Które miejsca w Polsce warto odwiedzić podczas urlopu?

Polska to piękny kraj, pełen ciekawych i – bardzo często – niezwykle tajemniczych miejsc. Wiele z nich posiada bogatą historię. Dlatego warto wziąć pod uwagę możliwość odwiedzenia ich planując urlop na terenie naszego kraju. Takie miejscówki niejednokrotnie pod względem walorów turystycznych znacząco przewyższają wiele zagranicznych atrakcji turystycznych. W tym tekście przedstawimy kilka miejsc, które naszym zdaniem szczególnie warto odwiedzić.

fot. Gregy / Wikimedia Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland)

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku to jedna z największych i najważniejszych warowni średniowiecznych w Europie. Został wzniesiony w latach 1274-1457 przez zakon krzyżacki, którego główna siedziba znajdowała się w nim następnie przez około 200 lat. Zamek w Malborku składa się z trzech części: Wielkiego Zamku, Małego Zamku oraz Zamku Średniego. Całość otoczona jest potężnymi murami oraz fosą. Najważniejsze pomieszczenia Wielkiego Zamku to Sala Wielka, Kaplica św. Anny, Kościół Najświętszej Marii Panny, Refektarz i dormitoria zakonników. Mały Zamek był siedzibą książąt pruskich po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w 1525 roku. Najważniejsze pomieszczenia w jego przypadku to Sala Książąt, Sala Rycerska i Sala Kapituły. Zamek Średni jest uznawany za najstarszą część zamku. Został zbudowany w XIII wieku. Z Wielkim Zamkiem łączy go korytarz zwany Mostem Podwójnym. Najważniejsze pomieszczenia na Zamku Średnim to Kaplica św. Barbary i Refektarz Zakonny. Zamek w Malborku jest niezwykle ważnym zabytkiem w skali Polski i Europy. W 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

fot. Poconaco / Wikimedia Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej to budowla wzniesiona w XIX wieku, w stylu neogotyckim. Jej fundatorem był książę Hubert von Tiele-Winckler. Obiekt zlokalizowany został w niewielkiej miejscowości Moszna zlokalizowanej niedaleko Prudnika w województwie opolskim. Cechą charakterystyczną budowli jest jej układ. Składa się ona bowiem z trzech skrzydeł i 99 wież. Otacza ją okazały park wypełniony ciekawym drzewostanem oraz pięknie zaprojektowanymi rabatami kwiatowymi. Wnętrze zamku jest dostępne dla zwiedzających, a najbardziej charakterystyczne pomieszczania to Sala Balowa, Sala Muzyczna, Sala Rycerska, Sala Zbrojowni, Gabinet i Biblioteka. Warto wspomnieć także o tym, że w jednej z wież zamku usytuowano tajemniczą kaplicę, której ściany są pokryte motywami astrologicznymi i kalendarzowymi.

fot. Jendrusk / Wikimedia Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra to historyczne umocnienia wzniesione w XVIII wieku na terenie Srebrnej Góry, niedaleko Wałbrzycha w województwie dolnośląskim. Stanowiła ona bardzo ważny element systemu obrony granicy południowo-zachodniej Prus. Budowla dzieli się na Bastion Wschodni i Bastion Zachodni, które łączy tzw. Most Północny. Ponadto budowniczy postawili tu na liczne bastiony, kaponiery, kazamaty, reduty, mosty i bramy połączone korytarzami i tunelami zapewniającymi obrońcom możliwość łatwej zmiany pozycji. Obecnie twierdza pełni rolę muzeum – na jej terenie znajduje się bogata ekspozycja dotycząca historii fortyfikacji i wojskowości. Twierdzę warto zwiedzić chociażby z tego powodu, że jest obecnie jednym z najważniejszych zabytków Dolnego Śląska. Corocznie odwiedzają ją tysiące turystów nie tylko z Polski, ale i z całej Europy.

fot. Kapitel / Wikimedia Commons (Public Domain)

Borne Sulinowo

Borne Sulinowo to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Otoczone jest malowniczymi lasami i jeziorami. Jego historia zaczęła się w czasach II wojny światowej, dzięki znajdującemu się na tym terenie niemieckiemu poligonowi wojskowemu. Po zakończeniu wojny teren zajęła Armia Czerwona, która utworzyła tu jedną z największych baz wojskowych w naszym regionie. Borne Sulinowo zostało ostatecznie wyłączone z terenów wojskowych w latach 60. XX wieku. Wtedy też miasto odżyło i zaczęli je odwiedzać liczni turyści. Jedną z najważniejszych atrakcji miasta jest zamek wybudowany w XV wieku, a w XIX wieku gruntownie przebudowany w stylu neogotyckim. Na jego terenie zlokalizowano muzeum prezentujące historię miasta oraz pamiątki po Armii Czerwonej. Entuzjaści aktywnego wypoczynku powinni zainteresować się Jeziorem Bornym z licznymi atrakcjami turystycznymi. Poza tym, w Bornym Sulinowie co roku odbywa się Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych.

