Na które darmowe nawigacje dla smartfonów warto postawić?

Kiedy planujemy wyjazd wakacyjny lub dłuższą podróż, często poszukujemy dobrej aplikacji nawigacyjnej, która pomoże nam dotrzeć do celu. Szukamy bezpiecznej trasy i dokładnych wskazówek wyświetlanych na ekranie smartfona. Na rynku istnieje wiele ciekawych aplikacji nawigacyjnych, które są dostępne za darmo. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze z nich, które, naszym zdaniem, będą najlepszym wyborem.

fot. Sean D / Unsplash

Dobre aplikacje do nawigacji nie muszą być płatne!

Nie musimy wydawać pieniędzy na dobre aplikacje nawigacyjne, ponieważ w sklepach Google Play i AppStore znajduje się wiele interesujących rozwiązań dostępnych zupełnie za darmo. Warto zauważyć, że bezpłatne aplikacje nawigacyjne niekoniecznie są gorsze od płatnych (wymagających opłacenia subskrypcji lub wydania niemałej kwoty na jednorazowy zakup). Często oferują nam wiele ciekawych rozwiązań, mogących zaskoczyć bardzo pozytywnie – szczególnie podczas długich tras. W tym artykule przedstawimy najlepsze darmowe aplikacje nawigacyjne, na które warto zwrócić uwagę.

Czytaj też: Urlopów czas! Jak zadbać o elektronikę?

fot. App Store

Google Maps

Google Maps to jedna z najbardziej podstawowych i popularnych aplikacji do map i nawigacji. Dzięki temu, że jest w pełni darmowa, jest bardzo chętnie pobierana i wykorzystywana przez użytkowników zarówno systemu iOS, jak i Androida. Google Maps oferuje dostęp do aktualnych map oraz wskazówek dojazdu. Jednakże, Google Maps oferuje nie tylko nawigację, ale również przedstawia miejsca godne odwiedzenia w okolicy oraz lokalne firmy (z systemem ocen). Baza map jest stale rozwijana przez koncern Google oraz przez samych użytkowników. Jedną z wad Google Maps jest to, że nie zawsze dostarcza aktualnych informacji o tymczasowych utrudnieniach, takich jak remonty dróg.

fot. App Store

Waze

Waze to kolejna popularna aplikacja nawigacyjna, która jest własnością koncernu Google. O jej renomie niech świadczy fakt, że amerykański gigant korzysta z bazy danych Waze, aby dostarczać informacje na temat natężenia ruchu do Google Maps. W porównaniu do owego rozwiązania, Waze nie jest tak rozbudowana, ale jest zoptymalizowana do skutecznego prowadzenia nas do celu i prezentowania klarownych informacji o trasie. Aplikacja Waze poinformuje nas o korkach, fotoradarach, kontrolach, remontach oraz ograniczeniach prędkości. Posiada również wbudowaną bazę punktów POI. Użytkownicy na całym świecie bardzo cenią Waze i często przyznają jej wysokie oceny w Sklepie Play oraz App Store. Waze to rozwiązanie od lat dostępne na rynku – było dostępne nawet dla systemu Windows Phone, który obecnie jest praktycznie wycofany z użytku.

fot. App Store

Apple Maps

Apple Maps to narzędzie do nawigacji opracowane przez firmę Apple. Jest dostępne na urządzeniach z systemami operacyjnymi iOS i macOS. Owo narzędzie pozwala na łatwe i bezpieczne przemieszczanie się po mieście oraz poza nim. Dzięki Apple Maps możemy wyznaczać trasy, otrzymywać wskazówki głosowe oraz sprawdzać informacje o utrudnieniach na drodze takich, jak korki i roboty drogowe.

Apple Maps korzysta z wielu źródeł danych – z urządzeń iPhone, samochodów z systemem CarPlay itp. Dzięki temu aplikacja zapewnia aktualne i dokładne dane. Dodatkowo, Apple Maps oferuje wiele dodatkowych funkcji, takich jak integracja z Siri, która umożliwia korzystanie z aplikacji bez użycia rąk oraz możliwość zapisywania ulubionych miejsc, dzięki czemu wygodnie można odnaleźć je w przyszłości.

fot. App Store

Yanosik

Yanosik to jedna z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych aplikacji nawigacyjnych dostępnych w Polsce. Zyskała szerokie uznanie wśród kierowców, ponieważ oferuje dostęp do dokładnych, stale aktualizowanych map. Co więcej, użytkownicy informują się nawzajem o zdarzeniach na drodze, co zapewnia bardzo aktualne, bieżące informacje. Yanosik to jednak nie tylko narzędzie do nawigacji. Aplikacja umożliwia także sprawdzenie ofert ubezpieczenia samochodu, podstawowych informacji z nim związanych, przeglądanie ofert na Autoplacu oraz korzystanie z kuponów rabatowych. Yanosik to zatem prawdziwy kombajn dla kierowców. Osobiście korzystam z tej aplikacji na co dzień i jestem bardzo zadowolony!

fot. App Store

HERE WeGo


HERE WeGo to aplikacja do nawigacji, która ma długą historię. Pierwotnie nazywała się Mapy HERE i była dostępna na system operacyjny Symbian. Marka HERE jest kojarzona z wysoką skutecznością prowadzenia do celu, co przyniosło jej wielu fanów na całym świecie. Niektórzy producenci samochodów zaczęli nawet instalować tę aplikację jako domyślną nawigację w swoich modelach. HERE WeGo oferuje wszystkie funkcje, jakich oczekujemy od dobrej aplikacji do nawigacji. Pozwala nam na wyznaczanie tras, korzystanie z wskazówek głosowych i sprawdzanie informacji o utrudnieniach na drodze. Interesującą opcją jest możliwość korzystania z informacji o transporcie publicznym w ponad 1900 miastach na całym świecie. Jeśli w przeszłości byliście fanami Symbiana lub Windows Phone, warto zobaczyć, jak ta aplikacja sprawuje się na waszym urządzeniu!

fot. App Store

Mapy Petal


Mapy Petal to aplikacja nawigacyjna, którą warto wziąć pod uwagę, w sytuacji, jeśli korzystamy na co dzień z urządzeń Huawei. Jest to zamiennik dla Map Google, ale nie tak rozbudowany jak rozwiązanie stworzone przez amerykańskiego giganta. Niemniej jednak, aplikacja ta może z powodzeniem pełnić rolę podstawowego narzędzia nawigacyjnego. Mapy Petal oferują nam możliwość wyznaczania tras, korzystania ze wskazówek głosowych oraz sprawdzania informacji o utrudnieniach na drodze. Aplikacja dostarcza również informacji o ważnych miejscach w naszej okolicy. Choć nie jest to nawigacja o takiej renomie jak wcześniej wymienione narzędzia, to dla posiadaczy smartfonów Huawei jest to dobre rozwiązanie skutecznie prowadzące do celu.

Czytaj też: Jak zadbać o elektronikę podczas urlopu?

Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jakiej nawigacji Wy używacie na co dzień. Czy korzystacie z darmowej aplikacji, czy zdecydowaliście się na płatne rozwiązanie? A może macie zaufanie do wbudowanej nawigacji w swoim samochodzie? Zapraszamy do dyskusji.

Grafika tytułowa: Axel Antas-Bergkvist / Unsplash