Rakuten Kobo Clara Colour – kolorowy świat książek w Twoich dłoniach

Czytniki e-booków od dawna są wiernymi towarzyszami miłośników literatury. Jednakże, Rakuten Kobo postanowiło pójść o krok dalej, wprowadzając na rynek model Clara Colour – pierwszy w swojej serii z kolorowym wyświetlaczem E-Ink Kaleido 3. To urządzenie, które ma przyciągnąć nie tylko zapalonych czytelników, ale i miłośników komiksów oraz ilustracji.

Kobo wypuściło na rynek urządzenie, które ma szansę zmienić sposób, w jaki postrzegamy e-książki. Kobo Clara Colour to czytnik, który obiecuje nie tylko komfort czytania, ale i barwny przekaz treści. Choć z jednej strony nie jest to żadna rewolucja, bo pierwsze kolorowe czytniki pojawiły się już w 2009 roku, to faktycznie nie zdobyły one serc czytelników. Czarno białe czytniki nadal cieszą się największą popularnością, a technologie E-Ink nadal nie oferuje tak dużej płynności czy animacji jak tradycyjne wyświetlacze LCD. Choć do samego czytania książek nic więcej nie potrzeba, to nowe, szybsze procesory sprawiają, że zwykłe czytniki do e-booków znajdują szersze zastosowanie i stają się wielofunkcyjne. Tylko na końcu zawsze powstaje pytanie, czego My potrzebujemy, czego szukamy? Jednych zadowoli urządzenie, które tylko wyświetla czarne litery na matowym ekranie, a innych ucieszy fakt, że mogą dodatkowo obejrzeć na nim komiks w kolorze, przeglądać strony internetowe, albo coś naszkicować.

Niepozorny klasyk

Kobo Clara Colour to 6 calowy, kolorowy czytnik e-booków, który na pierwszy rzut oka, swoim wyglądem nie specjalnie wyróżnia się z tłumu. Jego obudowa została wykonana z plastiku z odzysku, od frontu i na brzegach nie ma żadnych przycisków, praktycznie nic się tu nie dzieje. Dopiero na odwrocie znajdziemy logo producenta, przycisk zasilania i specjalny grawerowany wzór, który sprawia, że urządzenie pewnie leży w dłoniach i nie wyślizguje się z nich. Wracając do frontu, kolorowy Kobo ma dotykowy, matowy ekran, który jest otoczony grubymi ramkami, zapewniającymi pewny uchwyt. Bez większych problemów czytnik możemy trzymać w dwóch albo w jednej dłoni bez obawy, że przypadkiem dotkniemy częścią dłoni ekranu i tym samym przewiniemy stronę. Bardzo wygodna jest też szeroka dolna krawędź, na której z łatwością mieści się cały kciuk. Trzymanie Kobo Colour w trzech palcach jest także możliwie i nawet wygodne, bo Clara Colour waży niecałe 200 gram.

Przeczytaj też: Rakuten Kobo Clara 2E – wodoodporny czytnik z ekologicznych materiałów | CoNowego.pl

Wyświetla, czyta, przegląda i szkicuje

Najnowszy czytnik Kobo Clara Colour to urządzenie wielofunkcyjne. Jego podstawową funkcją jest wyświetlanie książek, gazet i komiksów, ale potrafi dużo więcej. Można na nim także słuchać audiobooków, ponieważ ma on wbudowany moduł Bluetooth oraz dostęp do treści w aplikacji. Możemy też zapisywać na czytniku artykuły pobrane z sieci, żeby je przeczytać później w wersji off-line. Clara Colour pozwala na przeglądanie stron internetowych, ponieważ ma wbudowaną przeglądarkę, ta funkcja jednak jest jeszcze w wersji Beta i nie działa idealnie. Co prawda wejdziemy na niemal każdą stronę i treści takie jak litery zwykle wyświetlane są właściwie, ale nie wszystkie zdjęcia wyświetlają się poprawnie. Jednak nie jest to problem sprzętowy, ale softwarowy, dlatego wierzę, że dobra przeglądarka powinna załatwić sprawę. Kolejną funkcją, także na etapie Beta jest szkicownik, który pozwala na odręczne notatki, rysowanie i szkicowanie ołówkiem. Mimo faktu, że Clara Colour ma kolorowy ekran, to rysować możemy tylko w jednym kolorze – ołówka, a szkoda.

