Wybieramy dobrą pralkę – nasze TOP 10! – 2023

Co kilka lat decydujemy się na zakup nowej pralki do naszego domu lub mieszkania. Bez względu na to, jak trwałe jest nasze obecne urządzenie, częste użytkowanie po prostu prowadzi do jego zużycia. W takiej sytuacji stajemy przed dylematem – jaki model wybrać? Dzisiaj postaramy się doradzić, która pralka doskonale sprawdzi się w Waszym domu!

fot. Filmreal Studio / Unsplash

Wybór pralki – podstawowe informacje

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie pralki, pierwszym krokiem jest analiza miejsca, w którym chcemy umieścić nasz nowy sprzęt. To wpływa na gabaryty pralki, które możemy wybrać. Jeśli mamy małe pomieszczenie, dobrym wyborem będzie pralka o kompaktowej budowie lub z ładowaniem od góry. Jeśli natomiast nie mamy ograniczeń co do przestrzeni, możemy zdecydować się na większą pralkę, co pozwoli nam załadować więcej ubrań i tym samym rzadziej ją uruchamiać.

Czy warto inwestować w pralkę z funkcjami smart? Jeśli mamy już skrupulatnie zbudowany system smart home oparty na urządzeniach jednego producenta, to zdecydowanie tak. Korzyści wynikające z takich rozwiązań są niesamowite. Możemy zdalnie zarządzać pracą naszych urządzeń domowych i uruchamiać je nawet wtedy, gdy nie jesteśmy w domu.

Jeśli jednak nie przywiązujemy wagi do mody na inteligentne urządzenia, rozsądnym wyborem będzie nieskomplikowana w budowie pralka o prostych funkcjach. Może nie oferować zaawansowanych rozwiązań, ale za to będzie łatwiejsza w obsłudze, mniej skomplikowana technicznie, tańsza w zakupie i ewentualnych naprawach.

Przygotowaliśmy dla was listę dziesięciu modeli pralek z różnych przedziałów cenowych. Mamy nadzieję, że to zestawienie będzie pomocne, gdy nadejdzie czas zakupu nowego urządzenia do waszego domu. Zatem zaczynajmy!

Czytaj też: Osobista pralnia w twoim domu z Haier i-Pro 7!

fot. Miele

Miele WWG660

Miele WWG660 to zdecydowanie lider naszego rankingu. To pralka z najwyższej półki. Wskazuje nam na to już jej cena, wynosząca średnio 5150 złotych. Co otrzymujemy za taką kwotę? Przede wszystkim solidnie zaprojektowane urządzenie wykonane z najwyższej jakości materiałów. Maksymalny wsad pralki to 9 kg, a maksymalna prędkość wirowania to 1400 obrotów na minutę. Produkt firmy Miele oferuje nam wiele przydatnych programów prania. Najkrótszy pozbędzie się zabrudzeń z naszych ubrań w zaledwie 20 minut! Oczywiście w przypadku Miele WWG660 producent postawił na bezszczotkowy silnik. Pralka zużywa tylko 49 kWh prądu na 100 cykli programu ECO i potrzebuje 48 litrów wody na każdy taki cykl. Można więc uznać, że jest to urządzenie energooszczędne. Warto wspomnieć o tym, że pralki Miele znane są z tego, że potrafią służyć użytkownikom bezawaryjnie przez długie lata.

fot. Haier

Haier I-Pro 7 Slim HW80-B14979 Refresh

Pralka Haier I-Pro 7 Slim HW80-B14979 Refresh to nowoczesne rozwiązanie dla każdego mieszkania. Jej maksymalny wsad to 8 kg, a maksymalna prędkość wirowania to 1400 obrotów na minutę. Prezentowane urządzenie oferuje nam mnogość programów prania oraz możliwość dostosowania czasu pracy dzięki funkcji I-Time. Na uwagę zasługują również funkcja Refresh, która pozwala odświeżyć eleganckie ubrania bez konieczności korzystania z usług pralni oraz antybakteryjna technologia ABT, zabezpieczająca szufladę na detergenty i kołnierz bębna przed szkodliwymi drobnoustrojami. Haier I-Pro 7 Slim HW80-B14979 Refresh zużywa 47 kWh prądu na 100 cykli ECO. Zużycie wody na jeden cykl prania to natomiast 44 litry. Za prezentowaną pralkę trzeba zapłacić 2799 złotych.

fot. Samsung

Samsung WW70T554DAE AddWash AI Control

Samsung WW70T554DAE AddWash AI Control to pralka, która powinna znaleźć swoje miejsce w smart-domu. Do czynienia mamy bowiem z nowoczesnym urządzeniem bazującym na sztucznej inteligencji. Potencjalnym użytkownikom oferuje 7 kg wsadu i prędkość wirowania maksymalnie 1400 obrotów na minutę. Na pokładzie pralki zastosowano wiele charakterystycznych dla Samsunga rozwiązań, jak technologia EcoBubble, czy dodatkowe drzwiczki AddWash. Do sterowania może posłużyć nam aplikacja SmartThings. Producent oddaje do naszej dyspozycji sporo programów prania, które dostosowane są do różnych rodzajów tkanin (m.in. bawełna, cichy, eco 40-60, higiena, mix, super szybki). Zużycie prądu jest rozsądne i wynosi 52 kWh na 100 cykli programu ECO. Akceptowalne jest również zużycie wody – 45 litrów na cykl. Za prezentowaną pralkę trzeba zapłacić około 2100 złotych.

