Co nowego w procesorach Intela 12-tej generacji?

Jednostki Alder Lake produkowane w litografii 10 nm będą zawierały dwa typy rdzeni.

Do sieci wyciekły informacje dotyczące specyfikacji i premiery procesorów Intela 12 generacji w wersjach z modułem vPro przeznaczonych zarówno dla sprzętu mobilnego jak i stacjonarnego. Jest to już drugi w tym roku nieoficjalny zwiastun dotyczący przyszłych premier nowych jednostek.

Informacyjny miszmasz

Co ciekawe, dane z obu materiałów się nie pokrywają, ale też sobie nie zaprzeczają. Trzeba też zauważyć, że pierwszy wyciek dotyczący informacji o premierze Alder Lake miał miejsce w kwietniu, zaś drugi w połowie lipca ale bazował na grafiku z datą… 16 stycznia. Według kwietniowego jednostek 12-tej generacji należy się spodziewać najdalej w czwartym kwartale tego roku. Zaś z danych sprzed kilku dni (tych opierających się na styczniowym źródle) premiery nastąpią w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Wbrew pozorom, te wszystkie informacje nie muszą się wykluczać, bo przekaz z kwietnia mówił o procesorach dla rynku konsumenckiego, zaś lipcowy o modelach przeznaczonych do komputerów biznesowych, czyli zawierających moduł vPro. Zatem kierując się zasadą, że przez każde trzy punkty można poprowadzić prostą, trzeba ją tylko odpowiednio pogrubić – połączmy w prawdopodobną całość dane z obu materiałów.

Jeszcze w tym roku na rynku pojawią się procesory Alder Lake przeznaczone dla użytkowników indywidualnych, zaś w pierwszym kwartale 2022 r. – będą dostępne modele dla biznesu. W internecie nie brakuje też spekulacji, że premiery odbędą się mniej więcej w tym samym czasie, ale nie wiadomo, w jakim terminie.

Co nowego w Alder Lake?

Niezależnie jednak od daty premiery należy zwrócić uwagę, że jednostki Alder Lake będą się wyróżniały na tle swoich poprzedników przede wszystkim dwiema zasadniczymi zmianami. Pierwszą z nich będzie zastosowanie litografii 10 nm. To bardzo ważna różnica, bo – jak wiadomo – procesory miały być wytwarzane w tej technologii już kilka generacji temu. Druga innowacja to taka, że rdzenie będą miały dwa rozmiary i będzie ich więcej. Z lipcowego przecieku wynika, że Alder Lake-S vPro przeznaczony do komputerów stacjonarnych będzie wyposażony w aż 16 rdzeni – w tym 8 mniejszych, energooszczędnych i 8 wydajnych. Alder Lake-P vPro adresowany do sprzętu mobilnego będzie miał 14 rdzeni – 8 mniejszych i 6 większych.

Oczywiście procesory Intela 12-tej generacji będą współpracowały z pamięcią operacyjną piątej generacji.

Czy czekamy na premierę?

Wydaje się, że jest to pytanie retoryczne. Nowe procesory są zawsze pożądane, zwłaszcza w przypadku, gdy zawierają radykalne zmiany konstrukcyjne. Jednak z drugiej strony należy pamiętać, że premiera intelowskich jednostek 11 generacji miała miejsce zaledwie kilka miesięcy temu i ma jeszcze status nowości, która nie zawsze jest dostępna. Na rynku ciągle nie ma pełnej dostępności tych układów, a do tego jeszcze bardziej brakuje płyt głównych z chipsetami 510 i 560 przeznaczonych do współpracy z CPU 11 gen. Warto też zwrócić uwagę, że nie ma pewności kiedy będą w pełni dostępne pamięci DDR5. Ale nawet jeśli będą, to czy ich ceny zostaną zaakceptowane przez rynek?