Trochę technologii

Warto powiedzieć trochę więcej na temat technologii, która za tym wszystkim stoi i pozwala na wszystkie te dodatkowe funkcjonalności. Kobo Clara Colour ma wymiary 112 x 160 x 9,2 mm i waży 174 g. Jest wyposażony w 6-calowy wyświetlacz E-Ink Kaleido™ 3 z funkcją FastGLR i trybem ciemnym. Jest to wyjątkowo praktyczne, gdy czytamy w ciemnym pomieszczeniu, bo ekran nie świeci wówczas jak latarnia. Wyświetlacz ma rozdzielczość 1448 × 1072 pikseli i oferuje zagęszczenie 300 PPI przy czarno-białych treściach i 150 PPI przy kolorowych. W jego wnętrzu znajdziemy pamięć o pojemności 16 GB, co w zupełności wystarczy na dzisiejsze standardy. Sercem urządzenia jest bardzo wydajny, ale i szybki procesor Dual 2,0 GHz. Łączność ze światem zewnętrznym zapewnia czytnikowi technologia bezprzewodowa Wi-Fi 802.11 ac/b/g/n (dwuzakresowa 2,4 i 5 GHz), Bluetooth® oraz łącze USB typu C. Bateria ma pojemność 1500 mAh zapewnia kilka tygodni działania. Jedno ładowanie czytnika wystarcza na 42 dni codziennej 30-minutowej lektury przy jasności ekranu na poziomie 30%. Czytnik jest też wodoszczelny  i ma certyfikat IPX8, dzięki czemu może przebywać do 60 min na 2 metrach głębokości.

Praktyczny i wygodny

Przechodząc do funkcji i dostępnych opcji, Kobo Clara Colour oferuje regulowane, przednie oświetlenie. Technologia ComfortLight PRO umożliwia regulacje jasności i temperatury barwowej w celu redukcji światła niebieskiego. Stopień natężenia, ale i barwy kontroluje się przy pomocy suwaków, dostępnych z dolnej szuflady, która wysuwa się od muśnięcia palcem od dołu ekranu w górę. Urządzenie umożliwia także zmianę fontów, a do wyboru mamy aż 13 różnych czcionek i ponad 50 stylów oraz naturalnie regulację rozmiaru. Czytnik wyświetla 15 formatów plików obsługiwanych natywnie i są to: EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ i CBR. Kobo Clara Colour pozwala na dalszą personalizację i tak np. możemy sami zmieniać i ustawiać strefy dotykowe, które przewijają strony książek zarówno czytane w pionie, jak i w poziomie.

Przeczytaj też: Kobo Elipsa 2E – flagowy czytnik e-booków od Rakuten | CoNowego.pl

Akcesoria

Dla czytnika Kobo Clara Colour znajdziemy dodatkowe akcesoria w postaci etui. Co prawda samo urządzenie świetnie leży w dłoni i nie potrzebuje dodatków, ale w trosce o zachowanie estetycznego wyglądu i ochrony ekranu, są dostępne dwa pokrowce. Pierwszy jest dość prosty i jest to silikonowy clear case, podobny do tych, które znamy ze smartfonów. Drugi to już bardziej zaawansowany wykonany syntetycznej skóry z osłonką na ekran, pokrytą od wewnątrz alkantarą. Osłonka jest magnetyczna i nie odkleja się od wyświetlacza, a dodatkowo została zaprojektowana w taki sposób, że może posłużyć jako stojak.

Podsumowanie

Kobo Clara Colour to kolorowy czytnik e-booków, odtwarzacz audiobooków, szkicownik i przeglądarka Internetu. Matowy, 6 calowy ekran oferuje wysokie odwzorowanie kolorów i przewijanie stron książek, komiksów czy stron internetowych działa zaskakująco szybko i płynnie. Kobo Clara Colour obsługuje większość popularnych formatów plików, co czyni go wszechstronnym narzędziem dla każdego czytelnika, dodatkowo, czytnik oferuje adaptacyjne podświetlenie, które dostosowuje się do warunków oświetleniowych, co jest szczególnie przydatne podczas nocnego czytania, w tym tryb ciemny. Rakuten Kobo Clara Colour to urządzenie, które z pewnością zadowoli szerokie grono odbiorców.

Cena: 699 zł