Samsung Galaxy S24 – sprawdzamy nowego flagowca z Korei
W ubiegłym tygodniu firma Samsung zaprezentowała nam swoje nowe flagowce z rodziny Galaxy S24. Ich zadaniem będzie wyznaczanie w najbliższych miesiącach trendów na rynku smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Android. Dzięki zaawansowanym funkcjom Galaxy AI oraz niezwykle wydajnym podzespołom z pewnością sprzęt ten wzbudzi zainteresowanie wielu fanów systemu Android. Tymczasem w moje ręce na testy trafił podstawowy Samsung Galaxy S24. Czy to smartfon, który doskonale poradzi sobie ze swoją konkurencją w niezwykle wymagającym segmencie topowych smartfonów? Sprawdźmy!
Ekran
Samsung Galaxy S24 został wyposażony przez producenta w ekran Dynamic AMOLED 2X. Rozmiar ekranu Galaxy S24 to 6,2″. Rozdzielczość to Full HD+, a częstotliwość pracy to tutaj 120 Hz. Jakość wyświetlanego obrazu będzie więc wyborna. To świetna wiadomość dla wszystkich osób, które zamierzają na swoim nowym flagowym smartfonie Galaxy oglądać filmy i serialem czy też grać w ulubione gry mobilne.
Kamerka dedykowana rozmowom wideo, jak i wykonywaniu selfie została osadzona w charakterystycznym „oczku” w centrum, u górnej krawędzi ekranu. Charakteryzuje ją rozdzielczość 12 MP i jest to wysokiej klasy rozwiązanie. Czytnik linii papilarnych został osadzony pod ekranem. To jednak już norma w przypadku każdego nowego urządzenia Galaxy.
Wydajność
W przypadku Samsunga Galaxy S24 nie można narzekać na wydajność pracy. Odpowiada za nią wysokiej klasy procesor Samsung Exynos 2400, który zapewnia satysfakcjonującą płynność pracy – o wiele większą, niż mogłoby to wynikać z rzeczywistych specyfikacji. Jednostka wspierana jest przez 8 GB pamięci RAM oraz maksymalnie 512 GB przestrzeni na dane użytkownika. Przez cały okres testów nie miałem powodów, by narzekać na jakość pracy tego smartfona. Nie doświadczyłem też nadmiernego przegrzewania się, którego obawiają się potencjalni nabywcy urządzenia.
Testowany model oferuje funkcję Dual SIM. Producent do dyspozycji użytkownika oddaje także modem 5G, który zapewnia dostęp do najszybszego Internetu mobilnego. Oprócz klawisza blokowania, na krawędzi urządzenia umieszczono także klawisze regulacji głośności. Na pokładzie sprzętu tej klasy nie mogło zabraknąć modułu NFC oraz złącza USB-C.
Niestety mało który flagowiec oferuje dostęp do złącza słuchawkowego. Podobnie jest i w przypadku Galaxy S24. Jeśli więc spędzasz sporo czasu na słuchaniu muzyki, to zdecydowanie warto zaopatrzyć się w będące częścią ekosystemu, kompatybilne słuchawki Galaxy Buds. Oczywiście nie trzeba ograniczać się do słuchawek Galaxy. Z urządzeniem można bowiem sparować praktycznie dowolny zestaw.
Intuicyjne oprogramowanie i wsparcie AI
Całość pracuje pod kontrolą Androida 14 z nakładką One UI. Warto zaznaczyć, że koreański koncern dość często udostępnia aktualizacje dla wspieranych urządzeń Samsung Galaxy. Po takich łatkach można spodziewać się udoskonalania niektórych funkcji Samsung AI czy aktualizacji preinstalowanej aplikacji Samsung Phone. Bardzo często poprawiany jest również rzeczywisty interfejs użytkownika. Firma Samsung przywiązuje ogromną wagę do aspektu, jaki jest graficzny interfejs użytkownika. Nakładka One UI jest niezwykle ceniona przez użytkowników i w przypadku topowych smartfonów Samsunga zapewnia jakość pracy na poziomie systemu iOS od Apple.
Płatności mobilne dla wygody użytkownika
Oczywiście Samsung Galaxy S24 – dzięki modułowi NFC – może służyć użytkownikowi w charakterze – m.in. – karty płatniczej. Funkcja umożliwiająca płatności mobilne to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Aby korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest wirtualna karta płatnicza – pobierz aplikację Portfel Google ze sklepu Google Play, wspierającą funkcję Google Pay, aby za pomocą smartfona Galaxy płacić zbliżeniowo w sklepach czy na stacjach benzynowych. Co ważne – płacić możesz także za pomocą zegarka Galaxy Watch. Przeprowadzanie płatności za pomocą Portfela Google Pay w ostatnich latach niezwykle się upowszechniło.
