Oppo prezentuje nową wersję swojego systemu operacyjnego

ColorOS 12 ma być wygodniejszy i bardziej funkcjonalny niż poprzednicy. Jest też jednym z pierwszych systemów, opartych na najnowszym Androidzie.

Kilka tygodni temu Oppo zaprezentowało możliwości ColorOS12, swojego nowego systemu operacyjnego, w rodzimych Chinach. Dziś system doczekał się premiery globalnej, podczas której o jego zaletach opowiadali m.in Nora Joy Wilson, design project manager w Oppo oraz Xi Zeng, software creative director. Wilson na początku przybliżyła w zarysie nowe możliwości customizacji wyglądu systemu, przypomniała też, że o ile w przypadku szóstej wersji ColorOS na aktualizację do najnowszej wersji Androida trzeba było czekać 314 dni, to w przypadku dwunastki następuje ona od razu. Ma ona objąć ponad 115 milionów użytkowników sprzętu firmy na całym świecie. 

O uproszczeniu projektu i usunięciu rozpraszaczy opowiadał też Xi Zeng, który przybliżył też proces ujednolicenia strony wizualnej z konsultantami językowymi tak, by zmiana języka nie wpływała negatywnie na doświadczenia użytkownika. Wchodzące w interakcję z otoczeniem ikony 3D wraz z nową wersją silnika Quantum Animation Engine mają zapewnić większą płynność przechodzenia między zadaniami i lepszą jakość animacji, towarzyszących poruszaniu się po systemie. Użytkownicy mogą też stworzyć wirtualny awatar Omoji, wykorzystujący algorytm Face Capture, zapewniający realistyczny, spersonalizowany wygląd.

ColorOS 12 został wyposażony w funkcje bezpieczeństwa pozwalające m.in na rejestrację zachowań aplikacji, bezpieczne udostępnianie zdjęć, czy otrzymywanie przypomnień o udzielonych aplikacjom uprawnieniach i łatwym zarządzaniu nimi. Dla większej wygody rozwinięto znaną z “jedenastki” funkcję FlexDrop, pozwalającą użytkownikom przeciągnąć aplikację prostym gestem i płynnie przełączać się między trybami pełnego ekranu, małego okna lub mini okna, co znacząco poprawia wydajność i umożliwia wielozadaniowość, z kolei funkcja Cross-Screen Interconnection ułatwia łączność między telefonami i laptopami. Całą konferencję, na której zostały pokazane wszystkie najważniejsze funkcje nowego systemu, możecie zobaczyć poniżej.