Najciekawsze smartwatche – nasze top 8!

Smartwatche, czyli inaczej inteligentne zegarki to ważne produkty należące do sektora tak zwanej elektroniki ubieralnej (ang. wearables). W ostatnich latach tego typu akcesoria mocno zyskują w naszym kraju na popularności. Często zastępujemy nimi klasyczne czasomierze ze względu na o wiele większą w stosunku do nich funkcjonalność. Czym warto się kierować przy zakupie tego sprzętu i które modele najbardziej w tej chwili zasługują na uwagę? Zapraszamy Was do zapoznania się z naszym zestawieniem!

Jak wybrać dobrego smartwatcha?

Decydując się na zakup inteligentnego zegarka powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że smartwatche dzielą się na różne grupy urządzeń, pracujące pod kontrolą odmiennych systemów operacyjnych. Musimy więc zadać sobie pytanie – do czego będzie nam potrzebny ów zegarek? Jeśli na pierwszym miejscu postawimy na funkcje sportowe, to trzeba postawić na urządzenie oferujące nam największą ilość dostępnych pomiarów oraz planów treningowych. Jeśli natomiast akcesorium będzie nam służyło do odbierania powiadomień oraz płacenia zbliżeniowo w sklepach, to powinniśmy wybrać sprzęt oferujący dostęp do funkcji Apple Pay bądź Google Pay. Sklepy internetowe i stacjonarne bombardują nas potężnym wyborem, jeśli chodzi o ofertę smartwatchy (dostępnych w wersjach z mniejszą i większą kopertą – dla kobiet i mężczyzn). My zebraliśmy dla Was najciekawsze modele i każdy z nich opiszemy w kilku słowach. Gotowi? No to zaczynajmy!

Apple Watch Series 6

Flagowy zegarek od Apple to jeden z najlepszych smartwatchy dostępnych na rynku. Trzeba jednak za niego sporo zapłacić – ceny startują od 1899 złotych. W zamian produkt spod znaku jabłka oferuje nam najwyższą jakość wykonania oraz dostęp do naprawdę wielu przydatnych funkcji. Wśród nich warto wymienić pomiar natlenienia krwi, możliwość przeprowadzenia badania EKG, pomiar snu, dostęp do dziesiątek planów treningowych oraz wielu innych aplikacji, z których korzystamy na co dzień na naszych urządzeniach mobilnych (np. Apple Pay do płatności zbliżeniowych). Apple Watch Series 6 to także szerokie możliwości personalizacji – dzięki wielu wersjom kolorystycznym, mnogości tarcz do wyboru oraz rozmaitym bransoletom. Nie można zapomnieć o wsparciu dla eSIM. Dzięki tej funkcji możliwe będzie dzwonienie z nadgarstka nawet wtedy, gdy telefon zostawimy w domu.

Apple Watch SE

Drugi zegarek spod znaku jabłka w naszym zestawieniu to nieco bardziej przystępne cenowo urządzenie. Oczywiście w jego przypadku producent musiał pójść na pewne kompromisy, by zachować jego nieco niższą cenę. Nie oznacza to jednak, że Apple Watch SE jest mocno wykastrowany w stosunku do Apple Watch’a Series 6. Tańszy model oferuje nam dostęp do takich funkcji, jak eSIM, powiadomienia o zbyt wysokim/niskim tętnie lub o arytmii, płatności zbliżeniowe w ramach Apple Pay czy dziesiątki rozmaitych planów treningowych. Również tańszy zegarek od Apple umożliwia nam pobieranie kompatybilnych aplikacji ze sklepu App Store. Ponadto za pomocą zegarka możemy podglądać powiadomienia i przypomnienia z naszego telefonu. Za taką przyjemność musimy zapłacić koncernowi z Cupertino minimum 1299 złotych.

