OLX czy Allegro Lokalnie? Gdzie warto sprzedawać?

Pamiętacie jeszcze czasy, w których ogłoszenia lokalne nadawało się w radiu, bądź drukowało w gazetach? Na szczęście te czasy minęły bezpowrotnie. My natomiast od momentu, w którym upowszechnił się dostęp do szerokopasmowego Internetu, możemy korzystać z rozmaitych serwisów umożliwiających nam umieszczanie w nich właśnie ogłoszeń lokalnych. Nad Wisłą zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnymi są OLX oraz Allegro Lokalnie. Co warto o nich wiedzieć?

OLX?

OLX to zdecydowanie ulubiona marka Polaków, jeśli chodzi o serwisy z ogłoszeniami lokalnymi. Wywodzi się z serwisu Tablica.pl, który w 2014 roku przeszedł rebranding. W tamtych czasach był on własnością Allegro. Obie marki należały z kolei do południowoafrykańskiego koncernu Naspers. Już dwa lata później doszło do rozbratu dwóch popularnych marek. Allegro zostało bowiem sprzedane funduszom inwestycyjnym Cinven, Permira i Mid Europa.

OLX mogło w tej sytuacji rozwinąć skrzydła i pójść własną drogą. Serwis zaczął prężnie się rozwijać. Utworzono nawet Grupę OLX Sp. z. o. o., którą z OLX współtworzą takie serwisy, jak Otomoto, Otodom oraz Fixly. W 2020 roku w serwisie doszło do poważnych zmian. Ponownie postawiono na rebranding połączony z odświeżeniem szaty graficznej serwisu. Zmiany zostały bardzo pozytywnie odebrane przez użytkowników.

OLX to platforma, która umożliwia nam – w większości przypadków dodawanie ogłoszeń za darmo. Wyjątkami są takie kategorie, jak:

  • motoryzacja,
  • nieruchomości,
  • praca,
  • rolnictwo.

Poza tym w części podkategorii istnieją limity bezpłatnych ogłoszeń, po przekroczeniu których użytkownik musi dokonać płatności by móc rozszerzać swoją ofertę.

Jak już wspomniałem wcześniej, OLX jest w Polsce bardzo popularny. Każdego dnia korzystają z niego miliony użytkowników. Ogłoszenia możemy przeglądać i dodawać zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji mobilnej.

Czytaj też: GeForce Now – kompendium wiedzy

A może Allegro Lokalnie?

Allegro Lokalnie to serwis z ogłoszeniami lokalnymi należący do giganta polskiej branży e-commerce. Na rynku zadebiutował w 2019 roku. Ktoś w Allegro, zainspirowany sukcesem OLX-a postanowił stworzyć dla niego atrakcyjną konkurencję.

I właśnie tak narodziło się Allegro Lokalnie. Serwis powstał z myślą o użytkownikach indywidualnych, chcących sprzedawać w sieci niepotrzebnie przedmioty. Dokonano nawet podziału. Na „klasycznym” Allegro ogłoszenia wystawiają obecnie klienci firmowi, natomiast w Allegro Lokalnie – osoby nie prowadzące działalności gospodarczej.

Co ciekawe, oferty z Allegro Lokalnie prezentowane są także wśród ofert w Allegro. Dzięki temu można ze swoimi bibelotami dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Samo wystawianie oferty w Allegro Lokalnie jest darmowe. Po sprzedaniu naszego przedmiotu natomiast serwis pobiera od nas prowizję w wysokości 4,9% (kategoria Elektronika) lub 7,9% (w pozostałych kategoriach).

Taki model biznesowy spotkał się z chłodnym przyjęciem przez użytkowników serwisu Allegro. Fala krytyki wylała się na giganta, gdy ten uniemożliwił wystawianie produktów na Allegro użytkownikom indywidualnym odsyłając ich do Allegro Lokalnie. Dlatego też włodarze Allegro starają się rozwijać swój serwis z ogłoszeniami lokalnymi wprowadzając w jego przypadku ciekawe nowości i oferty.

Przykładowo obecnie można skorzystać z Allegro Smart! na Allegro Lokalnie. Oferta dotyczy posiadaczy usług Allegro Smart! i Smart! na Start i trwa do końca czerwca. Ci pierwsi chcąc sprzedać coś na Allegro Lokalnie mogą wysłać aż osiem przesyłek z darmową dostawą Smart! w czasie trwania promocji. Drudzy natomiast, mogą wysłać dwie takie przesyłki.

Który serwis warto wybrać?

Jeśli od czasu do czasu chcecie coś sprzedać w sieci, to zdecydowanie warto postawić na OLX-a. Zapewnia on bowiem potężne grono odbiorców oraz możliwość wystawiania ogłoszeń bezpłatnie, bez prowizji w podstawowych kategoriach. Możemy więc sprzedać zbędne szpargały szybko, łatwo i przyjemnie.

Jeśli natomiast często korzystacie z Allegro i co ważniejsze – korzystacie z usług giganta (takich jak Allegro Smart!) to ciekawym wyborem może być dla Was serwis Allegro Lokalnie – choćby ze względu na obecną promocję umożliwiającą zaoferowanie kupującemu darmowej dostawy. Obsługa serwisu będzie bardzo wygodna dla osób na co dzień poruszających się po podstawowej stronie giganta branży e-commerce.

Czytaj też: Adobe Creative Cloud – świetne narzędzia dla kreatywnych

A z którego z wymienionych serwisów z ogłoszeniami lokalnymi Wy korzystacie chętniej?