Zdjęcia Google – kompendium wiedzy

Zdjęcia Google to świetna usługa od koncernu z Mountain View, pozwalająca nam na wygodne katalogowanie i zarządzanie naszymi fotografiami. Dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej, przygotowanej zarówno dla systemu Android, jak i iOS, możemy w prosty sposób przeglądać wykonywane przez nas zdjęcia i synchronizować je z chmurą (przez co zawsze mamy do nich dostęp praktycznie od ręki). Co jeszcze warto wiedzieć o Zdjęciach Google? Zapraszamy Was do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Zdjęcia Google – podstawowe informacje

Zdjęcia Google to usługa, która zdążyła zjednać sobie sympatię użytkowników urządzeń mobilnych na całym świecie. Jak już wspomniałem, owo narzędzie umożliwia nam wygodne katalogowanie i przeglądanie naszych zasobów fotograficznych. Ponadto dzięki praktycznie kilku klikom możemy w wygodny sposób udostępniać nasze zbiory rodzinie bądź przyjaciołom. Usługa dostępna jest zarówno dla systemów mobilnych, jak i dla komputerów pracujących pod kontrolą Windowsa i macOS.

Sprawdź też: Najlepsze smartfony do zdjęć – nasze top 5

Warto wspomnieć także o tym, że Zdjęcia Google umożliwiają użytkownikowi bardzo wygodne wyszukiwanie konkretnych, przechowywanych w usłudze zdjęć. Wystarczy, że wpiszemy jakąś frazę powiązaną z daną fotografią do paska wyszukiwania (na przykład: „rower”, „smartfon”, „jedzenie”, „zachód słońca”). To zasługa sztucznej inteligencji wbudowanej w usługę. Zapamiętuje ona lokalizacje w których wykonywane były zdjęcia, a także rozpoznaje fotografowane obiekty. Co ciekawe, w niektórych krajach Zdjęcia Google potrafią rozpoznać także fotografowane osoby, dzięki czemu możemy sprawnie wyszukać zdjęcia wykonane naszej babci, rodzicom czy przyjaciołom.

Rozbudowany edytor zdjęć zawsze pod ręką!

Zdjęcia Google to jednak nie tylko świetny, wirtualny album ze zdjęciami. Aplikacja bowiem pozwala nam także na wygodne edytowanie fotografii dzięki wbudowanym narzędziom. Część z nich dostępna jest dla wszystkich użytkowników zupełnie za darmo – mam tu na myśli takie opcje, jak korekcja, obracanie, przycinanie i poprawianie. Niektóre jednak – jak chociażby możliwość rozmazania tła za pierwszoplanową postacią bądź obiektem, udostępniane są wyłącznie subskrybentom usługi Google One.

Warto wspomnieć także o tym, że ilość przestrzeni, którą uzyskujemy do wykorzystania w usłudze jest zależna od postaci, w jakiej będziemy magazynować nasze fotografie. Jeśli zdecydujemy się na przechowywanie zdjęć skompresowanych (co przełoży się na pewien spadek ich jakości), to możemy w Zdjęciach Google korzystać z nielimitowanej przestrzeni na zdjęcia. Jeśli natomiast chcemy korzystać zawsze z fotografii w pełnej rozdzielczości, to będziemy ograniczeni ilością wykorzystywanych przez nas gigabajtów dla wszystkich usług od Google. Domyślnie jest to 15 GB, ale już za niecałe 10 złotych miesięcznie możemy tą przestrzeń powiększyć do 100 GB!

Synchronizacja wykonywanych zdjęć to złoto!

Jedną z ciekawszych i bardziej przydatnych funkcji Zdjęć Google jest możliwość zlecenia aplikacji wykonywania regularnej kopii zapasowej zdjęć wykonywanych przez nas za pośrednictwem aparatu naszego smartfona. Docenimy ją w wielu sytuacjach, w których moglibyśmy zapomnieć o archiwizacji naszych fotografii. Nie straszne nam będzie rozładowanie się telefonu w momencie, w którym będziemy chcieli pokazać komuś nasze małe arcydzieła – od razu będziemy mieli bowiem do nich dostęp z poziomu każdego urządzenia z dostępem do Internetu.

