TeamSpeak 3 – czyli alternatywa dla Discorda

Gracze, którzy na co dzień spędzają sporo czasu przy drużynowych grach wieloosobowych, często korzystają z komunikatorów głosowych. Pozwalają one na wygodne komunikowanie się z naszym teamem i bezproblemową kooperację. Już kilkukrotnie poruszaliśmy na conowego.pl temat Discorda. Dziś czas na parę słów na temat najciekawszej alternatywy dla tej aplikacji – popularnego TeamSpeaka.

Czym jest TeamSpeak 3?

TeamSpeak 3 to popularny głosowy i tekstowy komunikator internetowy wykorzystujący technologię VoIP. Korzystają z niego na co dzień głównie gracze skupieni wokół serwerów budowanych w usłudze. „TS” wydany został dla wielu platform – Windowsa, macOS, Linuxa, Androida oraz iOS. Jest to bardzo wygodne narzędzie, które można uznać za intuicyjne w obsłudze (choć jego interfejs może sprawiać wrażenie nieco archaicznego).

W komunikatorze możemy rozmawiać w trybie ciągłym, poprzez wykrywanie głosu przez mikrofon bądź w trybie PTT (Push-to-Talk) – po przypisaniu klawisza odpowiedzialnego za aktywowanie mikrofonu. Sama aplikacja udostępniana jest dla komputerów za darmo, natomiast dla smartfonów za drobną opłatą. Także serwery TeamSpeak mogą być darmowe lub płatne. Co warto o nich wiedzieć?

Czytaj też: Czym jest Discord? Własny serwer w usłudze

Jakie daje możliwości?

Każdy użytkownik aplikacji może zainstalować i prowadzić własny serwer TeamSpeak bez licencji. Wiąże się to jednak z pewnym dość poważnym ograniczeniem – darmowe serwery mogą pomieścić maksymalnie 32 osoby zalogowane w tym samym momencie. Może to być więc świetne rozwiązanie, jeśli spotykamy się w komunikatorze z kilkoma osobami z którymi gramy. Gdy jednak zarządzamy całym klanem lub gildia, musimy nastawić się na pewien wydatek.

Konieczne będzie zakupienie jednej z serwowanych nam przez twórców aplikacji licencji. Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat każdej z nich!

  • Non-Profit License (NPL) – licencja przeznaczona dla klanów, gildii i różnego rodzaju grup graczy wydawana na okres pół roku. Co ważne – nie mogą z niej korzystać youtuberzy, streamerzy, ani twórcy gier (nie można wykorzystywać jej w celach komercyjnych). Jest to licencja, od której się obecnie odchodzi. Ma ją zastąpić tzw. Sponsorship license.
  • Annual Activation License (AAL) – licencja roczna do zastosowań komercyjnych. Umożliwia przebywanie na serwerze więcej niż 32 osób jednocześnie.
  • Commercial License for Authorized TeamSpeak Host Providers (ATHPs) – licencja dla partnerów TeamSpeaka, którzy zajmują się hostowaniem serwerów w usłudze. Wszyscy obecni partnerzy są wyświetlani na stronie twórców komunikatora jako autoryzowany hoster.
  • TeamSpeak 3 Software Development Kit (SDK) License – specjalna licencja przygotowana dla deweloperów chcących współpracować z twórcami TeamSpeaka przy wspólnym rozwijaniu i implementowaniu usługi na zewnątrz.

Warto wiedzieć także, że nasz serwer TeamSpeaka możemy porządkować i konfigurować tworząc w jego ramach rozmaite kanały tematyczne mogące w istotny sposób wpływać na działalność klanów, gildii itp. Oczywiście aby dobrze rozplanować poszczególne elementy na serwerze trzeba będzie poświęcić nieco czasu na naukę administrowania na TS-ie.

Podsumowując

TeamSpeak 3 to ciekawy, sprawdzony i intuicyjny w obsłudze komunikator dla fanów wieloosobowych gier drużynowych. Jego obsługa może na początku wydawać się nieco przytłaczająca, ale z doświadczenia wiem, że szybko można do niego przywyknąć. Już wkrótce rozwiązanie może doczekać się następcy w postaci aplikacji TeamSpeak 5. Jej wygląd będzie o wiele bardziej nowoczesny. Funkcje także zostaną rozszerzone. Obecnie trwają beta testy nowości.

Dajcie koniecznie znać w komentarzach, czy na co dzień preferujecie korzystanie z TeamSpeaka, czy może z Discorda.

Czytaj też: Discord w wersji Premium – co warto wiedzieć?