Kolejne postępy sztucznej inteligencji
Brydż to gra, która do tej pory skutecznie opierała się maszynom. Sztuczna inteligencja pokonała właśnie ośmiu mistrzów świata w tej grze.
Trudności w pokonaniu ludzi spowodowane były specyfiką gry – w brydżu gracze grają dysponując niekompletnymi informacjami. Muszą reagować na zachowanie innych uczestników – scenariusz znacznie bliższy ludzkiemu podejmowaniu decyzji. W przeciwieństwie np. do szachów, gdzie gracz ma jednego przeciwnika i obaj są w posiadaniu wszystkich informacji.
Dlatego zwycięstwo AI jest zaskakujące i doniosłe, określa się je mianem „kamienia milowego” w tej dziedzinie nauki.
„To, co widzieliśmy, stanowi fundamentalnie ważny postęp w stanie systemów sztucznej inteligencji” — powiedział Stephen Muggleton, profesor uczenia maszynowego w Imperial College London.
Przeciwnikami ludzi były najlepsze na świecie roboty, wyłonione w eliminacjach, mające liczne sukcesy w turniejach robotów.
Sztuczna inteligencja – o nazwie NooK, opracowana przez francuski startup NukkAI – odgrywała tę samą rolę, co ludzki mistrz. Z tymi samymi kartami i tymi samymi przeciwnikami. Wynik był różnicą między wynikami człowieka i sztucznej inteligencji, uśrednionymi dla każdego zestawu. NooK wygrał 67, czyli 83% z 80 setów.
Ogłaszając wyniki, matematyk Cédric Villani, zdobywca medalu Fieldsa w 2010 roku, nazwał efekt pracy NukkAI „wspaniałym francuskim sukcesem”.
Nowa generacja AI
Badaczka AI, Véronique Ventos, współzałożycielka NukkAI, nazywa NooK „sztuczną inteligencją nowej generacji”, ponieważ gra w brydża opiera się na podejmowaniu decyzji w komunikacji między partnerami, a program opanował i tę umiejętność, do tej pory zarezerwowaną tylko dla ludzi.
NooK, zamiast uczyć się poprzez rozgrywanie miliardów rund, najpierw uczy się zasad, a następnie poprawia swoją grę poprzez praktykę. Jest to hybryda systemów opartych na zasadach i głębokiego uczenia się. „NooK uczy się w sposób, który jest znacznie bliższy istotom ludzkim” – powiedział Muggleton.
Wyniki eksperymentu będą miały kluczowe znaczenie w dziedzinach takich jak zdrowie i inżynieria. Autonomiczne samochody przejeżdżające przez skrzyżowanie będą musiały na przykład umieć odpowiednio przeczytać swoje zachowanie i dostosować je do konkretnej sytuacji.
Czytaj także: System rozpoznawania twarzy pomoże Ukrainie?