GeForce Now – kompendium wiedzy

GeForce Now to zyskująca na popularności usługa grania w chmurze od znanego na całym świecie producenta kart graficznych. Na rynku zadebiutowała kilka lat temu i od samego początku wzbudziła spore zainteresowanie fanów gier komputerowych. Jej twórcy nie spoczywają na laurach i nieustannie rozwijają GeForce Now wprowadzając wsparcie dla kolejnych gier oraz platform (jak ostatnio – macOS). Sprawdźmy co warto wiedzieć o rozchwytywanej usłudze Nvidii.

Na czym polega granie w chmurze?

Usługi chmurowe dla graczy z miesiąca na miesiąc zyskują na popularności. Trudno się jednak temu dziwić. To właśnie dzięki nim możemy uruchamiać nasze ulubione produkcje praktycznie z każdego miejsca na świecie, w którym mamy dostęp do szybkiego Internetu. Nie ma przy tym znaczenia specyfikacja naszego komputera, ze względu na to, że tytułu uruchamiane są na zdalnych serwerach przygotowanych przez twórców usługi.

Możemy więc – dysponując standardowym komputerem za 2-3 tysiące złotych – korzystać z najnowszych gier AAA, które w normalnych warunkach byłyby przez niego nie do udźwignięcia. Barierą byłaby tutaj konfiguracja sprzętowa laptopa czy peceta wyposażonego w małą ilość pamięci RAM czy słabszą kartę graficzną. Granie w chmurze łamie te wszystkie bariery. Dodatkowo możemy prowadzić rozgrywkę nawet na tablecie czy smartfonie!

Czytaj też: TOP 5 – klawiatury dla graczy do 200 złotych

GeForce Now – podstawy

GeForce Now to obecnie chyba najpopularniejsza usługa grania w chmurze w naszym kraju. Jest ceniona przez graczy nie tylko z tego względu, iż jest dziełem koncernu Nvidia, czyli twórców popularnych kart graficznych dla naszych komputerów. GeForce Now nie wymusza na nas bowiem ponownego kupowania lubianych przez nas gier. Wystarczy bowiem, że połączymy z usługą nasze konta w serwisach takich, jak Steam czy Epic Games Store. I to wszystko – jeśli nasze gry znajdują się na liście wspieranych do rozgrywki w chmurze, to możemy w takiej sytuacji uruchamiać je w dedykowanej aplikacji przeznaczonej do instalowania na pokładzie naszych smartfonów czy komputerów pracujących pod kontrolą Windowsa oraz macOS. Możliwe jest także uruchamianie gier w przeglądarce internetowej – Safari, bądź Google Chrome (w tym drugim przypadku jednak to dopiero beta testy).

GeForce Now to dobrze sprawująca się usługa. Cieszy fakt, że nie musimy ponownie wydawać pieniędzy, by korzystać z naszych ulubionych produkcji. Nie unikniemy jednak wydatku, jeśli zależy nam na płynnej rozgrywce bez ograniczeń. Nvidia daje nam możliwość skorzystania z jednego z następujących pakietów:

  • darmowy – standardowy dostęp do usługi; dzięki niemu możemy grać w nasze ulubione gry (jak już wspomniałem, przypisane do naszych różnych kont) w chmurze za darmo; rozwiązanie posiada minusy – pierwszy z nich to maksymalny czas trwania pojedynczej sesji (1 godzina); drugi minus to dość długi czas potrzebny na to, by dołączyć do sesji – nieraz zdarza się, że musimy czekać w 200-300 osobowej kolejce, co potrafi być bardzo frustrujące.
  • płatny – koszt miesięczny to 49 złotych (lub 99 złotych w opcji RTX 3080); w kwestii dostępu do serwera jesteśmy traktowani w sposób priorytetowy; nasze sesje nie są ograniczone czasowo do jednej godziny (odpowiednio 6 lub 8 godzin); podczas rozgrywki możemy korzystać z funkcji/rozwiązania RTX ON, co poprawia wrażenia wizualne.

Dla kogo jest usługa Nvidii?

GeForce Now to usługa dla tych osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup dobrego, gamingowego komputera bądź takich, które na co dzień korzystają ze środowisk mało przyjaznych klasycznym grom komputerowym (jak na przykład macOS). Usługa od Nvidii otwiera przed nimi furtkę do świata najnowszych gier komputerowych – także tych z mocno rozbudowaną oprawą graficzną.

GeForce Now to także świetna opcja dla tych osób, które pozostają w ruchu, a nie chcą rezygnować ze swojej pasji, jaką są gry komputerowe. Możemy na przykład w domu korzystać z rozbudowanego peceta, a podczas podróży służbowych z urządzenia o wiele bardziej mobilnego (jak tablet z Androidem czy chociażby Microsoft Surface z Windows 11). Dlaczego mielibyśmy nie uruchomić ulubionych gier, gdy na przykład odpoczywamy wieczorem w hotelu? Z usługą Nvidii to możliwe!

Czytaj też: Twitch? YouTube? A może Facebook Gaming? Gdzie streamować?

A czy Wy mieliście już okazję wypróbować któreś z rozwiązań grania w chmurze? Dajcie koniecznie znać jak Wasze wrażenia. Sam korzystam z GeForce Now na co dzień i jest to rozwiązanie, które z czystym sumieniem mogę Wam polecić!