Sprawny komputer a upały – jak zadbać o peceta/laptopa?

Miesiące takie, jak czerwiec, lipiec, czy też częściowo sierpień przynoszą nam często upały, które z reguły nie wpływają dobrze na używaną przez nas elektronikę. Jednymi z najczęstszych ofiar wysokich temperatur są komputery. Niezależnie więc od tego, czy na co dzień używacie laptopów, czy też nie mniej popularnych pecetów, warto zadbać o to, by nasze urządzenia były odpowiednio zabezpieczone przed przegrzaniem. Jakie możemy podjąć ku temu kroki? Postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.

Porządek to podstawa!

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że nasz komputer nie lubi, gdy jego obudowa skrywa bałagan. Warto więc co jakiś czas (a szczególnie późną wiosną, gdy przygotowujemy się na nadchodzące upały) tam posprzątać! Nawet najszczelniejsze filtry przeciwkurzowe stosowane w przypadku obudów z wyższej półki nie są w stanie zapewnić pecetom pełnej ochrony przed zbierającym się wewnątrz komputera brudem. Aby się go pozbyć wystarczy postawić na sprężone powietrze bądź drobny pędzelek z bardzo miękkim włosiem.

Gdy już zakończymy porządki, a mimo to nasz komputer nadal będzie nagrzewał się do wysokich temperatur (sprawdzimy to za pośrednictwem dedykowanych aplikacji, jak HWMonitor), trzeba szukać przyczyny w innym miejscu. Warto wtedy sprawdzić stan wentylatorów umieszczonych w obudowie komputera. Z biegiem czasu ulegają bowiem one zużyciu. Niejednokrotnie także zdarza się, że obudowa naszego komputera wyposażona jest w kilka dodatkowych, niezagospodarowanych slotów na wiatraki. Warto zwrócić na to uwagę w kontekście rozszerzenia możliwości chłodzenia. Pamiętajmy także, że możemy w każdej chwili wymienić chłodzenie procesora na mocniejsze. Obecne może bowiem nie radzić sobie sprawnie z jego nagrzewaniem się. Warto zainteresować się na przykład coraz popularniejszym oraz coraz bardziej przystępnym cenowo chłodzeniem wodnym.

Warto zadbać także o odpowiednie ułożenie kabli wewnątrz naszego komputera. Jak się okazuje – i ta kwestia ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniej temperatury peceta. Obecnie producenci obudów wyposażają je w specjalne wnęki do poprowadzenia kabli. Poprzez odpowiednie ułożenie przewodów poprawiamy cyrkulację powietrza pomiędzy kolejnymi podzespołami urządzenia. A przecież wszystkie potrzebują go sporo ze względu na intensywne nagrzewanie się podczas pracy.

Dobrą praktyką będzie także cykliczna wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze. Wielu użytkowników komputerów ignoruje tą kwestię lub nie jest jej świadoma – dzięki dbaniu o nią można obniżyć temperaturę CPU o kilka stopni. Pasta odpowiada bowiem za odprowadzanie ciepła z procesora do radiatora wentylatora. Nie jest natomiast dobrą decyzją otwieranie obudowy komputera w trakcie upałów. To pozorny sposób na pozbycie się ciepłego powietrza z wnętrza komputera. W rzeczywistości natomiast wpuszczamy go tam jeszcze więcej, przy okazji zaburzając obieg powietrza wewnątrz obudowy. Ponadto będzie się tam dostawało o wiele więcej kurzu i zabrudzeń niż zwykle.

Co z laptopami?

Pozostaje nam jeszcze jedna kwestia do omówienia – jak zadbać o odpowiednią temperaturę pracy naszych laptopów? W końcu także i one są niezwykle popularne wśród użytkowników komputerów. I w tym przypadku warto zadbać o odpowiednią cyrkulację wewnątrz naszego urządzenia. Dobrą decyzją będzie od czasu do czasu otwarcie obudowy notebooka i usunięcie za pomocą pędzla o miękkim włosiu wszelkich zanieczyszczeń. Nawet w przypadku tak zwartego układu podzespołów może się ich tam zebrać całkiem sporo! Korzystając z okazji możemy dotrzeć także do radiatora (z reguły połączonego z wentylatorem). Możemy go odkręcić (zwykle łączony jest z płytą główną za pomocą kilku śrubek) – i także w przypadku laptopa – wymienić pastę termoprzewodzącą na jego łączeniu z procesorem.

W przypadku laptopów bardzo ważne jest to, by nie zasłaniać w żaden sposób otworów w obudowie odpowiedzialnych za odprowadzanie ciepła. Jeśli bowiem uniemożliwimy urządzeniu odprowadzanie ciepłego powietrza, to może ono ulec bardzo szybko przegrzaniu lub co gorsza – spaleniu. Unikajmy układania notebooka na łóżku (niezależnie od tego, czy akurat panują upały), bądź innych nieregularnych powierzchniach, jak poduszki czy koce. Jeśli natomiast odnosimy wrażenie, że nasz laptop bardzo często nagrzewa się do ekstremalnych temperatur a jego wentylator wręcz „wyje” z wysiłku – warto zainwestować w podstawkę chłodzącą.

Akcesoria tego typu nie są drogie. Producenci często wyposażają je w jeden duży bądź dwa mniejsze wentylatory. Ich zadaniem jest pomoc w odprowadzaniu ciepła z wewnątrz obudowy laptopa. Wywiązują się z tej roli naprawdę dobrze! Niejednokrotnie także przystawki wyposażone są w ciekawe podświetlenie (ucieszy graczy). Zdarza się, że oferują nam funkcje HUB-a USB za sprawą dodatkowych gniazd umieszczonych na obudowie. Są to więc praktyczne i bardzo pożyteczne akcesoria.

Dajcie koniecznie znać w komentarzach jak Wy zabezpieczacie swoje komputery przed przegrzaniem. Być może wymienione przez nas metody są Wam znane. Możliwe też, że macie własne, sprawdzone sposoby. Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!