Alibaba też ma własny chip. Chińczycy chcą walczyć z Ameryką w chmurze

Rozwiązanie zostało zaprezentowane w momencie, gdy chińskie władze intensywnie “naprawiają” rynek nowych technologii.

Alibaba, chiński gigant e-commerce, zaprezentował dziś swój nowy chip, Yitian 710, który będzie wykorzystywany w serwerach Panjiu. Sama technologia nie będzie sprzedawana bezpośrednio klientom firmy, będa oni mogli za to korzystać z usług cloud computingowych, opartych na nowym rozwiązaniu. Serwery Panijiu zostały stworzone dla aplikacji bazujących na sztucznej inteligencji.

Jak zauważa CNBC, tworzenie własnych półprzewodników to coraz popularniejszy trend wśród największych firm technologicznych w Chinach. Wcześniej Huawei zaprojektował własne chipy do smartfonów, a wyszukiwarka Baidu uzbierała środki na start osobnego przedsięwzięcia, związanego z półprzewodnikami i wycenianego na 2 miliardy dolarów. W obliczu globalnego kryzysu podobne decyzję podjęli też amerykańscy konkurenci, jak Apple czy Google.

Daniel Zhang, prezes Alibaba Group, już trzy lata temu przekonywał, że usługi w chmurze mają stać się w przyszłości głównym źródłem dochodów dla jego firmy, na razie odpowiadają jednak tylko za 8% zysków. To jednak wystarczy, by Alibaba była największym cloud computingowym graczem w Chinach.

Premiera Yitiana 710 zbiegła się z intensywną kontrolą całego sektora ze strony organów rządowych, które chcą ograniczyć potęgę cyfrowych gigantów w Chinach i zaostrzyć przepisy dotyczące m.in prywatności czy przetwarzania danych. Alibaba w kwietniu została ukarana grzywną w wysokości 2,8 miliarda dolarów w wyniku działań antymonopolowych.