AI w armii – czy i jak zmieni się oblicze wojny?

Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence, AI) to dziedzina informatyki, która zajmuje się projektowaniem i tworzeniem systemów komputerowych, które mogą pomóc podejmować decyzje na podstawie analizy wielu ilości danych.

W świetle ostatnich dokonań związanych z technologią chatbotów wspomaganych AI, możliwości zastosowań tej technologii wydają się nieograniczone. Współzałożyciel firmy Microsoft, Bill Gates, mówi, że model GPT AI OpenAI jest dla niego najbardziej rewolucyjnym postępem technologicznym od 1980 roku, czyli od czasu, gdy po raz pierwszy zobaczył nowoczesne środowisko graficzne.

„Rozwój sztucznej inteligencji jest tak fundamentalny, jak stworzenie mikroprocesora, komputera osobistego, Internetu i telefonu komórkowego. Zmieni sposób, w jaki ludzie pracują, uczą się, podróżują, korzystają z opieki zdrowotnej i komunikują się ze sobą. Całość branże przeorientują się wokół niego. Firmy będą się wyróżniać tym, jak dobrze go wykorzystają” – pisze Bill Gates na swoim blogu.

AI zmienia charakter wojny

Wojsko to miejsce, gdzie wszystko co ciekawe, niezwykłe i dające przewagę trafia najszybciej. Nie dziwi zatem, że i na tym polu sztuczna inteligencja znalazła szerokie możliwości. Armia USA w ostatnich latach badała, jak włączyć sztuczną inteligencję do różnych broni, a Departament Obrony odnotował postęp w zakresie tych możliwości. Zaledwie w zeszłym miesiącu Siły Powietrzne USA ogłosiły, że z powodzeniem pozwoliły sztucznej inteligencji pilotować myśliwiec, opierając się na wcześniejszych testach obejmujących symulowane walki powietrzne.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley powiedział: „„Charakter wojny zmienia się za każdym razem, gdy masz nową broń. Ale zasadniczo zmienia się tylko raz na jakiś czas. Dzisiaj przechodzimy najbardziej znaczącą i najbardziej fundamentalną zmianę charakteru wojny. I tak naprawdę tym razem napędza ją technologia. Wszystkie te technologie łączą się w tym samym czasie i wszystkie zaowocują w ciągu najbliższych 10 lub 15 lat. W tym czasie znaczna część armii, marynarki wojennej i sił powietrznych, będzie zrobotyzowana”.

AI w wojsku – obszary zastosowań

Jednym z podstawowych zastosowań sztucznej inteligencji w siłach zbrojnych jest wsparcie funkcji działań wojskowych. Dzięki dokładnym danym na temat działań, umożliwia uwzględnienie wartościowych informacji, które pomagają poprawić planowanie działań operacyjnych. AI może również pomóc w zwiększeniu wykorzystania ataku i obrony, poprzez automatyzację programu i ustalenie na podstawie analizy ilości danych.

Innym systemem sztucznej inteligencji w siłach zbrojnych jest tworzenie systemów bezzałogowych, które są w stanie wykonać misje w miejscu, gdzie wsparcie ludzi jest zgodne lub niemożliwa. Dzięki sztucznej inteligencji, drony i inne mogą działać

W ciągu ostatnich kilku lat AI stała się coraz bardziej powszechna w siłach zbrojnych i wprowadziła wiele innowacji, które zmieniły sposób, w jaki armie prowadziły wojnę.

AI może również pomóc w zarządzaniu zaopatrzeniem i logistyką w siłach zbrojnych. Można wykorzystać ją do monitorowania poziomu zapasów, dostarczania zasobów i oprogramowania zasobów logistycznych. Dzięki temu wojsko może działać dalej i skutecznie na polu walki.

Jednym z głównych wyzwań związanych z użyciem AI w sile zbrojnej jest zapewnienie, że technologia ta jest bezpieczna i nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Wojska muszą pracować nad normami i procedurami, które pomagają w zabezpieczeniu systemów AI przed cyberatakami i zapewnieniem, że technologia działa zgodnie z założeniami.

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych obszarów zastosowań sztucznej inteligencji w siłach zbrojnych:

Analiza danych i wywiad

Analiza i wywiad to jeden z głównych danych zastosowań sztucznej inteligencji w siłach zbrojnych. AI może pomóc w zbieraniu, oszacowaniu i analizie ilości danych, co może pomóc w rozpoznaniu i potwierdzeniu podjętych decyzji. Dzięki temu AI stała się nieodłącznym w dziedzinie wywiadu wojskowego.

Analiza jest źródłem danych dotyczących strategii wojskowej. Dzięki badaniom danych wywiadowczych można uzyskać informacje na temat działań przeciwnika i jego zamiarów. Jednak zbieranie i analiza ogromnych ilości danych jest czasami niemożliwa do wykonania przez człowieka. AI może pomóc w uzyskaniu tych danych.

Ponadto AI może pomóc w rozpoznaniu zachowań i działań na podstawie analizy danych z różnych źródeł. Na przykład, analizując ruch w Internecie, może pomóc w wykrywaniu zachowań w sieci, które mogą świadczyć o zamiarach ataku na systemy wojskowe.

AI może również pomóc w pozyskiwaniu informacji z obrazów satelitarnych, co umożliwia wykrycie zmian w krajobrazie, które mogą wystąpić na skutek aktywności przeciwnika. Może pomóc w wykrywaniu i lokalizacji złożonych obiektów, takich jak bazy danych czy ukryte instalacje wojskowe.

Sztuczna inteligencja może pomóc w zmniejszeniu ilości danych historycznych, umożliwiając tworzenie modeli i prognozowanie działań w przyszłości. Takie modele mogą pomóc w opracowaniu skutecznej strategii militarnej w przyszłości.

