Poznaliśmy datę końca ISS

NASA ogłosiła plany oficjalnego wycofania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Nastąpi to w 2031 roku. Po dziesiątkach startów od 1998 roku, gdy stacja znalazła się na orbicie, sprowadzenie jej na Ziemię będzie dużym wyzwaniem inżynierskim.

Według planów stacja zakończy swą egzystencję z dala od cywilizacji, w falach Oceanu Spokojnego, w miejscu zwanym Point Nemo , znanym również jako „cmentarz statków kosmicznych”.

Początkowo oddana do użytku na 15 lat, ISS spełnia wszelkie oczekiwania. Działa już od 21 lat, a NASA dała zielone światło na jeszcze jedną dekadę, podwajając tym samym całkowity planowany czas na orbicie. ISS umożliwiła wielki skok w nauce i współpracy całej ludzkości. W projekt zaangażowanych było pięć różnych agencji kosmicznych (USA, Rosja, Europa, Kanada i Japonia). W ramach programu ARISS zainstalowano na ISS anteny polskiej konstrukcji i produkcji.

Monumentalny konglomerat rozciąga się teraz na długość boiska piłkarskiego i jest największym obiektem stworzonym przez człowieka w kosmosie. Jest widoczny gołym okiem z Ziemi, gdy okrąża 16 dziennych orbit, przelatując 400 km nad powierzchnią Ziemi.

NASA zauważyła oznaki spowolnienia działania infrastruktury i komponentów. Podczas każdego okrążenia wokół Ziemi ISS przypala promieniowanie słoneczne z jednej strony i zamarza z drugiej. Te ekstremalne temperatury powodują cykliczne rozszerzanie i kurczenie się materiału. Promieniowanie kosmiczne zwęgla przezroczyste szkło na ogniwach słonecznych, które są wykorzystywane do zasilania stacji, a wielokrotne dokowanie i oddokowanie powoduje stopniową degradację konstrukcji, która ostatecznie doprowadzi do jej upadku. Jeff Bezos, właściciel Blue Origin ogłosił niedawno plany zastąpienia ISS prywatną stacją kosmiczną firmy.

Czytaj także: https://conowego.pl/aktualnosci/oto-najdziwniejsza-odkryta-planeta-117972