Algorytmy AI zanim to było modne. Recenzja pralki LG F4WV5N9S1A

Rozwój algorytmów uczenia maszynowego to niewątpliwie przełom w latach 2023 i 2024. Firma LG używała algorytmów znacznie wcześniej, niż to było modne. Jak im to wyszło? Czy dzięki temu mamy realne udogodnienia w nowoczesnych pralkach? I jak to ma się obecnie do konkurencji?

Parametry techniczne 

Pralka LG ma wymiary 56,5 x 60 x 85 cm. Nie należy do typu Slim, ale też nie jest bardzo głęboka. To urządzenie oparte jest o silnik bezpośredni, który zapewnia wysoką klasę energetyczną A, dzięki niskiemu zużyciu prądu – tylko 50 kWh rocznie. Podobne zużycie można znaleźć w innych urządzeniach tej klasy. Pralka potrafi wyprać 9 kg ubrań w 3 godziny i 48 minut, co jest dobrym wynikiem. Zwłaszcza, że podobne modele o mniejszym załadunku – 7 kg – mają tylko o kilka minut krótszy czas prania. Na przykład model LG F2WV5S7S1E. W porównaniu z konkurencją, omawiana pralka zużywa podobne ilości energii i wody, a czas prania pełnego załadunku jest zbliżony.

fot. LG

Dziesięć lat gwarancji na silnik 

Pralka z silnikiem bezpośredniego napędu ma zaawansowane algorytmy, które działają w czterech zakresach detekcji wagi i pięciu zakresach miękkości tkaniny. Na podstawie tych odczytów dostosowuje ruchy bębna, aby zapewnić bezpieczeństwo tkanin. Dzięki temu pranie jest skuteczne i delikatne. Silnik DirectDrive firmy LG, który umożliwia szybkie i precyzyjne ruchy bębnem, generuje w tym wypadku tylko 71 dB podczas wirowania. To głośność porównywalna z innymi silnikami paskowymi, np. w pralce Bosch WAN282TXPL1. W podobnym segmencie można znaleźć cichszą pralkę, np. HAIER I-Pro 7 HW80-B14979-S2 z bezpośrednim napędem lub ultra cichą pralkę WHIRLPOOL W6XW845WBEE3 z paskowym przełożeniem. Warto zaznaczyć, że LG jest jednym z dwóch producentów, którzy obecnie oferują bezpośrednie przełożenia. Daje on 10 lat gwarancji na swój napęd. Haier daje 25 lat gwarancji na swój napęd.

fot. LG

Zwracam uwagę na wykończenie bębna w środku. Bardzo podoba mi się rozwiązanie metalowych łapek wewnątrz, które są trwalsze i nie zbierają się dookoła nich bakterie. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie funkcjonuje tylko w firmie LG. Kołnierz jest również dobrze skonstruowany i nie wygina się zbyt mocno, co powoduje, że rzeczy podczas prania nie będą znikać, wchodząc pomiędzy kołnierz a bęben, tak jak to ma miejsce w przypadku tańszych rozwiązań. Dookoła jest zabezpieczenie, utrzymujące kołnierz w stałej pozycji. Jedynym elementem, na który zwracam uwagę, jest łączenie bębna i to, że to łączenie nie jest pod łapkami, jak w topowych pralkach. Moim zdaniem wystarczy jedna wystająca nitka, która przez przypadek wejdzie między łączenie, i powstaje ryzyko uszkodzenia ubrania. (Tak, to jest możliwe, tak samo jak zaplątanie się kluczy i słuchawek w naszej kieszeni spodni).  Gdyby tylko ukryć łączenie pod łapkami, można by było jeszcze bardziej zmniejszyć uszkodzenie tkanin niż tylko o 18%. 

Technologie

LG oferuje swoje własne rozwiązanie, oparte na technologii AI DD™. To algorytm, który dobiera ruchy bębna nie tylko do załadunku, ale też do rodzaju tkaniny. Funkcja ta działa w trzech programach prania: Bawełna, Mieszane i Syntetyczne. Według producenta, chroni ona materiał o 18% lepiej niż inne modele bez tej funkcji. Testy przeprowadzono na bieliźnie bawełnianej, ale wyniki mogą się różnić w zależności od tkaniny i warunków. Funkcja ta wykrywa wagę i miękkość prania, czyli sposób, w jaki tkanina chłonie wodę. Na tej podstawie dobiera optymalne ruchy bębna. LG nie jest jednak jedynym producentem, który oferuje taką technologię. Pralki Beko, Samsung, Whirlpool, Haier czy Hisense mają podobne funkcje, ale producenci nazywają je inaczej.

fot. LG

LG 6Motion Direct Drive to nie odrębna technologia, ale trzeci etap algorytmów, które dobierają ruchy bębna. Pierwsze dwa etapy to wykrywanie wagi i miękkości prania. Na tej podstawie pralka LG dostosowuje ruchy bębna do rodzaju tkaniny i stopnia zabrudzenia.

fot. LG

TwinWash – Do pralki możemy dokupić dodatkową mini pralkę o trochę innej konstrukcji. Pozwala to wyprać jakieś drobne rzeczy niezależnie od zajętości głównej pralki. Obecnie nie jest to bardzo popularne rozwiązanie, jednak warto wiedzieć, że firma LG pozwala na to i ma taką mini pralkę w ofercie. Nie jest ona tania, więc myślę, że stąd brak jej popularności. Obecnie nie można jej zamówić. 

