Przystawka Smart TV – jak przedłużyć życie telewizora?

Większość nowych telewizorów dostępnych na półkach sklepowych oferuje nam funkcje smart. Mam tu na myśli dostęp do aplikacji odpowiedzialnych za streaming materiałów wideo (filmów, seriali) oraz dostęp do aplikacji muzycznych – jak Spotify czy Tidal. Zdarza się jednak, że posiadamy całkiem niezły, starszy telewizor – pozbawiony funkcji smart, bądź taki już nie wspierany. Czy to wyklucza dostęp do ciekawych funkcji multimedialnych? Na szczęście nie! Istnieją sposoby na to, by rozbudować potencjał nawet starszych odbiorników!

Postaw na akcesoria, które uczynią Twój telewizor multimedialnym!

Na rynku mamy dostępne naprawdę ciekawe urządzenia, które pozwalają nam na rozszerzanie możliwości multimedialnych naszych telewizorów. Większość z nich do połączenia z naszym odbiornikiem wykorzystuje port HDMI. Z reguły nie kosztują one majątku, więc niewielkim kosztem możemy zyskać dostęp do czołowych serwisów zajmujących się streamingiem multimediów. Wystarczy zainwestować kilka stówek w odpowiednią przystawkę i drzwi do świata takich serwisów jak Netflix czy Spotify staną przed nami otworem. Oto kilka urządzeń, które mogą okazać się dla Was strzałem w dziesiątkę!

Czytaj też: Jak skonfigurować konto w HBO GO?

Google Chromecast 4.0

Chromecast to chyba najprostszy sposób na korzystanie z multimediów w przypadku starszego telewizora. Najnowsza odsłona urządzenia umożliwia nam korzystanie z interfejsu Google TV, bądź też streamowanie treści z pomocą naszego smartfona na duży ekran. Wystarczy kliknąć odpowiednią ikonkę w aplikacji na naszym smartfonie, a Chromecast sam pobierze treści z Internetu i zainicjuje odtwarzanie. Do obsługi urządzenia służy dołączony do zestawu pilot.

Google Chromecast 4.0 kosztuje 399 złotych i jest bardzo popularnym akcesorium. Jeśli chcemy streamować treści multimedialne jeszcze niższym kosztem, to możemy wybrać poprzednią wersję przystawki (Chromecast 3.0 – z którego sam korzystam), kosztującą mniej niż 200 złotych. Nie są to wygórowane kwoty, a satysfakcja z użytkowania tego sprzętu będzie nam towarzyszyła przez długi czas!

Apple TV 4K

Apple TV 4K to popularna przystawka od koncernu z Cupertino. Oferuje nam możliwość odtwarzania treści multimedialnych w rozdzielczości 4K oraz dostęp nie tylko do serwisu Apple TV+, ale i do serwisów streamingowych od Netflixa czy HBO. Nie zabrakło także wsparcia dla popularnych usług związanych ze streamingiem muzyki (mam tu na myśli chociażby Spotify).

Apple zachwala prostotę oraz intuicyjną obsługę pilota dołączonego do przystawki. Za wysoką jakość pracy urządzenia odpowiada wbudowany w nie procesor Apple A12 Bionic. Sprzęt z Cupertino oferuje wsparcie dla Dolby Vision oraz Dolby Atmos. Nie zabrakło wsparcia dla HDR oraz możliwości obsługi Apple TV 4K za pośrednictwem smartfonów iPhone. Niestety przystawka od Apple jest droga (jak zwykle za „jabłuszko” trzeba zapłacić). Wersja z pamięcią 32 GB kosztuje 899 złotych, wersja z pamięcią 64 GB natomiast – 999 złotych.

Xiaomi TV Stick 4K

Przystawka TV Stick 4K to najnowsze rozwiązanie tego typu od znanego koncernu z Chin. Jednocześnie to najtańsze urządzenie w naszym małym zestawieniu. Wyposażone zostało w dedykowanego pilota i oferuje nam dostęp do systemu Android TV 11. Możemy więc spodziewać się wsparcia dla wielu ważnych aplikacji stworzonych z myślą o Smart TV przez kilka najbliższych lat.

Urządzenie wyposażono w ośmiordzeniowy procesor z rdzeniami Cortex A35+, 2 GB RAM oraz 8 GB na dane użytkownika. Wbudowanej pamięci mamy mało, ale nie powinniśmy spodziewać się więcej po taniej przystawce. Za łączność odpowiadają moduły Bluetooth 5.0 oraz Wi-Fi 2.4GHz/5GHz. Stick wyposażony został w złącza HDMI oraz microUSB. Ciekawostką jest wsparcie dla Asystenta Google oraz Dolby Atmos i Dolby Vision. Cena nowości od Xiaomi to 349 złotych. Możecie ją już zamawiać w Polsce.

Czytaj też: Najlepsze filmy sci-fi, które nadal warto zobaczyć w 2022 roku!

Przedstawione przez nas trzy urządzenia to obecnie najbardziej rozsądne w zakupie propozycje od wiodących producentów. Dajcie koniecznie znać w jaki sposób Wy usprawniliście swój starszy telewizor, by oferował Wam funkcje znane z nowych Smart TV. Czy korzystacie z zaprezentowanych przez nas rozwiązań? A może polecacie inne przystawki? Sekcja komentarzy należy do Was!