Najlepsze darmowe programy do obróbki grafiki – nasze top 5!

Chyba każdy użytkownik smartfona używa swojego urządzenia do wykonywania zdjęć. Przecież lubimy chwalić się w mediach społecznościowych fotografiami z wakacji czy też rodzinnych wypadów. Nie zawsze ujęcie wyjdzie nam idealnie, więc często szukamy jakichś prostych w obsłudze, darmowych narzędzi, którymi moglibyśmy co nieco poprawić w przypadku naszych zdjęć. Sprawdźmy więc jakie aplikacje z tej kategorii możemy znaleźć w Internecie!

Chcesz przerabiać zdjęcia? Nie musisz korzystać z płatnych narzędzi!

Chcąc poprawiać wykonywane przez nas zdjęcia wcale nie musimy wydawać grubych pieniędzy na narzędzia pokroju Adobe Photoshopa. W sieci bowiem mamy całe mnóstwo programów i aplikacji, które dostępne są za darmo i oferują wcale nie mniejsze możliwości edycji fotografii. Tyczy się to zarówno komputerów, jak i urządzeń mobilnych. W naszym zestawieniu postanowiliśmy przedstawić takie rozwiązania, które możecie wypróbować zarówno w domowym zaciszu, jak i w podróży.

Snapseed

Platforma: Android, iOS

Snapseed to jedna z najpopularniejszych aplikacji mobilnych dedykowanych edycji zdjęć. Dostępna jest zarówno dla systemu Android jak i iOS. Użytkownikom oferuje mnogość funkcji służących do wizualnego poprawiania naszych fotografii. Jest przy tym dość intuicyjna w obsłudze. Menu jest przejrzyste i nie trzeba się przebijać przez dziesiątki ekranów, żeby dotrzeć do poszukiwanych przez nas opcji.

Snapseed pozwala nam na przeprowadzanie wszystkich najważniejszych działań na zdjęciach. Możemy więc je przycinać, wyostrzać, na różne sposoby poprawiać kolory i światło. Lista opcji jest naprawdę szeroka. Po prostu wybieramy odpowiednią i za pośrednictwem przesunięć palcem po ekranie dostosowujemy parametry do naszych potrzeb. Jeśli natomiast zależy nam, żeby poprawić zdjęcie w kilku krokach, to wystarczy, że zdecydujemy się na wybór jednego z gotowych filtrów.

Omawiana aplikacja jest bardzo chwalona przez użytkowników tabletów i smartfonów. Zarówno w Sklepie Play, jak i w App Store. Zbiera dość wysokie oceny. Jeśli wiec szukacie sprawdzonego rozwiązania, na pewno warto się nią zainteresować.

Adobe Photoshop Express

Platforma: Android, iOS, Windows

Kolejną aplikacją w naszym zestawieniu jest Adobe Photoshop Express. Wbrew pozorom nie jest tak rozbudowana, jak klasyczny Photoshop czy Lightroom. Oferuje dostęp do podstawowych zadań związanych z obróbką zdjęć. Spektrum dostępnych możliwości wydaje mi się zdecydowanie mniejsze niż w przypadku wspomnianego wcześniej Snapseeda, ale powinno być wystarczające do szybkiego poprawiania fotografii.

Parametry zdjęć regulujemy za pośrednictwem specjalnych suwaków. Możemy też wybrać jeden z gotowych, przygotowanych przez twórców efektów. Adobe Photoshop Express to jedna z tych aplikacji, które nie wymagają od nas zaawansowanych umiejętności. Wystarczy zmysł estetyczny oraz metoda prób i błędów. Trudno jednak oczekiwać, że narzędzie dedykowane głównie urządzeniom mobilnym da nam potężne możliwości edycji.

Adobe Photoshop Express dostępny jest do pobrania ze Sklepu Play, App Store oraz – co ciekawe – ze Sklepu Microsoft (w postaci aplikacji możemy pobrać edytor zarówno dla Windowsa 10, jak i dla Windowsa 11). Pozytywne opinie użytkowników są wyznacznikiem jakości tego rozwiązania.

