Kontuzje u graczy. Co robić by ich uniknąć?

Kontuzje w  esporcie i grach są częstsze niż powszechnie się uważa. Ortopedzi podpowiadają co robić by grać w zdrowiu.

W 2020 roku jeden z najsłynniejszych graczy League of Legends w Chinach poszedł na długotrwałe L-4 z powodów zdrowotnych. 23-letni wówczas Jian „Uzi” Zi-Hao odczuwał ból w ramionach, barkach i nogach z powodu wielogodzinnej gry. Supergwiazda LOL dopiero niedawno ogłosiła swój powrót do esportu po półtorarocznej przerwie poświęconej na rehabilitację.

Inni znani profesjonaliści, których trapiły kontuzje, to Elliot „ELLIVOTE” Vaneryd z Overwatch , Patiphan „Patiphan” Chaiwong z VALORANT i Overwatch oraz gracze Counter-Strike: Global Offensive Olof „olofmeister” Kajbjer Gustafsson , Richard „shox” Papillon i Kristian „ k0nfig” Wienecke . Wiele z ich urazów dotyczy nadgarstków i dłoni i można je przypisać przetrenowaniu.

Co na to lekarze?

Według dr. Edward Rosero i Bradley J. Smith z Rothman Orthopaedic Institute najczęstsze urazy, które obserwują wśród graczy, to urazy nadgarstka i zapalenie ścięgien dłoni. Także ból górnej części pleców i barku. Urazy nadgarstka i dłoni mają tendencję do pojawiania się z powodu ciągłego używania klawiatury lub myszy. Problemy z plecami i szyją często wynikają ze złej postawy. Są wynikiem przebywania przed ekranem komputera przez wiele godzin bez przerwy.

Smith zauważył również, że istnieją nawet pewne różnice pod względem typowych kontuzji między graczami na PC a graczami na konsolach. Kciuki graczy konsolowych są bardziej narażone na uraz, podczas gdy gracze pecetowi częściej doświadczają zapalenia ścięgna nadgarstka i dłoni.

Problemy z plecami są jednak problemem dla obu typów graczy i często wynikają z postawy i krzesła, na którym siedzą.

„Trzeba bezwzględnie korzystać z krzesła, na którym będziesz siedział w pozycji wyprostowanej” – powiedział Rosero”.  Smith zgodził się i podkreślił, jak ważna jest postawa. „Ważne aby mieć cofnięte ramiona i łokcie podczas gry, więc krzesła mają ogromne znaczenie” – powiedział.

Oprócz postawy obaj lekarze podkreślali wagę robienia sobie przerw w zawodach.

 „Powinien istnieć reżim przerw. Niezależnie od tego, czy jest to jeden dzień w tygodniu, dwa dni w tygodniu, czy nawet ustalony limit godzin, w których grasz”.

Smith powiedział, że konieczne jest nie tylko robienie sobie przerw, ale także wstawanie i robienie przez chwilę czegoś innego. Porównał graczy, którzy poświęcają się wyłącznie siedzeniu przed komputerem przez cały dzień, do sportowców, którzy przez cały rok uprawiają tylko jeden sport.

„Wiele grających odnosi kontuzje w wyniku siedzenia w tej samej pozycji przez wiele godzin. Widzę to zarówno u graczy, jak i u dorosłych ludzi biznesu, którzy siedzą przed komputerem przez cały dzień pracy” — powiedział Smith.

Zdrowie psychiczne może być tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Coraz częściej znajduje się na czele wielu branż, w tym gier i esportu. Rosero powiedział, że jeśli wpadniesz w szał, powinieneś odłożyć grę, wstać i odejść od ekranu. Jeśli grasz z kimś, kto jest toksyczny, odejdź, kropka.

Czytaj także:https://conowego.pl/gaming/gamingowy-bardzo-bliski-wschod-116559