Czym jest Discord? Własny serwer w usłudze

Discord to jeden z najpopularniejszych komunikatorów wykorzystywanych w zespołowych grach on-line (takich, jak chociażby CS:GO czy World of Tanks). Jest to narzędzie bardzo uniwersalne, które oferuje użytkownikom szerokie funkcjonalności. W dodatku jego podstawowa, darmowa wersja jest całkiem rozbudowana i pozwala na wykorzystanie komunikatora nie tylko do prowadzenia konwersacji głosowych. Dlaczego więc warto stawiać na Discorda? Jak założyć własny serwer? Podpowiadamy!

Dlaczego warto stawiać na Discorda?

Przede wszystkim atutem Discorda jest jego wszechstronność. Możemy z niego korzystać praktycznie na każdym naszym urządzeniu. Jest bowiem dostępny w postaci aplikacji przeznaczonej dla komputerów, dla urządzeń mobilnych oraz w formie przeglądarkowej.

Ponadto Discord nie jest klasycznym komunikatorem głosowym – jak na przykład TeamSpeak. Na Discordzie możemy pisać ze znajomymi, udostępniać im pliki, streamować naszą rozgrywkę – a wszystko to za pośrednictwem lekkiego narzędzia, które nie obciąża nazbyt zasobów naszego komputera.

Jak już wspomniałem – Discord jest darmowy. Nie trzeba za niego płacić, żeby cieszyć się możliwością komunikowania z naszymi znajomymi. To ogromny atut. Największy konkurent Discorda – popularny TS3 – wymaga od nas regularnego opłacania serwera. Discord natomiast oferuje nam jedynie opcjonalną subskrypcję premium, która rozszerza możliwości obsługi komunikatora.

Warto wspomnieć również o tym, że Discord jest dziecinnie prosty i intuicyjny w obsłudze. Wszystko za sprawą przejrzystego interfejsu, z którym poradzą sobie nawet totalni laicy. Problemem nie będzie dla Was nawet przygotowanie własnego serwera na Discord. To dziecinnie proste. Poniżej informujemy co trzeba zrobić, aby cieszyć się własnoręcznie dostosowanym do naszych potrzeb komunikatorem.

Czytaj też: Targi E3 2022 odwołane!

Jak założyć swój serwer na Discordzie?

Aby stworzyć własny serwer Discord wystarczy kliknąć na „+” po lewej stronie ekranu komunikatora i wybrać opcję serwera najbliższą planowanemu przez nas przeznaczeniu. Aplikacja utworzy dla nas wtedy automatyczny serwer, który następnie – jako administratorzy – możemy w dowolny sposób dostosowywać do naszych potrzeb.

Możemy przygotowywać nowe kanały dla zaproszonych przez nas graczy (zarówno te głosowe, jak i tekstowe). Możemy również określać role i uprawnienia użytkowników naszego serwera. Wszystko po to by panował na nim porządek, ale i był on przyjaznym miejscem dla naszych znajomych.

Możliwe jest na przykład automatyczne przerzucanie graczy na kanał AFK po pewnym okresie ich nieaktywności w komunikatorze. Możemy też stworzyć bota, który na przykład będzie dla nas odtwarzał dla nas naszą ulubioną playlistę z muzyką w trakcie rozgrywki.

Ponadto Discord oferuje nam szerokie możliwości personalizacji naszego profilu, dzięki czemu będziemy mogli w wyraźny sposób podkreślić nasz charakter, pasje, zainteresowania bądź umiejętności. Discorda można by wręcz określić mianem uniwersalnego, wszechstronnego narzędzia społecznościowego dla graczy.

Podsumowując…

Discord to zdecydowanie najlepsza platforma społecznościowo-komunikacyjna dla graczy. Oferuje nam szereg przydatnych funkcji oraz bardzo intuicyjną obsługę. Możemy stworzyć własny serwer w usłudze lub dopisać się do już istniejących – stworzonych przez innych graczy, klany bądź nawet samych twórców gier. Jeśli często gracie w gry on-line, to Discord jest rozwiązaniem, z którym koniecznie musicie się zapoznać.