Samsung Galaxy Watch 3

Czas na flagowy zegarek od Samsunga. Model Galaxy Watch 3 pracuje pod kontrolą systemu Tizen (choć jego następca ma korzystać już z dobrodziejstw odpowiednio przerobionego przez koncern z Korei systemu Wear od Google). Na samym początku warto zaznaczyć, że w naszym kraju urządzenie nie obsługuje płatności zbliżeniowych ze względu na brak dostępności usługi Samsung Pay. Poza tym mankamentem produkt koreańskiego koncernu to naprawdę porządnie skrojony smartwatch. Jest elegancki, oferuje nam dostęp do powiadomień i aplikacji multimedialnych (jak Spotify). Ponadto możemy korzystać z rozmaitych ustawień sportowych i funkcji zdrowotnych w ramach usługi Samsung Health. Samsung Galaxy Watch do niedawna kosztował 1799 złotych. Obecnie zaczyna tanieć ze względu na zbliżającą się premierę następcy.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Drugi z zegarków od Samsunga to propozycja dla użytkowników o mniej zasobnych portfelach. Poza tym Galaxy Watch Active 2 oferuje nam nieco bardziej sportowe wzornictwo niż topowy i elegancki Galaxy Watch 3. Możemy – podobnie jak w przypadku flagowca – liczyć na ciekawe funkcje sportowe połączone ze zwiększoną odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Nie zabrało wsparcia dla usługi Samsung Health z całym wachlarzem ustawień zdrowotnych oraz treningów. Niestety ze względu na obecność systemu Tizen na pokładzie, także i tym zegarkiem nie będziemy płacić zbliżeniowo. A jaką kwotę przyjdzie nam zapłacić za produkt koreańskiego koncernu? Mowa o kwocie 1149 złotych. W sieci znajdziecie jednak promocje w ramach których kupicie go nieco taniej.

OPPO Watch

OPPO Watch często określany jest mianem wizualnego klona zegarków od Apple. Obecnie przygotowujemy się do premiery jego następcy, więc spodziewamy się nadchodzącego spadku cen. Sam zegarek natomiast mieliśmy okazję testować dla Was jakiś czas temu. Kupując go otrzymacie dostęp do wszelkich dobrodziejstw systemu Wear OS – do Sklepu Play, setek aplikacji oraz funkcji płatności zbliżeniowych Google Pay. Warto dodać, że interfejs systemy dla zegarków od koncernu z Mountain View bardzo intuicyjny. Cena? W zależności od wersji – od 799 złotych.

Huawei Watch 3

Huawei Watch 3 to jeden z topowych zegarków producenta, który dwa lata temu został poddany ostracyzmowi ze strony administracji Donalda Trumpa. Jest to także jedno z pierwszych urządzeń pracujących pod kontrolą Harmony OS. Nowy system Chińczyków bazuje na Androidzie, ale nie oferuje nam wsparcia ze strony usług Google. Oznacza to, że jego funkcjonalność jest okrojona do poziomu urządzeń z Tizenem. Znajdziemy dla Huawei Watch 3 ciekawe aplikacje w AppGallery, ale samo urządzenie nie będzie tak wszechstronne jak sprzęt z Wear OS bądź watchOS na pokładzie. Niemniej jednak nie oznacza to, że mamy do czynienia z kiepskim zegarkiem. Cena? Za prezentowany sprzęt trzeba zapłacić 1799 zł.

Xiaomi Mi Watch

Zegarek od Xiaomi to najtańsze urządzenie w naszym zestawieniu. Bazuje on na autorskim oprogramowaniu koncernu z Chin. W zasadzie jest więc nieco bardziej rozbudowaną opaską sportową. Prezentowany smartwatch jest bardzo lekki dzięki plastikowej kopercie. Odbiło się to jednak na jego jakości wykonania – możemy odczuć, że korzystamy z tańszego urządzenia. Na plus natomiast trzeba zaliczyć świetną i wygodną obsługę powiadomień, obecność ponad 100 planów treningowych na pokładzie, wytrzymała bateria oraz mnogość tarcz do wyboru. Atrakcyjna cena jaką przyjdzie mi zapłacić za prezentowany zegarek to 549 złotych.

Fibit Versa 3

Ostatnia z naszych propozycji to zegarek Fibit Versa 3. Także on pracuje w oparciu o autorskie oprogramowanie. Do jego zalet należą intuicyjna obsługa oraz rozbudowane funkcje monitorowania naszego stanu zdrowia. Na pokładzie prezentowanego smartwatcha znajdziemy moduł NFC z funkcją płatności zbliżeniowych Fibit Pay (część banków w Polsce wspiera ten standard płatności). Poza tym zegarek Fibit jest chwalony za długi czas pracy między ładowaniami. Fibit Versa 3 posiada wbudowany moduł GPS. Dzięki aplikacji dla systemów Android oraz iOS pokaże nam także najważniejsze powiadomienia z naszych telefonów. Cena takiego gadżetu to 849 złotych.

A jaki jest Wasz ulubiony smartwatch? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!