James Bond wśród laptopów – test Huawei Matebook 14 – 2021 r.

Do naszej redakcji trafił długo wyczekiwany Huawei Matebook 14, wersja 2021. Wygląda świetnie, działa szybko i skutecznie. Można na nim pracować i grać. Czyżby komputer idealny?

W służbach specjalnych panuje żelazna dyscyplina. Wszystkie zadania muszą być wykonane natychmiast, załoga wykonuje je bez chwili zastanowienia i bez dodatkowych pytań. Przepływ informacji musi być precyzyjny i dokładny. Zespół musi mieć wystarczająco dużo energii, by sprostać najtrudniejszym zadaniom. Zapraszamy do recenzji laptopa Matebook 14, flagowego okrętu Huawei.

Wygląd pierwsza klasa

Obudowa Matebooka została wykonana ze stali. Konstrukcja jest sztywna, odporna i … piękna. Laptop zachwyca prostym i minimalistycznym designem. Forma jest klasyczna i bez zbędnych przetłoczeń. Szarą, matową klapę zdobi błyszczące i centralnie umieszczone logo. Nie za duże, nie za małe. Po lewej stronie znajdziemy port USB-C, który służy do ładowania baterii, wejście słuchawkowe i HDMI. Po prawej stronie są tylko dwa porty USB.

Od spodu znajdują się maskownice na głośniki i dwa wentylatory oraz gumowe stopki zapobiegające poślizgom na blacie. Jest prosto i czysto. Po uniesieniu klapki, widzimy błyszczący, dotykowy ekran, bez otworu na kamerę. Poniżej mamy pełnowymiarową, podświetlaną i bardzo przyjemną w dotyku klawiaturę wyspową. W prawym górnym rogu jest przycisk zasilania z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Centralnie na dole pod klawiaturą, wielki niczym lotniskowiec – touchpad.

Imponujący arsenał

Skoro wiesz już jak wygląda Matebook 14, sprawdźmy jego uzbrojenie. Ekran to 14 calowy i dotykowy wyświetlacz IPS, o rozdzielczości 2160×1440 pikseli i proporcjach 3:2. To w sumie rzadkość, gdyż większość producentów oferuje proporcje 16:9. Nie do końca rozumiem tę decyzję, gdyż 80% treści takich jak filmy czy gry najczęściej mają kinowe proporcje. Jednak głęboka jak ocean czerń wyświetlacza, wspaniały kontrast i ogromna paleta kolorów sprawiły, że przestało mi to przeszkadzać.

Sercem tego dżentelmena jest procesor Intel Core i5, jedenastej generacji, taktowany zegarem 2,4 do 4,2 GHz, o architekturze 10 nm. Karta graficzna, to zintegrowana Intel Irix Xe, na której uruchomiłem Diablo 3, WOT, Fortnite i Battlefield V. Za płynną prace laptopa odpowiada 16 GB DDR4 pamięci RAM oraz szybki dysk NVMe PCIe o pojemności 512 GB.

Specyfikacja Huawei Matebook 14 – 2021 r.

  • Ekran: 14″ IPS, dotykowy, 2160×1440 pikseli (3:2)
  • Procesor: Intel Core i5-1135G7
  • GPU: zintegrowana Intel Irix Xe Graphics
  • RAM: 16 GB DDR4
  • Pamięć na dane: 512 GB NVMe PCIe
  • Bateria: 7330 mAh, 56 Wh z ładowaniem 65 W przez USB-C
  • Łączność: Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.2
  • Złącza: 2 x USB-A 3.2 Gen1, USB-C z DisplayPort, jack 3.5 mm, HDMI
  • Wymiary: 30,75 x 22,38 x 1,59 cm
  • Masa: 1,49 kg
  • Cena: 4999 zł

Poligon doświadczalny

Matebook 14 nie jest laptopem gamingowym, ale nie odmówiłem sobie tej przyjemności i sprawdziłem na nim kilka gier. Ku mojemu zdziwieniu wszystkie uruchomiłem bez problemów. Oczywiście zintegrowana karta nie pozwoliła na wizualne fajerwerki, ale jakość grafiki była więcej niż zadowalająca. Aż trudno uwierzyć, że procesor i5 w połączeniu z Irix Xe, tak wspaniale sobie poradziły. Duże brawa należą się za klawiaturę. Układ i skok klawiszy jest idealny, przyciski pracują cicho i miękko, ale sprężyście. Pisze się na niej bardzo wygodnie i komfortowo.