fot. Beko

Beko WUE8626XBWS SteamCure

Pralka Beko WUE8626XBWS SteamCure to kolejna propozycja w naszym zestawieniu. Koszt zakupu tego urządzenia to średnio około 1800 złotych. Za tak niewygórowane pieniądze otrzymujemy sprzęt oferujący nam dość rozsądny wsad wynoszący 8 kg i maksymalną prędkość wirowania 1200 obrotów na minutę. Programów pracy mamy do wyboru aż 17! Prezentowana pralka zużywa 47 kWh prądu na 100 cykli ECO. Zużycie wody na jeden cykl prania to natomiast 37 litrów. Na uwagę zasługuje funkcja SteamCure, która wykorzystuje parę do wspierania procesów prania, jak i następnie – prasowania.

fot. LG

LG F2WV3S7N4E

LG F2WV3S7N4E to solidna pralka na praktycznie każdą kieszeń. Za nieco ponad 2000 złotych producent oferuje nam maksymalnie 7 kg załadunku i 1200 obrotów wirowania. Programów mamy tu od groma, dzięki czemu sprzęt poradzi sobie z praktycznie każdym typem prania. Zużycie prądu wynosi 69 kWh na 100 cykli programu ECO, a wody na jedno pranie prezentowana pralka potrzebuje 45 litrów. Zaletą urządzenia jest cichy silnik bezszczotkowy montowany bezpośrednio na wale. Objęty jest on 10-letnią gwarancją.

fot. Whirlpool

Whirlpool FWSG 61282 BV PL N

Whirlpool FWSG 61282 BV PL N to niezła pralka w rozsądnej cenie. Urządzenie oferuje wsad 6 kg i maksymalną prędkość wirowania 1200 obrotów na minutę. Oferuje nam 14 podstawowych programów prania. Sprzęt oferuje system FreshCare+, który utrzyma pranie w świeżości do 6 godzin. Zużycie prądu to 73 kWh na 100 cykli ECO. Wody prezentowana pralka zużywa 43 litrów na jeden cykl prania w tym samym programie. Whirlpool FWSG 61282 BV PL N to bardzo solidna pralka, za którą trzeba zapłacić około 1399 złotych.

fot. Electrolux

Electrolux EW7F348ASP PerfectCare 700

Electrolux EW7F348ASP PerfectCare 700 to kolejne rozsądnie wycenione i dobrze wyposażone urządzenie. Jej zakup wiąże się z wydatkiem około 2350 złotych. W zamian otrzymujemy maksymalny wsad 8 kg i maksymalną prędkość wirowania 1400 obrotów na minutę. W przypadku omawianej pralki zużycie prądu na 100 cykli ECO to 47 kWh. Na jedno pranie urządzenie zużyje średnio 42 litrów wody. Na uwagę zasługuje funkcja SteamCare, która minimalizuje ilość zagnieceń na ubraniach. Ponadto specyficzna budowa bębna odpowiada za ochronę nawet najdelikatniejszych tkanin.

fot. Candy

Candy Smart Inverter Slim CS4 127TXME

Pralka Candy Smart Inverter Slim CS4 127TXME to niedrogie, ale bardzo funkcjonalne urządzenie. Jego maksymalny załadunek to 7 kg, a maksymalna prędkość wirowania to 1200 obrotów na minutę. Do dyspozycji otrzymujemy 16 programów oraz możliwość obsługi pralki za pomocą smartfona dzięki modułowi NFC. Producent na pokładzie prezentowanej pralki zastosował cichy silnik inwerterowy. Zużycie prądu to 45 kWh na 100 cykli ECO. Zużycie wody na cykl to 41 litrów. Na uwagę zasługuje program Higiena+, który gwarantuje perfekcyjną dezynfekcję i głębokie czyszczenie ubrań w wyjątkowo krótkim czasie. Ponadto przed uruchomieniem każdego programu mamy możliwość wyboru stopnia zabrudzenia tkanin po to, by proces prania był jak najbardziej efektywny. Prezentowana pralka Candy kosztuje około 1500 złotych.

fot. Bosch

Bosch WAN2428EPL Serie 4

Bosch AN2428EPL Serie 4 to przystępna cenowo pralka, kosztująca obecnie około 1600 złotych. Za taką rozsądną kwotę uzyskujemy pojemną pralkę o maksymalnym wsadzie 8 kg i maksymalnej prędkości wirowania równej 1200 obrotów na minutę. Wśród najważniejszych funkcji urządzenia warto zwrócić uwagę na sprawdzony silnik bezszczotkowy z 10-letnią gwarancją producenta. Trzeba wspomnieć także o tym, że pralki z serii WAN są łatwe w serwisowaniu – skręcane i z wymiennymi łożyskami. Prezentowana pralka należy do kategorii energetycznej C (A+++ przed zmianami w klasyfikacji). Zużycie prądu to 63 kWh na 100 cykli programu ECO, a wody pracując potrzebuje 48 litrów na taki cykl. Urządzenie oferuje nam 15 programów pracy, a ten standardowy, do codziennego użytkowania czyści nasze ubrania w 59 minut.

fot. Indesit

Indesit MTWSC 510511

Indesit MTWSC 510511 to świetny kompromis między ceną a jakością. Kosztuje niewiele, gdyż jej zakup wyniesie nas zaledwie 1049 złotych. W zamian otrzymujemy maksymalny wsad 5 kg i maksymalną prędkość wirowania 1000 obrotów na minutę. Czytelny programator pomoże nam w wygodny sposób ustawić odpowiednie parametry prania. W przypadku prezentowanej pralki zużycie prądu na 100 cykli EKO to 71 kWh. Zużycie wody na jeden cykl to natomiast 41 litrów. Podsumowując – jest to prosta w obsłudze maszyna pozbawiona niepotrzebnych dodatkowych funkcji – idealna dla mniej wymagających użytkowników.

Grafika tytułowa: A65 Design / Unsplash