Logitech Brio 500 – kamerka do pracy, rozmów i do streamingu

Dobra kamerka internetowa to dziś podstawowe akcesorium dla każdej osoby, która pracuje w domu, chce utrzymywać regularny kontakt z rodziną lub znajomymi dzięki rozmowom wideo czy też najzwyczajniej w świecie lubi grać i chce transmitować rozgrywkę na Twitchu. W sklepach z elektroniką znajdziemy całe multum urządzeń tego typu. Warto jednak stawiać na przemyślane rozwiązania od renomowanych producentów. Przykładem może być tutaj kamerka Logitech Brio 500. Ostatnio miałem okazję sprawdzić, jak sprawuje się na co dzień.

Zawartość pudełka i jakość wykonania

Logitech Brio 500 przyjeżdża do nas w malutkim kartoniku charakterystycznym dla produktów amerykańskiego koncernu. Znajdziemy w nim samo urządzenie, dedykowany uchwyt do zamontowania kamerki na krawędzi monitora lub laptopa oraz papierologię. Zestaw jest skromny, ale wystarczający, by zacząć komfortową pracę z kamerką. Warto zwrócić uwagę na to, że sprzęt łączy się z komputerem za pośrednictwem złącza USB-C. Jeśli więc takowe nie znajduje się na wyposażeniu Waszych laptopów lub pecetów – trzeba będzie zakupić stosowną przejściówkę. Na szczęście są one dostępne za grosze.

Testowany przeze mnie sprzęt jest zaskakująco dobrze wykonany. Spasowanie stoi na wysokim poziomie. Nie musimy obawiać się, że mechanizmy regulujące ustawienie kamerki szybko się wyrobią. Urządzenie zostało wyposażone w wygodną w obsłudze przysłonę obiektywu dbającą o naszą prywatność w sytuacjach, w których nie korzystamy z Logitech Brio 500. Dziś to obowiązkowe wyposażenie praktycznie każdej kamerki internetowej.

Kilka słów o funkcjach

Kamerka Logitech Brio 500 wyposażona została w matrycę oferującą możliwość nagrywania wideo w maksymalnej rozdzielczości Full HD i 30 kl./s. To parametr pozwalający na naprawdę komfortowe prowadzenie rozmów. Pole widzenia to tutaj maksymalnie 90 stopni. Testowana kamera internetowa serwuje nam autorskie rozwiązanie producenta znane pod nazwą RightLight 4 z HDR. Odpowiada ono za automatyczną korekcję natężenia światła. Na plus także funkcja automatycznego ustawiania ostrości, która radzi sobie ze stawianymi przed nią zadaniami radzi sobie całkiem nieźle. Przydatne może okazać się również automatyczne kadrowanie pozwalające naszym rozmówcom skupić się na nas, gdy pozostajemy w ruchu. Osoby wykorzystujące kamerkę do rozmów służbowych docenią natomiast tryb Show Mode. Dzięki niemu wygodnie odchylimy kamerkę po to, by pokazać rozmówcy – na przykład – rysunek lub dokumenty.

Funkcjonalne oprogramowanie wspierające

Pracą kamery Logitech Brio 500 możemy zarządzać dzięki oprogramowaniu Logi Options+ i Logi Tune. Jest ono dostępne zarówno dla systemów macOS, jak i Windows. Aplikacje pozwalają na aktualizowanie oprogramowania układowego kamerki oraz zarządzanie ich pracą. Ich interfejs jest bardzo przejrzysty dzięki czemu z obsługą poradzą sobie nawet totalni laicy.

Jak kamerka sprawuje się w praktyce?

Kamerkę Logitech Brio 500 testowałem zarówno podczas rozmów z najbliższymi, jak i w trakcie profesjonalnych wideokonferencji. W każdym z wymienionych scenariuszy urządzenie sprawowało się nieźle, zapewniając mi satysfakcjonującą widoczność dla moich rozmówców. Nie mogłem też narzekać na jakość przetwarzanego przez urządzenie dźwięku. Moi rozmówcy słyszeli mnie dobrze, a podczas rozmów nie pojawiały się żadne nieprzyjemne zakłócenia – to zasługa obecności na pokładzie dwóch mikrofonów formujących wiązkę. Oczywiście próby były przeze mnie przeprowadzane za pośrednictwem wiodących platform – jak Teams, Zoom, Google Meet, Messenger czy Discord.

No właśnie – Logitech Brio 500 to kamerka, którą mogą wykorzystywać również gracze. Bez problemów można ją skonfigurować z narzędziami takimi, jak OBS i za jej pośrednictwem prowadzić streaming w popularnych serwisach – na Twitchu, na Facebooku czy też na YouTube. Oczywiście jak każdą kamerkę internetową – Logitech Brio 500 możemy wykorzystywać do kręcenia vlogów, jednak w tej materii o wiele lepiej będzie postawić na smartfony czy aparaty fotograficzne, które zapewnią wyższą jakość obrazu oraz lepszy klatkaż.

Niewątpliwą zaletą kamerki Logitech Brio 500 jest uniwersalny sposób mocowania. Do zestawu dołączony jest dedykowany, magnetyczny uchwyt, pozwalający na wygodne osadzenie jej na krawędzi monitora lub ekranu laptopa. Drugi magnes wkręcany jest w samą kamerkę na gwint 1/4 cala. Możemy więc go usunąć i umieścić kamerkę na statywie lub dedykowanym ramieniu. Wszystko dla wygody użytkownika.

Podsumowując…

Kamerka Logitech Brio 500 kosztuje 599 złotych. I w tej cenie jest całkiem ciekawą propozycją zarówno dla profesjonalistów, jak i dla osób, którym zależy na wysokiej jakości rozmowach wideo czy streamach. Wysoka jakość wykonania urządzenia oraz uniwersalna konstrukcja pozwoli na wykorzystywanie jej w przeróżnych scenariuszach przez długie lata. Zdecydowanie jest to sprzęt wart polecenia.