Zawartość zestawu i jakość wykonania
Smartfon Galaxy S24 nie serwuje bogatego zestawu sprzedażowego. Urządzenia Galaxy zdążyły nas już jednak do tego przyzwyczaić. Producent umieszcza w kartoniku sam telefon, przewód służący do ładowania, igiełkę tacki SIM oraz dokumentację. Galaxy S24 jest naprawdę nieźle wykonany. Koreańczycy postawili tu na szkło i metal, które dają poczucie użytkowania sprzętu premium. Warto jednak postawić na estetyczne etui. Smartfon sprawia wrażenie takiego, który nie będzie odporny na różne upadki.
Błyskawiczne przenoszenie danych
Co niezwykle ważne – dane ze swojego dotychczasowego smartfona można błyskawicznie umieścić na swoim nowym telefonie Galaxy dzięki funkcji Smart Switch. Jak to zrobić? To proste. Pobierz Smart Switch ze Sklepu Galaxy lub ze sklepu Galaxy Store otwórz Smart Switch Mobile i ustaw jedno z urządzeń jako wysyłające, a drugie jako odbiorcę danych. Cały proces może nieco się wydłużyć, jeśli pamięć urządzenia Galaxy jest mocno zapełniona.
Funkcje multimedialne
Na ekranie Samsunga Galaxy S24 komfortowo można oglądać rozmaite materiały wideo. To zasługa świetnego wyświetlacza. Obraz będzie bardzo płynny dzięki wysokiemu odświeżaniu. Smartfon bez problemów radzi sobie z Netflixem, Amazon Prime Video czy HBO Max. Po podłączeniu porządnych słuchawek także nie byłem zawiedziony – odtwarzanie muzyki testowałem na aplikacjach Spotify i YouTube Music. We wspomnianych kwestiach urządzenie radzi sobie naprawdę dobrze. Oczywiście smartfon bezproblemowo współpracuje także z Chromecastem. Jak wszystkie topowe smartfony Galaxy, także i model Galaxy S24 oferuje dostęp do niezwykle praktycznego trybu DeX, który zamienia urządzenie w przenośny komputer PC.
Funkcje Galaxy AI
Funkcje Galaxy AI to coś, czym Samsung w tym roku dość mocno chwali się w przypadku swoich flagowców. Firma Samsung zastrzega jednak, że ich dostępność może być różna w zależności od regionu. Nie wszystkie dostępne są także w języku polskim, więc mogą w przyszłości wymagać pobrania pakietu językowego (a tu może być wymagane logowanie do konta Samsung).
Galaxy AI to rozwiązania mające przenieść wrażenia z korzystania z serii Galaxy S24 na zupełnie nowy poziom – niezależnie od tego, czy korzystamy z najtańszego Galaxy S24, czy też z topowego Galaxy S24 Ultra. Podczas prezentacji nowych smartfonów Galaxy S24, na którą wybraliśmy się do Warszawy ogromne wrażenie zrobiła na nas funkcja Live Translate, która pozwala na biegłe prowadzenie konwersacji z osobami posługującymi się językami obcymi.
Nieźle zapowiada się także funkcja Note Assist, która zarezerwowana jest jednak wyłącznie dla modelu Galaxy S24 Ultra. Jej zadaniem jest wspieranie Cię w sytuacjach, w których notujesz rysikiem S Pen. Liczne funkcje AI wspierają użytkownika także podczas wykonywania zdjęć. Możesz liczyć na wsparcie Photo Assist, na Zoom AI i wiele innych.
Co ważne, niektórych funkcji Samsung AI doczekamy się w wielu innych wspieranych smartfonach Galaxy. Koncern z Korei ma zamiar nieustannie je rozwijać, by poprawiać niezawodność wygenerowanych danych wyjściowych. Poza tym możemy się spodziewać, że wiele funkcji AI dostarczanych będzie już po premierze topowych Galaxy S24.
Same funkcje z rodziny Galaxy AI omówimy dla Was w oddzielnym artykule na ich temat.
Funkcje foto/wideo
Samsung Galaxy S24 z powodzeniem zastąpi fotograficzne kompakty. Pozwala bowiem na wykonywanie zdjęć i kręcenie materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości. Oprócz tego, że rejestrowanie multimediów wspierają funkcje AI, można manipulować właściwościami zoomu cyfrowego.
Smartfon może obsługiwać Super HDR. Wspierany jest także zoom jakości optycznej, który jest włączany przez czujnik Adaptive Pixel. Obojętnie nie można przejść także obok zdjęć nocnych. Czujnik ProVisual rejestruje każdą noc z niesamowitą wręcz ilością szczegółów.
Co do samej jakości zdjęć – urządzenie nieźle radzi sobie z ustawieniem ostrości. Oczywiście podbija nieco kolorystykę – jak każdy smartfon Galaxy – jednak nie jest to na tyle inwazyjne, by przeszkadzało w codziennym fotografowaniu.
Producent postawił na trzy obiektywy na pleckach:
- standardowy – 50 MP,
- ultraszerokokątny – 12 MP,
- teleobiektyw – 10 MP.
