Oszczędzanie w Twoim domu – jak skutecznie obniżać rachunki?

Bieżący rok przywitał nas niestety galopującą inflacją oraz wzrostem opłat za podstawowe media wykorzystywane w naszym domu. Dla niektórych z nas to naprawdę pokaźne kwoty, z którymi ciężko się zmierzyć. Analitycy rynku energetycznego ostrzegają natomiast, że to nie koniec podwyżek. Jak możemy się przed nimi choć częściowo chronić? Co zrobić, by rachunki za energię były dla nas mniej uciążliwe? Doradzamy!

Postaw na energooszczędne oświetlenie!

Pierwszym krokiem, na jaki powinieneś postawić, jeśli chcesz oszczędzać na rachunku za prąd, jest wymiana wszystkich wykorzystywanych żarówek na energooszczędne, LED-owe. Co prawda klasyczne źródła światła nadal są dostępne na rynku i dość popularne, jednak wymiana żarówki – przykładowo – 60-watowej na 6-watową zapewni Ci aż dziesięciokrotną oszczędność względem leciwego rozwiązania.

Klasyczne żarówki nie pozwalają nam na dostosowanie barwy światła. W przypadku żarówek LED-owych możemy wybierać między barwą ciepłą, neutralną a zimną. Dzięki temu możemy zastosować takie oświetlenie, w przypadku którego będziemy czuć się najbardziej komfortowo. Co ciekawe, na rynku mamy dostępne także smart-żarówki, których barwę możemy totalnie dostosować do naszych potrzeb, bądź zaprogramować w ich przypadku konkretne scenariusze pracy.

Korzystaj ze sprzętu AGD świadomie!

Istotny wpływ na nasze rachunki za prąd ma to, w jaki sposób korzystamy z naszego sprzętu kuchennego. Wszakże lodówka pracuje cały czas, a i piekarnika, zmywarki oraz kuchenki (często elektrycznej) używamy naprawdę często. Warto więc w przypadku naszego AGD stawiać na rozwiązania o jak najbardziej korzystnej dla oszczędzania prądu klasie energetycznej.

Ponadto warto stawiać na programy pracy EKO. Bardzo często w takowe wyposażane są nasze piekarniki, kuchenki, zmywarki, mikrofale, pralki. Dzięki trybowi EKO dane urządzenie w maksymalnym stopniu oszczędza energię minimalizując zużycie prądu i obniżając nasze rachunki. Pamiętajmy, że wszystkie tryby intensywnego prania, zmywania czy szybkie nagrzewanie piekarnika to rozwiązania, przez które licznik zużycia energii kręci się jak szalony!

Sprzęt RTV także odpowiada za rachunki!

Warto byśmy pamiętali, że także nasz sprzęt RTV generuje niemałe zużycie prądu. Starajmy się więc wyłączać go wtedy, gdy z niego nie korzystamy. Często bowiem zdarza się, że zostawiamy włączony telewizor bądź radio by „grały sobie w tle” – to błąd. Spore zużycie energii potrafi także generować wysokiej klasy mocny sprzęt audio. Nie korzystajmy z niego, gdy chcemy oszczędzić a na przykład akurat nie oglądamy ulubionego filmu/serialu bądź nie słuchamy muzyki. Dzięki temu miesięcznie zaoszczędzimy kilka bądź kilkanaście złotówek na rachunku za prąd.

Rozsądnie wybierajmy dla siebie sprzęt komputerowy. Jeśli nie korzystamy z komputera w zastosowaniach profesjonalnych, bądź nie jesteśmy graczami, to o wiele lepszym i bardziej energooszczędnym wyborem dla nas będzie zakup energooszczędnego laptopa, niż potężnego peceta z zasilaczem 600-watowym, bądź mocniejszym. Laptopy już z założenia składane są z komponentów o mniejszym zapotrzebowaniu na energię, by między ładowaniami służyły nam jak najdłużej.

Obniżanie rachunków za prąd – kilka porad:

Poniżej mamy dla Was jeszcze kilka dodatkowych, szybkich porad związanych z obniżaniem rachunku za prąd:

  • nie zapalaj światła w każdym pomieszczeniu,
  • wyłączaj sprzęty na noc, również z trybu czuwania,
  • w telewizorze skróć czas automatycznego wyłączenia,
  • zrezygnuj z oświetlenia dekoracyjnego,
  • jeśli masz taką możliwość – stawiaj na fotowoltaikę,
  • wybieraj sprzęt energooszczędny.

