NFC – co warto wiedzieć?

NFC to funkcja, bez której nie wyobrażamy sobie już dzisiaj naszych smartfonów i smartwatchy. Jeszcze kilka lat temu jednak jej obecność na pokładzie urządzeń mobilnych – szczególnie tych tańszych – nie była czymś oczywistym. Czym tak naprawdę jest NFC i do czego może nam posłużyć to rozwiązanie? Wyjaśnimy Wam to w dzisiejszym poradniku!

Czym jest NFC?

Powinniśmy zacząć od tego, czym jest NFC. Skrót pochodzi od angielskiego terminu near-field communication. Przypisany został do popularnego standardu komunikacji bezprzewodowej na odległość mniejszą niż 20 centymetrów. Wymiana danych między dwoma urządzeniami nie przebiega w błyskawicznym tempie – maksymalna szybkość przesyłu danych to w przypadku omawianego standardu zaledwie 424 kbit/s. NFC może jednak pochwalić się licznymi atutami.

Przede wszystkim ów standard możemy wykorzystywać bez czasochłonnego parowania dwóch urządzeń. Korzystamy z niego zbliżeniowo – w podobny sposób jak współpracują ze sobą karta płatnicza oraz terminal. Warto wspomnieć o tym, że chip NFC jest bardzo energooszczędny. Ma bardzo znikomy wpływ na bieżące rozładowywanie się naszego urządzenia w przeciwieństwie chociażby do Bluetooth.

NFC to bardzo pożądana funkcja w przypadku smartfonów oraz inteligentnych zegarków. Możemy bowiem korzystać z niej w przynajmniej kilku sytuacjach, w których odznacza się niesamowitą wręcz praktycznością. Wykorzystują ją napisane w odpowiedni sposób aplikacje dzięki którym – w niektórych przypadkach – nie musimy pamiętać o noszeniu ze sobą przedmiotów codziennego użytku.

NFC jako sposób na płatności bezgotówkowe

Na pewno niejednokrotnie zdarzyło się Wam widzieć w sklepach lub przy rozmaitych terminalach do płatności bezgotówkowych (biletomaty, bramki itp.) osoby płacące zbliżeniowo za pośrednictwem smartfona lub zegarka, prawda? Główne skrzypce gra tutaj moduł NFC obsługiwany za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji. W tym wypadku najpopularniejszymi rozwiązaniami są Google Pay oraz Apple Pay, które honorowane są w przypadku większości terminali płatniczych.

W owych aplikacjach tworzona jest wirtualna, dobrze zabezpieczona karta płatnicza bazująca na danych naszej realnej karty. Korzystanie ze wspomnianych rozwiązań wymaga na nas zabezpieczenie sprzętu za pośrednictwem linii papilarnych bądź skanu twarzy. Oczywiście same płatności musimy potwierdzić PIN-em na terminalu bądź w przypadku większych sum – także autoryzować je dodatkowo na naszym urządzeniu.

Pozostałe zastosowania NFC

Jakie jeszcze znajdujemy zastosowania dla modułów NFC? Urządzenia w nie wyposażone mogą służyć nam w charakterze elektronicznego kluczyka dla nowszych, zaawansowanych technicznie modeli samochodów. Możemy smartfonem lub zegarkiem odblokować drzwi naszego auta lub też umożliwić zapłon w przypadku systemów bezkluczykowych. To bardzo wygodne rozwiązanie, jednak powinniśmy uważać na przestępców, którzy wiedzą już jak hakować takie oprogramowanie.

Poza tym dzięki NFC możemy parować nasz sprzęt ze stacjami dokującymi, korzystać z rozmaitych funkcji związanych z monitorowaniem naszego stanu zdrowia, czy też logować się w bezpieczny sposób do naszego laptopa. Z pewnością w mniej lub bardziej odległej przyszłości dla modułów NFC zostaną opracowane kolejne, nie mniej ciekawe zastosowania.

Czytaj też: Discord w wersji Premium – co warto wiedzieć?

A czy Wy na co dzień korzystacie z modułu NFC w Waszych urządzeniach mobilnych? Dajcie koniecznie znać w jakich zastosowaniach Waszym zdaniem sprawdza się najlepiej.