Także materiały wideo rejestrowane za pośrednictwem modelu Galaxy S24 nie pozostawiają wiele do życzenia. Wideo nagrać można maksymalnie w 8K i 24 kl./s. Ten tryb nadal jednak jest bardziej ciekawostką niż praktycznym rozwiązaniem, z którego będziemy korzystać na co dzień.
Standardowo powinno się korzystać z rozdzielczości 4K i 60 kl./s. Stabilizacja jest bardzo przyzwoita i nie sposób na nią narzekać. Dodatkowo, w ręce użytkownika oddane zostało wiele ciekawych trybów nagrywania, jak hyperlapse, wideo portretowe czy możliwość tworzenia wideo slow-motion.
Aplikacja aparatu jest niezwykle intuicyjna w obsłudze. W dolnej części ekranu pojawią się najważniejsze elementy sterujące. W górnej natomiast – dodatkowe opcje.
Bateria
W przypadku nowego Galaxy S24 Samsung postawił na nieco udoskonalone ogniwo. Pojemność baterii wzrosła bowiem do 4000 mAh, co jednak będzie miało jedynie nieznaczny wpływ na czas pracy smartfona między ładowaniami.
Rozczarowuje niestety „szybkie ładowanie” z Korei, które osiąga zaledwie 25W. To już nieco komiczna wartość względem najbardziej niebezpiecznej dla Samsunga konkurencji. Ogniwo wystarczy na cały dzień intensywnego użytkowania smartfona. Czas ten wydłuży się, jeśli z Galaxy S24 będzie się korzystać sporadycznie.
Galaxy S24 czy Galaxy S24 Ultra?
Pytanie, które zapewne wiele osób stawia sobie przed zakupem takiego smartfona. Wybrać model Galaxy S24? A może postawić na większe Galaxy S24+ lub Galaxy S24 Ultra? Wiele zależy od tego, jakie wymagania stawiamy nowemu smartfonowi Galaxy.
Podstawowy model to świetny wybór dla fanów kompaktowych urządzeń o sporych możliwościach.
Droższe warianty sprawdzą się wtedy, gdy wymagamy dłuższego czasu pracy między ładowaniami, czy też bardziej zaawansowanych funkcji foto/wideo. W wielu zastosowaniach doskonale może sprawdzić się rysik S Pen.
Promocje na start od Samsunga
Koncern Samsung przygotował bardzo ciekawe oferty z okazji rynkowej premiery serii Galaxy S24. By można było z nich skorzystać, konieczne jest założenie Konta Samsung oraz zainstalowanie aplikacji Samsung Members. Do tej drugiej loguje się właśnie używając Konta Samsung.
Słuchawek Galaxy Buds już nie odbierzesz
Osoby, które zdecydowały się na szybki zakup w dniach 17-23 stycznia, otrzymały gratis Galaxy Buds 2. generacji. Ta promocja już się zakończyła. Nadal jednak – do 30 stycznia – składając zamówienie na wybrane urządzenie premierowe Galaxy otrzymasz smartfon z większą ilością pamięci w niższej cenie.
Odkup Galaxy
Ponadto dostępna jest tradycyjna już promocja Odkup Galaxy, która pozwala oddać swojego obecnego smartfona, którego Samsung wyceni według pewnych kryteriów i dołoży do niego 300 złotych w przypadku Galaxy S24 lub 500 złotych zwrotu w programie Odkup w przypadku Galaxy S24+ i Galaxy S24 Ultra.
Jeśli nie zdecydujesz się na oddanie starego smartfona – nadal można otrzymać 400 złotych za pośrednictwem aplikacji Samsung Zwrot na kartę. Pamiętaj jednak, że przyznanie przez koncern Samsung dodatkowego zwrotu zależy od tego, czy spełnisz warunki przewidziane w regulaminie promocji. Producent zastrzega sobie możliwość wprowadzania zmian w promocji bez konieczności informowania o tym użytkowników.
Więcej informacji na temat promocji można uzyskać kontaktując się z działem pomocy firmy Samsung.
Podsumowując
Jak widać, możliwości produktu koncernu Samsung są naprawdę imponujące. Nie bez powodu Koreańczycy przekonują nas, że wkroczyliśmy w erę Galaxy AI. Dzięki mocnym podzespołom Samsung Galaxy S24 nie zawiedzie nas w kwestii wydajności. Poza tym za jego pośrednictwem nagramy świetne wideo oraz zrobimy naprawdę imponujące zdjęcia. Minusem może być tu wolne ładowanie o mocy zaledwie 25W. Obiecująco natomiast zapowiadają się funkcje Galaxy AI, które Koreańczycy na pewno będą intensywnie rozwijać w kolejnych latach.
Testowany smartfon kosztuje w sklepach z elektroniką 4099 złotych.
Grafika tytułowa: Samsung