Rakuten Kobo Clara 2E – wodoodporny czytnik z ekologicznych materiałów

To jeden z najbardziej przyjaznych środowisku czytnik e-booków na świecie. Całość wykonana jest w 85% z plastiku pochodzącego z recyklingu, a 10% z oceanu. Na dodatek jest świetnie wykonany i wodoodporny.

Każdy, kto lubi czytać, wcześniej czy później staje przed trudnym wyborem, upchnięcia gdzieś ton książek. Jeżeli masz już wypchane regały po brzegi i pełną piwnice, garaż lub strych ulubionymi autorami, to znak, że przyszła pora na czytnik e-booków. Sam dużo czytam i dlatego tak sobie cenie te małe, przenośne biblioteki. Same urządzenie ma wystarczająco dużo pamięci wewnętrznej, żeby pomieścić całe zbiory niejednej biblioteki, tyle tylko, że nie jest to wcale potrzebne, ponieważ czytnik Kobo Clara 2E ma dostęp do Internetu, a co za tym idzie do dziesiątek sklepów i usług oraz do milionów książek, komiksów, artykułów, gazet, magazynów oraz audiobooków.

Ekologiczny wariat

Wszyscy stajemy się coraz bardziej świadomi zmian klimatycznych, zachodzących na naszej planecie, dlatego nie można przejść obojętnie obok czytnika Kobo Clara 2E. Wielki szacun dla inżynierów za to, że zadali sobie tyle trudu, żeby stworzyć czytnik, a także opakowanie z materiałów z odzysku. Te 10 % odzyskanych butelek z oceanu, może nie robić wrażenia, ale wystarczy powiedzieć, że Kobo planuje przejmować rocznie ponad 200 000 plastikowych butelek zanim dotrą do oceanów oraz ponad milion płyt CD i DVD, które skończyłyby na śmietniku, żeby uświadomić sobie skalę tego przedsięwzięcia. W skrócie, kupując Kobo i inne urządzenia, które powstały z materiałów z odzysku, ratujemy naszą przyszłość. Trochę zabrzmiało to pompatycznie, ale to najprawdziwsza prawda.

Przeczytaj też: Huawei MatePad Paper – czytnik e-booków, notatnik czy tablet? | CoNowego.pl

Konstrukcja

Przechodząc płynnie do samego urządzenia, Kobo Clara 2E to czytnik e-booków i odtwarzacz audiobooków wyposażony w 6 calowy, podświetlany, dotykowy ekran HD E Ink Carta 1200 z trybem nocnym i funkcją podświetlania ComfortLight PRO. Czytnik ma szerokie ramki wokół ekranu, dzięki którym wygodnie się go trzyma w dłoniach nie wciskając przypadkowo czegoś na wyświetlaczu. Odwrotnie niż w tabletach, w przypadku e-czytników te duże ramki są niezbędne. Konstrukcja jest lekka i pozbawiona przycisków na ramce i na krawędziach, jedyny przycisk znajduje się na pleckach i służy do włączenia i wyłączenia. Na pleckach znajdziemy karbowany wzorek poprawiający grip w dłoni. Kobo Clara 2E jest ponadto wodoodporny z certyfikatem IPX8, co oznacza, że nie powinno mu się nic stać, nawet wtedy, gdy wpadnie do basenu.

Super jakość

Najważniejsze już powiedzieliśmy: że eko, że dotykowy, że podświetlany, że wodoodporny, ale jak się na nim czyta, słucha? Kobo Clara 2E to profesjonalista. Jakość widać zarówno w wykonaniu i wykończeniu detali obudowy i wyświetlacza, ale także zaraz po włączeniu zasilania. Zaskakuje świetna jakość ekranu, na którym wyraźnie jest widać każdą literkę. Sam ekran jest przyjemny w dotyku i nie posiada żadnych odbijających światło elementów. Podobnie obudowa, która jest matowa i także nie rozprasza żadnymi refleksami czy odbiciami innych źródeł światła. Sam wyświetlacz ma możliwość dokładnej personalizacji natężenia światła, koloru e-papieru i kilka innych parametrów.

Przeczytaj też: Samsung Galaxy Tab S8 Ultra – więcej, niż tablet! | CoNowego.pl

Nawigacja

Kobo Clara 2E poszedł trochę swoją drogą i dobrze tomu wyszło. Mam nadzieję, że sposób nawigacji wszystkim użytkownikom przypadnie do gustu. W głównej części ekranu wyświetlane są nasze treści, zaś sklep dyskretnie wygląda z dołu, zachęcając nienachalnie nas do zakupu nowych książek. Na samym dole są cztery ikonki: Strona główna, Moje książki, Discover i Więcej. Zaś z góry ekranu nie wysuwa się szuflada z opcjami. Tu znajdziemy kilka małych ikonek, takich jak: jasność, sieć, bateria, odświeżenie i lupa, które po dotknięciu palcem otwierają dymki z opcjami. Doceniam te oryginalne rozwiązanie, bo jest bardzo wygodne i praktyczne. Jako że Kobo Clara 2E   pozbawiony jest przycisków fizycznych, to nawigacja po lekturach odbywa się za pomocą dotyku ekranu. Ten działa bardzo szybko i precyzyjnie.

Co czytać, co słuchać

Czytnik Kobo Clara 2E ma 16 GB pamięci, co pozwala zapisać do 12 000 e‑booków lub 75 audiobooków i mieć je zawsze przy sobie. Książki, magazyny, komiksy czy gazety możemy pobierać z wielu różnych miejsc. Urządzenie pozwala zalogować się nie tylko przy pomocy konta Kobo czy Rakuten, ale także Google czy Meta (FB). Sam sklep oferuje absurdalnie ogromną bibliotekę treści w kilkudziesięciu językach. Z całą pewnością znajdziemy tu coś dla siebie. Na miłośników słuchania książek czeka miła niespodzianka, bowiem Kobo Clara 2E ma także dostęp do katalogu z audiobookami. Czytnik nie ma wejścia na słuchawki ani głośnika, ale ma możliwość podłączenia słuchawek lub głośnika bezprzewodowego.

Podsumujmy

Kobo Clara 2E to poręczny, 6 calowy elektroniczny czytnik książek z dotykowym i podświetlanym ekranem. Po pierwsze jest bardzo eko, po drugie jest świetnie wykonany, po trzecie, na jednym ładowaniu może pracować do dwóch tygodni. Można do niego dokupić etui ochronne, które jest także podstawką do czytania na stole. Dzięki wodoszczelności możemy czytać książki w wannie, na plaży lub na ławce w parku podczas burzy i gradu. 😊

Specyfikacja Kobo Clara 2E

 • Wyświetlacz: Ekran dotykowy 6” E Ink Carta 1200, 300 PPI, rozdzielczość 1448 x 1072, z trybem nocnym
 • Pamięć: 16 GB
 • CPU: 1 GHz
 • Łączność: Wi-Fi 802.11 ac/b/g/n (dwuzakresowe), technologia bezprzewodowa Bluetooth i USB-C
 • Bateria: Kilka tygodni pracy na jednym ładowaniu zależnie od częstości korzystania.
 • Wodoszczelność: IPX8 – do 60 min na 2 metrach głębokości wody
 • Podświetlenie: ComfortLight PRO – Regulacja jasności i temperatury barwowej
 • Możliwość dostosowania: TypeGenius: 12 różnych czcionek i ponad 50 stylów czcionek
 • Wymiary: 112,05 x 159,02 x 8,66 mm
 • Waga: 171 g
 • Obsługiwane formaty: 15 formatów plików obsługiwanych natywnie (EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR)
 • Cena: 699 zł