Czytaj też: Grafenowa rewolucja u naszych drzwi

Podwyżki cen gazu odczuwamy najbardziej!

Jeszcze bardziej odczuwalna od podwyżki cen prądu jest podwyżka cen gazu. Choć korzystamy z niego głównie w przypadku kuchenek i kotłów gazowych, to nieprawidłowa ich eksploatacja i nierozsądne zachowanie może przynieść nam kosmiczne kwoty do zapłaty. Sam staram się dość rozsądnie korzystać z niebieskiego paliwa, a i tak odnotowałem w styczniu wzrost rachunku za gaz względem stycznia 2021 prawie o 150 złotych przy identycznym niemal zużyciu. Korzystanie z kuchenki gazowej generuje stosunkowo niskie zużycie gazu. W zasadzie poza sezonem grzewczym nasze rachunki są niskie, więc skupimy się na tym, jak korzystać z kotła gazowego i jak zabezpieczyć nasze mieszkanie przed niekorzystnymi stratami ciepła.

Jak rozsądnie podgrzewać wodę?

Przede wszystkim warto zainwestować w przepływowy podgrzewacz wody (taką funkcję oferują niektóre kotły gazowe). Podgrzewa on wyłącznie taką ilość wody, jaka jest w danej chwili zużywana. To świetnie rozwiązanie, które sprawdzi się w naszych gospodarstwach domowych i przyczyni do oszczędzania niebieskiego paliwa. Warto zainwestować także w baterie termostatyczne. Można je zamontować zarówno w kuchni, jak i łazience. Ograniczają one strumień wody i osiągany przez nią poziom temperatury. Dzięki temu praca podgrzewacza zostanie ograniczona do niezbędnego minimum, a my oszczędzimy na comiesięcznych rachunkach.

Promowaną bardzo często – także w mediach – metodą oszczędzania na podgrzewaniu wody jest zastąpienie długich kąpieli w wannie szybkim prysznicem. Jak łatwo można się domyślić, podczas napełniania wanny zużywamy naprawdę spore ilości wody, a co za tym idzie – także gazu niezbędnego do jej podgrzania. Według badań analityków zastąpienie kąpieli pięciominutowym prysznicem pozwala na ograniczenie zużycia wody i potrzebnego do jej ogrzania gazu aż o 1/3!

Jak oszczędzać na ogrzewaniu z głową?

Jeśli wymieniliśmy w domu okna na szczelne i ociepliliśmy mury, to pozostaje nam stosowanie się do ważnych zasad, które pozwolą na zminimalizowanie strat ciepła i przez to – oszczędzenie na ogrzewaniu. Przede wszystkim warto obniżyć na termostacie temperaturę w domu o 1-2 stopnie. Utrzymywanie stałej, niższej temperatury jest korzystne dla naszego zdrowia i portfela. Warto więc zimą zrezygnować z wysokich temperatur rzędu 22-25 stopnie na rzecz komfortowych 20-21 stopni. To w zupełności wystarczy, by w mieszkaniu było przyjemnie i ciepło.

Nie zastawiajmy grzejników! To dość częsty proceder w naszych domach, który przyczynia się do ograniczenia ich wydajności nawet o 20%! Nie powinniśmy suszyć na grzejnikach ubrań, zastawiać ich meblami oraz zasłonami. Grzejnikom w takich sytuacjach trudniej jest dogrzać nasze mieszkanie. Piec musi wtedy pracować bardziej intensywnie, a my zobaczymy wyższe rachunki za gaz.

Warto zainwestować w ekrany zagrzejnikowe. To maty, które przytwierdza się za grzejnikiem. Ich zadaniem jest ograniczanie strat ciepła. Zostaje ono bowiem odbite od ekranu do wnętrza pomieszczenia i nie „ucieka” przez ścianę za grzejnikiem. W ten sposób ogrzewanie jest efektywniejsze, piec pracuje z mniejszą intensywnością, a my oszczędzamy!

Czytaj też: Najlepsze aplikacje, które warto mieć na swoim Smart TV!

A jakie są Wasze sposoby na oszczędzanie prądu i gazu? Dajcie koniecznie znać w komentarzach! W dobie rosnących cen każda porada tego typu może być na wagę złota!