Top 5 – najciekawsze routery dla graczy!

Żyjemy w czasach, w których dostęp do szybkiego Internetu jest bardzo ważny zarówno dla przeciętnych użytkowników komputerów, konsol oraz urządzeń mobilnych, jak i dla graczy. Ci drudzy bardzo często spędzają długie godziny przy coraz popularniejszych, wieloosobowych grach sieciowych. Dlatego właśnie gracze powinni przywiązywać dużo uwagi do tego, jakich routerów używają na co dzień. My natomiast przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych urządzeń tegoo typu zaprojektowanych z myślą o gamingu!

Co warto wiedzieć zanim kupisz router dla gracza?

Zanim zdecydujecie się na zakup routera dla gracza, musicie pochylić się nad tym, jakie powinien spełniać wymagania. Przede wszystkim na pewno będzie Wam zależało na stabilnym połączeniu oraz dużej szybkości przesyłu danych przy jednoczesnym minimalnym opóźnieniu. Routery dla graczy nie są tanimi urządzeniami, więc warto zwracać uwagę na ich funkcje – by nie zabrakło nam tych najbardziej przydatnych. Gamingowy router powinien być przede wszystkim wygodny w obsłudze i konfiguracji. Nikt przecież nie lubi przebijać się przez dziesiątki ekranów podczas przygotowywania sprzętu do pracy, prawda? Ponadto musi zapewnić użytkownikom wysoką szybkość bezprzewodowego Internetu. Dobrze byłoby więc, gdyby producent wyposażył go w kilka anten. Nie może też w jego przypadku zabraknąć wsparcia dla Wi-Fi 6 czy obsługi pasma 5 Ghz. Warto również wiedzieć o tym, że dobry router dla graczy może w taki sposób optymalizować połączenie Internetowe, by z największym priorytetem były traktowane urządzenia służące do grania (nawet kosztem pozostałego sprzętu).

Sprawdź też: Raport mniejszości – komputer Lenovo ThinkCentre

Na które modele najbardziej warto zwrócić uwagę? Oto one!

ASUS RT‑AX89X

ASUS RT‑AX89X to pierwsza i jednocześnie najdroższa propozycja w naszym zestawieniu. Dzięki ośmiu zastosowanym antenom, raczej nie będziecie musieli się martwić o zasięg sieci bezprzewodowej w Waszych domach i mieszkaniach. W przypadku tego piekielnie wydajnego routera producent postawił na czterordzeniowy procesor 2,2 GHz, który odpowiada za zmaksymalizowanie przepustowości sieci oraz szybki transfer danych po USB. Produkt od ASUS wspiera Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), a jego częstotliwość pracy to 2.4/5 GHz (DualBand). Na kolana powala przepustowość urządzenia – to aż 6000 Mb/s w przypadku Wi-Fi. Za potężne osiągi trzeba jednak sporo zapłacić. ASUS RT‑AX89X kosztuje bowiem 2499 złotych.

ASUS ROG GT-AC5300

Kolejne urządzenie od ASUS w naszym zestawieniu jest już znacznie tańsze i należy do renomowanej serii ROG. Model GT-AC5300 pracuje pod kontrolą procesora wyposażonego w cztery rdzenie po 1,8 GHz każdy. Nie sposób pominąć tego, że sprzęt ów wspiera zaledwie Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac). Jego częstotliwość pracy to 2.4/5 GHz (Tri-Band). Optymalny zasięg dla sieci bezprzewodowej zapewni natomiast osiem wysokiej klasy anten. Przepustowość urządzenia nie powinna wzbudzać żadnych kontrowersji, gdyż to aż 5300 Mb/s w przypadku połączenia Wi-Fi. Za tak zaprojektowany router trzeba zapłacić 1299 złotych.

TP-Link Archer AX6000

TP-Link Archer AX6000 to propozycja od znanego i cenionego nad Wisłą producenta sprzętu sieciowego. Urządzenie wyposażone zostało w wydajny, czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,8 Ghz. W kwestii przepustowości możemy liczyć na 6000 Mb/s w przypadku połączenia Wi-Fi. Co ciekawe, produkt TP-Link w przystępnej cenie oferuje nam wsparcie dla standardu Wi-Fi 6. O dobry zasięg połączenia bezprzewodowego dba osiem anten zewnętrznych. Rozczarowane nie będą osoby, które poszukują sprzętu wszechstronnego, gdyż TP-Link Archer AX6000 wspiera częstotliwości pracy 2.4/5 GHz (DualBand). Warto wspomnieć o wsparciu dla technologii Beamforming oraz Rangeboost, które to gwarantują transmisję kierunkową i duży zasięg sieci bezprzewodowej. Tak zaprojektowane urządzenie kosztuje 1299 złotych.

Sprawdź też: Mobilem jestem, czyli co u graczy mobilnych?

Netgear Nighthawk RAX200

Netgear Nighthawk RAX200 to router z wyższej półki i kolejna pozycja w naszym zestawieniu. Tym razem mamy do czynienia ze sprzętem wyposażonym w dwie anteny. Jego sercem jest czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,8 Ghz. Jest to urządzenie o dość futurystycznym wzornictwie, oferujące przepustowość na poziomie 4800 MB/s w przypadku połączenia Wi-Fi. Ciekawostka jest natomiast fakt, iż Nighthawk RAX200 oferuje wsparcie zarówno dla standardu Wi-Fi 5, jak i Wi-Fi 6. Zawodu nie ma w przypadku częstotliwości pracy – to 2.4/5 GHz (Tri-Band). Użytkownik może w wygodny sposób konfigurować urządzenie od Netgear i zarządzać jego pracą za pośrednictwem dedykowanej aplikacji Nighthawk dla urządzeń mobilnych. Prezentowany router kosztuje 2249 złotych.

Netgear Nighthawk RAX40

Netgear Nighthawk RAX40 to najtańszy router w dzisiejszym zestawieniu. Powinien jednak spełnić oczekiwania mniej wymagających graczy. Producent postawił w jego przypadku na przepustowość 3000 Mb/s w przypadku połączenia Wi-Fi. Mimo przystępnej ceny, tańsza propozycja od Netgear oferuje wsparcie dla Wi-Fi 6. Podobnie, jak wyżej wyceniony model, i RAX40 można konfigurować i zarządzać jego pracą za pośrednictwem dedykowanej aplikacji Nighthawk dla urządzeń mobilnych. Częstotliwość pracy RAX40 to 2.4/5 GHz (DualBand). Sprzęt wyposażony został w dwie anteny i pracuje w oparciu o dwurdzeniowy procesor. Za prezentowany router trzeba zapłacić 949 złotych.

A który z przedstawionych routerów Wam podoba się najbardziej? A może macie inne typy na bazie własnych doświadczeń? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!