Pixlr

Platforma: aplikacja uruchamiana w przeglądarce internetowej

Pixlr to edytor zdjęć, który odpalamy w przeglądarce internetowej. Oznacza to, że możemy z niego wygodnie korzystać zarówno w przypadku komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Aplikacja dzieli się na dwa moduły – Pixlr X i Pixlr E. W jednym można dokonywać szybkich poprawek na zdjęciach (na przykład przed wrzuceniem ich w social media). Drugi to natomiast już pełnoprawny, rozbudowany edytor do zaawansowanej obróbki zdjęć.

Jeśli obawiacie się, że Pixlr może słabo działać na Waszych urządzeniach, to schowajcie te obawy między bajki. Pixlr to bardzo wydajne narzędzie okraszone przez twórców estetycznym interfejsem. Obsługa jest wygodna dzięki prostym w obsłudze suwakom. Warto wiedzieć, że Pixlr to bogaty zestaw narzędzi i filtrów mogących posłużyć nam do udoskonalania naszych zdjęć. Możemy przycinać zdjęcia, poprawiać kolorystykę, czy nadawać efekt bokeh.

Pixlr to potężne darmowe narzędzie i uznana marka, jeśli chodzi o bezpłatne edytory zdjęć. Warto wypróbować omawianą aplikację, jeśli jeszcze nie mieliście z nią do czynienia. Możliwość edycji zdjęć z poziomu przeglądarki internetowej to atut szczególnie w przypadku tych urządzeń, w których liczy się dla nas każdy megabajt wbudowanej pamięci.

Fotor

Platforma: Android, iOS, Windows, macOS

Fotor to bardzo wszechstronne narzędzie do edycji zdjęć. Dostępne jest w wielu wersjach. Możemy pobrać go jako aplikację desktopową, mobilną lub też uruchomić w przeglądarce. Możliwości oferowane przez tą aplikację są standardowe i nie odbiegają od tego, co udostępnia konkurencja. Możemy więc korzystać z filtrów bądź edytować poszczególne parametry zdjęć za pośrednictwem dedykowanych suwaków.

Omawiana aplikacja ułatwia nam także dodawanie przerobionych zdjęć w mediach społecznościowych. Dla tej czynności przygotowana została specjalna sekcja, w której poprzez kilka kliknięć można wysłać nasze fotografie do takich serwisów, jak Facebook czy Twitter. Oczywiście przeedytowane zdjęcia możemy także zapisać w naszym urządzeniu i następnie udostępnić je między innymi na Instagramie.

Fotor obecny jest na rynku od lat. Narzędzie cieszy się uznaniem użytkowników zdobywając wysokie oceny w sklepach z aplikacjami. Chwalone jest między innymi za to, że jest proste w obsłudze nawet dla totalnych laików. Jeśli więc dopiero uczycie się podstawowych metod obróbki zdjęć, to Fotor może być dla Was idealnym narzędziem do szlifowania umiejętności.

GIMP

Platforma: Windows, macOS, Linux

GIMP to zdecydowanie najpotężniejsze narzędzie w naszym dzisiejszym zestawieniu. O stopniu jego rozbudowania niech świadczy fakt, że nadal nikt nie przygotował go w postaci aplikacji mobilnych. Oprócz podstawowych metod obróbki zdjęć, takich jak przycinanie, poprawianie kolorów czy wyostrzanie, GIMP oferuje nam dostęp do dużo bardziej profesjonalnych i rozbudowanych opcji.

Możecie więc przygotowywać zaawansowane retusze czy fotomontaże. GIMP bowiem daje możliwość pracowania na warstwach, korzystania z masek i opcji przezroczystości. Wielu użytkowników uważa omawiany program za świetną, darmową alternatywę dla rozbudowanych narzędzi od Adobe. I jest w tym sporo racji. W sieci mamy dostępnych mnóstwo poradników pomagających zagłębić się w możliwościach jakie daje GIMP.

Jeśli więc chcecie zająć się edycją zdjęć na poważnie, a nie możecie na tym etapie nauki pozwolić sobie na zakup drogich narzędzi, to GIMP może być doskonałą alternatywą. Ciężko o inne, darmowe narzędzie, które dawałoby użytkownikom tak potężne możliwości obróbki zdjęć, jak ten popularny edytor.

Dajcie koniecznie znać z jakich darmowych aplikacji do edycji zdjęć Wy korzystacie na co dzień!