Wear OS kontra watchOS – który system wybrać?

Wear OS i watchOS to dwa najpopularniejsze systemy operacyjne stworzone z myślą o inteligentnych zegarkach. Pierwszy stworzony został przez koncern Google, drugi natomiast – przez Apple. Smartwatche korzystające ze wspomnianego oprogramowania mają różne grupy docelowe, z myślą o których je stworzono. Co warto wiedzieć w tej kwestii?

Który system jest dla Ciebie?

Wear OS oraz watchOS to dwa zupełnie różne systemy stworzone na potrzeby obsługi inteligentnych zegarków. Każdy z nich został zaprojektowany w inny sposób. Dlatego też ważne jest, byśmy świadomie wybierali zegarek dla siebie.

Google zadbało o to, by system Wear OS był wszechstronny, otwarty i by mógł współpracować z różnymi platformami. Dlatego w zasadzie nie powinno mieć dla nas znaczenia, czy korzystamy z systemu Android, czy też iOS. Wystarczy, że na nasze urządzenie pobierzemy aplikacje Wear OS oraz Google Fit i już możemy korzystać z podstawowych funkcji zegarka takich, jak zarządzanie funkcjami urządzenia, zmiana tarcz zegarka czy też monitorowanie naszej aktywności. Ponadto możemy korzystać z zegarka w przypadku płatności zbliżeniowych czy też pobierać na niego popularne aplikacje, jak Strava, MyFitnessPal czy Spotify.

Oprogramowanie od Apple – watchOS – to nieco bardziej hermetyczne środowisko. Jest dostępne wyłącznie dla zegarków Apple Watch. Je z kolei stworzono z myślą o wspieraniu obsługi smartfonów iPhone. Użytkownicy Androida nie będą więc mieli pożytku z takich zegarków. Zadowoleni natomiast będą użytkownicy ekosystemu Apple. To właśnie z nim ściśle związane jest oprogramowanie serwowane na zegarkach Apple Watch. Zegarki od Apple oferują nam dostęp do wielu funkcji, których nie znajdziemy w akcesoriach z systemem od Google.

Czytaj też: Przystawka Smart TV – jak przedłużyć życie telewizora?

Wear OS – zalety i wady

Do największych zalet Wear OS warto zaliczyć szerokie możliwości personalizacji – m.in. dostęp do setek tarcz zegarka oraz do setek ciekawych aplikacji w ramach Google Play. Warto wspomnieć także o tym, że zegarki z systemem od Google mogą bezproblemowo współpracować zarówno z urządzeniami pracującymi pod kontrolą Androida jak i ze sprzętem od Apple. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że wybór zegarków z Wear OS jest bardzo szeroki – mam tu na myśli sprzęt od popularnych producentów smartfonów (jak OPPO czy Samsung), jak i sprzęt od innych koncernów (Suunto, Mobvoi). Wady? Stosunkowo krótki czas pracy między ładowaniami (mój prywatny zegarek ładuję co dwa dni). Wielu użytkowników narzeka też na płynność pracy – szczególnie w przypadku starszych zegarków ze słabszymi procesorami. Minusem Wear OS jest też mało atrakcyjny i często skomplikowany interfejs.

watchOS – zalety i wady

System watchOS powstał wyłącznie z myślą o sprzęcie od Apple. To hermetyczne środowisko, więc Apple Watch powinien być szerokim łukiem omijany przez użytkowników Androida. Dla nich taki zegarek będzie po prostu bezużyteczny. Niemniej jednak zegarki od Apple to bardzo dojrzałe i przemyślane urządzenia. Oferują dostęp do wielu świetnych, autorskich funkcji i rozwiązań od koncernu z Cupertino. Apple Watch w zaawansowany sposób monitoruje nasz stan zdrowia. Może nawet wykryć nasz upadek i zaalarmować służby ratunkowe. Niewątpliwą zaletą wearOS jest intuicyjny i spójny interfejs (względem innych produktów od Apple). Wady? Hermetyczność i ukierunkowanie wyłącznie na iOS. To chyba jedyna wada o jakiej warto wspomnieć. Koncern z Cupertino bowiem dołożył wszelkich starań, aby Apple Watch był urządzeniem kompletnym.

Przykładowi producenci zegarków z systemem od Google

O ile watchOS jest domeną Apple, o tyle Wear OS to platforma otwarta na różnych producentów. Jeśli zdecydujemy się na zakup zegarka pracującego pod kontrolą systemu od Google, to warto postawić na przyszłościowe smartwatche od znanych marek. Mam tu na myśli urządzenia takie jak Samsung Galaxy Watch 4 czy OPPO Watch. Świetnie prezentują się także zegarki od Suunto, Fossil czy Mobvoi. W przypadku Wear OS mamy ogromne pole do popisu i tak naprawdę ogranicza nas wyłącznie stan naszego portfela oraz wzornictwo na jakie chcemy postawić – bardziej sportowe, lub też bardziej eleganckie.

A czy Wy skusiliście się już na zakup smart zegarka? Dajcie koniecznie znać w komentarzach z jakiego modelu korzystacie!