Aplikacja

SmartThinQ – jest to możliwość połączenia urządzenia z aplikacją mobilną. W aplikacji możemy sterować wszystkimi naszymi sprzętami z firmy LG, które mamy w domu. Możemy tam sprawdzić statystyki zużycia prądu, zaplanować harmonogram uruchomienia pralki, lub za pomocą aplikacji można zapisać ulubiony program.

fot. LG

Za pomocą aplikacji możemy sprawdzić stan techniczny urządzenia. Należy postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby skorzystać z diagnostyki dźwiękowej.

  • Uruchomić aplikację LG ThinQ i wybrać w menu funkcję Smart.
  • Nacisnąć przycisk Zasilanie, aby włączyć urządzenie. Nie należy przyciskać innych przycisków.
  • Przyłożyć mikrofon smartfona do logo Smart Diagnosis.
  • Nacisnąć i przytrzymać przez co najmniej 3 sekundy przycisk Temp., jednocześnie przytrzymując mikrofon smartfona przy logo, aż do zakończenia transferu danych.
  • Po zakończeniu przesyłania dane diagnostyczne zostaną wyświetlone w aplikacji.
fot. LG

Programator

Programator jest duży i przejrzysty, co sprawia, że korzystanie z omawianego urządzenia jest bardzo intuicyjne i wygodne. W centralnym punkcie znajduje się pokrętło, za pomocą którego wybieramy program prania. Po lewej stronie, przy lewym dolnym rogu, widzimy dwa programy zaznaczone na czerwono: antyalergiczny i ubrania dziecięce. Oba programy automatycznie dodają parę wodną do procesu prania. Jest to specjalny dodatek pary o nazwie LG Steam™. Para powstaje przez podgrzewanie wody grzałką i wnika w tkaninę na końcu programu, wygładzając zagniecenia i dezynfekując ubrania. Niestety, programator nie ma opcji ręcznego włączenia pary. Producent oferuje taką możliwość w innych modelach, np. w modelu LG F4W9072YP.

fot. LG

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o parze wodnej w pralkach, zachęcam do przeczytania artykułu: [KLIK]

Na programatorze możemy edytować wszystkie najważniejsze parametry prania, takie jak temperatura, wirowanie, opóźnienie startu. Jest dostępna również blokada rodzicielska oraz wyciszenie dźwięków pralki. Do wybranych programów możemy dodać większą intensywność prania, dodatkowe płukanie lub pranie wstępne.

Pralka ma bardzo przydatną funkcję start/stop, dzięki której możemy zatrzymać program w trakcie prania i dorzucić zapomnianą rzecz. Wtedy otwierają się całe drzwi po kilku sekundach i możemy uruchomić program dalej od momentu zatrzymania cyklu. Jak w każdym urządzeniu, są pewne zabezpieczenia. Jest to zabezpieczenie temperaturowe, które chroni nas przed otwarciem drzwi, gdy woda jest zbyt gorąca, oraz zabezpieczenie ilościowe wody, które chroni nas przed zbyt dużym poziomem wody wewnątrz.

Na panelu sterowania znajduje się program krótki, który trwa 15 minut. Jest to bardzo fajny program do prania drobnych rzeczy w krótkim czasie. Na panelu są w zasadzie wszystkie najważniejsze programy prania, które wykorzystuje się na co dzień. Za pomocą aplikacji można je rozszerzać przez zmianę ulubionego programu i ściągnięcie nowego programu, którego akurat potrzebujemy. Szkoda, że nie ma programu Turbo Wash, który trwa 39 minut i który jest dostępny w innych modelach tego producenta.

fot. LG

Podsumowanie 

Pralka ma bardzo dobrą jakość wykonania, co świadczy o tym, że warto ją wziąć pod uwagę przy zakupie. Silnik bezpośredni to również dobry argument, chociaż można znaleźć generujące mniej hałasu silniki tego samego typu. Wysoka klasa energooszczędności oraz dwa programy z dodatkiem pary wodnej mogą być przydatne w codziennym użytkowaniu. W mojej subiektywnej ocenie, można kupić pralkę z lepszymi parametrami, niższą głośnością i niższą ceną, chociaż nie uważam, że tutaj jest źle. Z pewnością pralka będzie dobrym wyborem dla osób, które nie chcą korzystać ze wszystkich rozbudowanych funkcji dostępnych u konkurentów, a które chcą skupić się na dobrej jakości i na pewnej automatyzacji programów przez wbudowane algorytmy.

Grafika tytułowa: LG