OBS – praktyczne narzędzie do streamowania!

W kończącym się, 2022 roku streamowanie rozgrywki w sieci zyskiwało na popularności. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji spróbować swoich sił na platformach takich, jak Twitch, Facebook czy YouTube, to być może warto zrobić sobie takie postanowienie noworoczne. A w prowadzeniu transmisji pomoże Wam ciekawe narzędzie jakim jest OBS.

Czym jest OBS?

OBS, czyli Open Broadcasting Software to aplikacja pozwalająca na wygodne nagrywanie materiałów wideo podczas grania oraz na transmitowanie rozgrywki na żywo w ramach wszystkich wiodących usług wykorzystywanych na co dzień przez streamerów. OBS otwiera przed graczami ogromne możliwości w zakresie przechwytywania i miksowania sygnałów wideo i audio w czasie rzeczywistym.

Tworzone sceny mogą być budowane z różnych elementów – okien, obrazów, tekstu, okien przeglądarki czy nagrań rejestrowanych przez kamery internetowe. Dzięki temu możliwe jest tworzenie kompletnych interfejsów przez streamerów. Mogą być one wykorzystywane podczas transmisji na żywo bądź podczas komponowania materiałów do serwisu YouTube.

Warto wspomnieć o tym, że w pierwszej kolejności rozwiązanie zadebiutowało dla systemu Windows. Dopiero w kolejnych latach, gdy nagrywanie oraz streamowanie rozgrywki stało się modne i zyskało na znaczeniu, OBS został udostępniony dla kolejnych platform. Póki co aplikacja nie zadebiutowała dla iOS oraz Androida. Nie wiadomo, czy są takie plany w mniej lub bardziej odległej przyszłości.

Jak go skonfigurować?

Konfigurowanie OBS-a wydaje się trudnym zadaniem. Wbrew pozorom jednak z tym zadaniem poradzą sobie nawet totalni laicy. Podpowiemy Wam więc, jak wystartować ze swoim własnym streamem w kilku krokach. Gotowi? No to zaczynajmy!

  1. W pierwszej kolejności musimy uruchomić aplikację OBS. Gdy naszym oczom ukaże się główne okno aplikacji, wybieramy z górnego menu pozycję Narzędzia, a następnie Kreator konfiguracji automatycznej. Postępujmy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
  2. W pewnym momencie narzędzie poprosi nas o zalogowanie się do usługi, w której będziemy chcieli streamować. Tą najpopularniejszą jest Twitch. Jeśli posiadamy konto w usłudze, to połączmy się z nim.
  3. Dokończmy konfigurację. Teraz czas na skonfigurowanie przechwytywania obrazu.
  4. Zaglądamy do sekcji Źródła obrazu. Klikamy „plusik” i wybieramy Przechwytywanie okna.
  5. Przechodzimy teraz do Właściwości. Tam wybieramy okno gry, którą chcemy streamować. Teraz czas wybrać metodę przechwytywania. Klikamy na liście Windows 10. Dzięki tej metodzie możemy przechwytywać obraz w przypadku Windowsa 10 i Windowsa 11.
  6. Ostatni krok to kliknięcie w Panelu sterującym przycisku Rozpocznij stream.

I to wszystko! Od tej chwili jesteśmy streamerami. Prawda, że to proste?

Podsumowując…

OBS to wbrew pozorom bardzo wygodne w obsłudze, intuicyjne oraz niezawodne rozwiązanie. Dzięki tej darmowej aplikacji możemy wygodnie streamować rozgrywkę w czołowych usługach wideo – na Twitchu, na YouTube czy też w serwisie Facebook. OBS dostępny jest dla systemów Windows, macOS oraz Linux. Dzięki temu możemy dzielić się z naszymi znajomymi i widzami wrażeniami z rozgrywki niezależnie od tego, z jakiego oprogramowania korzystamy na co dzień.

Czytaj też: TeamSpeak 3 – czyli alternatywa dla Discorda