jeśli weźmiemy pod uwagę to, ile dni po naładowaniu mogą pracować niektóre smartwatche bazujące na autorskim oprogramowaniu producenta.

Podsumowanie

Samsung Galaxy Watch 6 to zdecydowanie jeden z najlepszych zegarków z Wear OS, jakie możemy obecnie kupić. Jest doskonale wykonany, wydajny i oferuje multum funkcji. Współpraca Koreańczyków z Google to obietnica satysfakcjonującego wsparcia aktualizacjami i – co za tym idzie – nowymi funkcjami. W testowanym wariancie (44 mm, Wi-Fi + eSIM) zegarek kosztuje 1849 złotych i z pewnością będą to dobrze wydane pieniądze.

Grafika tytułowa: Samsung