Google nieustannie dba o rozwój swojej usługi i wzbogaca ją o nowe przydatne funkcje. W ostatnich latach koncern rozwinął dość mocno edytor wbudowany w Zdjęcia Google i nauczył aplikację coraz lepiej rozpoznawać nasze zdjęcia (co przełożyło się na bardziej „inteligentne” ich katalogowanie). Z pewnością Google nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o rozwój aplikacji klienckiej usługi i nadchodzące miesiące przyniosą nam kolejne, bardzo istotne z punktu widzenia użytkownika usprawnienia.

Co na to konkurencja?

Zdjęcia Google to usługa dość unikalna i bardzo rozbudowana – z tego względu nie ma jeszcze na rynku żadnej na tyle poważnej konkurencji, która mogłaby zagrozić pozycji i popularności produktu koncernu z Mountain View.

Zdjęcia Apple są dość hermetycznym rozwiązaniem, które ma służyć głównie użytkownikom ekosystemu z Cupertino (ewentualnie osobom korzystającym z usługi z poziomu systemu Windows). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że Zdjęcia Apple nie są nastawione w tak dużym stopniu na interakcję on-line jak produkt Google i w wielu zadaniach stawiają na automatyzację procesów. Przez to użytkownik ma znacznie mniejszą kontrolę nad tym, w jaki sposób przechowywane są jego zdjęcia.

Ciekawą, aczkolwiek nieco mniej rozbudowaną alternatywą dla Zdjęć Google może być OneDrive od Microsoftu. Co prawda koncern z Redmond nie opracował oddzielnej aplikacji do zarządzania zdjęciami (odbywa się ono w ramach chmury), ale zawarł w apce OneDrive przydatne funkcje ułatwiające katalogowanie naszych fotografii. Mam tu na myśli automatyczne przekazywanie zdjęć ze smartfonów (dotyczy rolki aparatu) oraz możliwość synchronizacji danych na praktycznie każdej platformie. OneDrive umożliwia nam wygodne porządkowanie, katalogowanie i archiwizowanie zdjęć. Ponadto automatycznie tworzy albumy i pozwala na bardzo podstawową edycję zdjęć.

Podsumowując…

Zdjęcia Google to fantastyczna usługa do zarządzania i katalogowania zdjęć. Docenią ją nie tylko osoby stawiające w 100% na pracę w ekosystemie Google, gdyż tak naprawdę dostępna jest praktycznie dla wszystkich platform. Zdjęcia Google pozwalają nam na archiwizowanie fotografii, proste udostępnianie jej wybranym przez nas osobom oraz na zaawansowaną edycję zdjęć. Możliwość przechowywania konkretnej ilości zdjęć jest uzależniona od tego, w jakiej jakości zdjęcia chcemy przechowywać. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet jeśli zabraknie nam przestrzeni dyskowej, to za niewielkie pieniądze możemy powiększyć ją w ramach abonamentu Google One. Usługa Zdjęcia Google nie doczekała się jeszcze bezpośredniej konkurencji na tyle mocnej, by mogła zagrozić rynkowej pozycji produktu koncernu z Mountain View. Startu nie mają do niej Zdjęcia Apple, które nie oferują użytkownikowi tak szerokich możliwości w zakresie zarządzania biblioteką fotografii. Ciekawą alternatywą dla Zdjęć Google może być chmura OneDrive od Microsoftu. Docenią ją osoby na co dzień korzystające z rozwiązań giganta z Redmond. Nie oferuje nam jednak tak rozbudowanych funkcji jak usługa będąca tematem naszego dzisiejszego poradnika.

A czy Wy korzystacie na co dzień ze Zdjęć Google?