Jedynie podświetlanie jest do dopracowania, gdyż komputer po restarcie nie pamięta ustawień i domyślnie je wyłącza. Dysk i RAM działają niczym reaktor atomowy – szybko i bez awaryjnie. Mimo tego, że nie oszczędzałem laptopa, muszę przyznać, że system chłodzenia zdał egzamin na szóstkę. Nawet przy największym obciążeniu grafiki i procesora nie doszło do przegrzania komputera. Ani przez chwilę nie był nieprzyjemnie gorący. Dźwięk w tym przedziale cenowym oceniłbym na poprawny. Jest czysty, klarowny, ale mało przestrzenny.

Długodystansowiec

Matebook w trybie oszczędzania energii imponuje czasem pracy na akumulatorze. W pełnym ładowaniu potrafi wystarczyć na cały dzień pracy w biurze. Jeżeli nie będziemy obciążać procesora grami lub innymi prądożernymi aplikacjami, to bateria powinna wystarczyć na 8 do 11 godzin pracy. Natomiast przy maksymalnym obciążeniu procesora wystarczy na 2 godziny, co też jest dobrym wynikiem.

Zgrana załoga

Na laptopie znajdziesz preinstalowaną aplikację PC manager, która ma kilka dość przydatnych zastosowań. Oprócz tego, że dba o nowe aktualizacje oprogramowania, to umożliwia połączenie laptopa i smartfona lub tabletu marki Huawei w jeden ekosystem. Za pośrednictwem modułu NFC, połączymy błyskawicznie oba urządzenia. Wystarczy zbliżyć urządzenie mobilne do laptopa, a jego zawartość wyświetli się na ekranie komputera. Wspaniała funkcja, która bardzo ułatwia życie.

Jak grać, w co grać…

Oto wyniki testów w kilku znanych tytułach, które pokazują, jakiej wydajności w grach możecie się spodziewać przy tej konfiguracji.

Battlefield V

1440p Ultra – 30 FPS

1080p Ultra – 30+ FPS

Apex Legends

1440p Ultra – 30 FPS

1080p Ultra – 30+ FPS

GTA V

1440p Ultra – 20 FPS

1080p Ultra – 30 FPS

Fortnite

1440p Ultra – 30 FPS

1080p Ultra – 30+ FPS

Red Dead Redemption 2

1440p Ultra – –

1080p Ultra – 20 – FPS

Misja zakończona

Matebook 14, to laptop do zadań specjalnych. Jego wysoka wydajność nie ogranicza go do roli maszyny do pisania. Z powodzeniem sprawdzi się w roli laptopa do biura, gdyż ma fantastyczną klawiaturę i doskonały, dotykowy ekran, będzie świetnym kompanem w podróży, dzięki całodniowej pracy na baterii. Poradzi sobie z niejedną grą i wymagającym programem, dzięki szybkim komponentom i idealnym chłodzeniu. No i nie da się ukryć, że Matebook 14 jest pięknym obiektem, na który przyjemnie się patrzy i chce się go mieć.

ZaletyWady
Prosty i ładny designPodświetlanie klawiatury jest zbyt słabe i trzeba je włączać za każdym razem, po uruchomieniu komputera
Wspaniały, dotykowy ekranKamera znajduje się w klawiaturze, przez co pokazuje twarz w niekorzystny sposób
Metalowa i sztywna konstrukcjaZabrakło mi dźwięku przestrzennego
Bardzo dobra wydajność
Wygodna i komfortowa klawiatura
Czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania
Pojemna bateria