Drony i roboty

AI może również być używany w bezzałogowych pojazdach latających (drony) i robotach. Za jej pomocą maszyny te mogą być sterowane zdalnie, co umożliwia im korzystanie z zadań zwiększających efektywność działań wojskowych.

Dzięki sztucznej inteligencji, drony i roboty są w stanie działać w sposób autonomiczny i wykonywać wiele zadań, które kiedyś wymagały udziału ludzi.

W przypadku dronów, sztuczna inteligencja jest stosowana do analizy danych z sensorów, w tym z kamer, radarów i czujników, co pozwala na dokładne obserwowanie sytuacji na polu walki. Drony są również używane do wykonywania zadań takich jak dostarczanie zaopatrzenia i prowadzenie działań rozpoznawczych, co umożliwia ludziom pozostanie w bezpiecznej odległości od potencjalnego niebezpieczeństwa.

Roboty także coraz częściej są wykorzystywane w celu wykonywania różnych zadań wojskowych. Są one w stanie działać w trudnych warunkach, na przykład pod wodą lub w ekstremalnych warunkach pogodowych. . Roboty mogą być również włączone do wczesnych etapów minowania terenu, a także do działań medycznych, takich jak ewakuacja rannych żołnierzy z pola walki.

Systemy broni autonomicznej

Systemy broni autonomicznej oparte na sztucznej inteligencji to następny przykład zastosowania AI w siłach zbrojnych. Chodzi tu o systemy broni, które mogą działać w sposób autonomiczny bez udziału człowieka. W tym kontekście pojawiają się jednak wątpliwości etyczne i moralne, co do tego, czy w ogóle należy stosować takie systemy broni autonomicznej.

Systemy broni autonomicznej oparte na AI mają na celu pomoc w podejmowaniu działań wojskowych. Dzięki temu, że systemy te, wykorzystujące sztuczną inteligencję, są w stanie analizować dane z wielu źródeł i oceniać decyzje na podstawie tych danych, mogą skrócić czas reakcji i zwiększyć precyzję działań wojskowych. Systemy broni autonomicznej opierają się na AI mogą również działać w sytuacjach, w których człowiek jest narażony na niebezpieczeństwo lub nie ma wystarczającej ilości czasu na podjęcie decyzji.

Wraz ze wzrostem zastosowania sztucznej inteligencji w systemach broni, pojawiają się również obawy związane z etyką i moralnością takich działań. Przede wszystkim, pytanie, czy systemy broni autonomicznej muszą podjąć decyzję o użyciu siły bez włączania człowieka. Może to wskazywać na sytuację, w których systemy broni autonomicznej wykonują działania, które są sprzeczne z obliczeniami wartościami i normami.

Dodatkowo, systemy broni autonomicznej mogą wykazywać tendencje do eskalacji konfliktów z powodu braku decyzji podejmowanych przez ludzi, którzy mogą lepiej uwzględniać kontekst i skutki swoich działań. Dlatego właśnie wiele organizacji zajmuje się prawami człowieka i etyką, poszukiwanie rozwinięcia międzynarodowych standardów i regulacji dotyczących stosowania systemów broni autonomicznej.

Systemy broni autonomicznej dostarczają na sztuczną inteligencję potencjał do ulepszania działań jednostkowych, ale jednocześnie zawierają wiele pytań i wątpliwości związanych z etyką i moralnością takich działań. Dlatego też konieczne jest uzupełnienie badania i dyskusji na ten temat, aby zapewnić bezpieczeństwo i zachowanie wartości ludzkich w środowisku, w rozwijających się zaawansowanych technologiach.

Symulacje szkoleniowe

AI może również pomóc w relacjach szkoleniowych, wspierać żołnierza w szkoleniu bez konieczności wychodzenia na pole walki. Symulacje te mogą pomóc w treningu żołnierzy, aby były lepsze w przypadku bojowego, a także mogą pomóc w opracowaniu nowej strategii i taktyki.

Dzięki AI możliwe jest tworzenie symulacji wirtualnych, które pozwalają na szkolenie żołnierzy w różnych scenariuszach i sytuacjach, w tym wojennych. Szkolenia te są znacznie bardziej skuteczne niż tradycyjne szkolenia na strzelnicach czy poligonach, ponieważ pozwalają na dokładne odwzorowanie realnych sytuacji i dają żołnierzom szansę na trenowanie różnych umiejętności.

Kontrowersje

Z jednej strony, wykorzystanie sztucznej inteligencji w siłach zbrojnych może przyczynić się do wielu korzyści, np. ograniczeniu ryzyka strat w ludziach. Z drugiej strony, należy zadać pytanie, czy jej zastosowanie w sytuacji, w których roboty i drony będą zachowywać się w sposób losowy i niekontrolowany przez ludzi jest moralne.

Stosowanie AI w wojskowości budzi wiele kontrowersji moralnych i etycznych. Istnieją obawy, że sztuczna inteligencja może prowadzić do niekontrolowanych i nieprzewidywalnych działań na polu walki, a także do naruszania praw człowieka.

W związku z tym, coraz więcej organizacji zajmujących się etyką i moralnością dąży do opracowania norm międzynarodowych i norm dotyczących stosowania sztucznej inteligencji w działaniach wojskowych. Organizacja Campaign to Stop Killer Robots, postuluje wprowadzenie zakazu stosowania AI w działaniach wojennych, szczególnie w tych autonomicznych, które mogą pomóc w podjęciu decyzji bez nadzoru ludzkiego.

Czytaj także: Inteligentne mikrodrony wyruszają na wojnę