fot. / Wikimedia Commons (GNU Free Documentation License)

Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek, zwana również Kaplicą Świętej Trójcy, znajduje się w Kudowie-Zdroju, w województwie dolnośląskim. To zabytek unikalny w skali światowej. Niewiele jest bowiem miejsc tak przejmujących w swoim przekazie. Obiekt został wzniesiony w XVIII wieku jako mauzoleum dla ofiar wojen i epidemii. W czasie II wojny światowej kaplica została uszkodzona, a po wojnie przez długie lata niszczała. Zainteresowano się nią ponownie w latach 90. XX wieku. Została wtedy odrestaurowana i otwarta dla turystów. We wnętrzu obiektu zostało wyeksponowanych około 3-4 tysiące ludzkich kości. Zamysł, jaki przyświecał twórcom „wystroju” to przypominanie o ulotności życia i konieczności skupienia się na sprawach duchowych. Na ścianach kaplicy wymalowano alegorie śmierci oraz sceny z życia ludzi.

fot. Andrzej19 / Wikimedia Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Świątynia Wang

Świątynia Wang to zabytkowa drewniana świątynia znajdująca się obecnie w Karpaczu. To wiekowy zabytek, który został wzniesiony w XII wieku w Norwegii. W 1841 roku została jednak przetransportowana do Polski w charakterze prezentu dla Fryderyka Wilhelma IV. Cechą charakterystyczną tego obiektu jest konstrukcja o kształcie prostokątna łącząca się z murowaną wieżą zwaną „wieżą duchów”. Pełniła ona rolę strażnicy. Wnętrze świątyni ozdobione jest malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne, a także motywy mitologiczne i zwierzęta. Świątynia Wang to jeden z najważniejszych zabytków architektury drewnianej w Europie. Świadczy o tym wpisanie jej w 1992 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO jako część zabytków drewnianej architektury w Polsce. Osoby odwiedzające Świątynię Wang uznają ją za niezwykle urokliwy element krajobrazu polskich Karkonoszy.

fot. Adam Jones from Kelowna, BC, Canada / Wikimedia Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec to kompleks bunkrów i podziemnych tuneli, pełniących funkcję tajnego centrum dowodzenia Adolfa Hitlera podczas II wojny światowej. Fortyfikacje zostały wzniesione w lesie koło miejscowości Gierłoż na Mazurach, około 8 km od Kętrzyna. Na cały kompleks składa się ponad 80 obiektów. Wśród nich na uwagę zasługują trzy potężne bunkry mieszkalne oraz liczne schrony, warsztaty czy nawet szpital polowy. Źródła historyczne wskazują na to, że Adolf Hitler przebywał w Wilczym Szańcu około 800 godzin, a w bunkrach i podziemnych tunelach obiektu mogło przebywać nawet około 2,5 tysiąca ludzi. Wilczy Szaniec miał dla nazistów ogromne znaczenie pod względem strategicznym. Pozwalał bowiem na bezpośrednią łączność z armią niemiecką walczącą z komunistami na froncie wschodnim. Po zakończeniu wojny kompleks popadał w ruinę. Z czasem większość pomieszczeń została zrekonstruowana i udostępniona turystom do zwiedzania.

Projekt Riese

Projekt Riese to tajny niemiecki program budowy podziemnych kompleksów w okupowanej Polsce w czasie II wojny światowej. Naziści za jego pośrednictwem chcieli stworzyć system pomieszczeń i tuneli podziemnych mających służyć armii w charakterze tajnych schronów, magazynów, fabryk a także punktów dowodzenia wojskiem. Prace nad Projektem Riese były prowadzone w Sudetach i Górach Sowich – w okolicach miast Wałbrzych, Książ i Włodarz. Prace wystartowały jednak dopiero w 1943 roku i z tego powodu kompleksu nie udało się dokończyć do końca wojny. Według założeń projektantów, obiekty wchodzące w skład Projektu Riese miały być niezwykle nowoczesne, wyposażone w zaawansowane kanały wodne, systemy wentylacyjne i elektryczne. Teorie spiskowe wskazują na to, że w podziemiach miały być przechowywane złoto i kosztowności nazistów. Mówi się nawet, że na terenie kompleksu miała powstawać zaawansowana technologicznie broń. Obecnie wiele niedokończonych obiektów w ramach Projektu Riese pozostaje zamkniętych ze względu na ich fatalny stan i groźbę zawalenia. Niektóre miejscówki udało się jednak ocalić i po odpowiednim zabezpieczeniu zostały udostępnione turystom. Są one odwiedzane bardzo chętnie chociażby ze względu na to, że stanowią element jednego z najbardziej tajemniczych projektów budowlanych w historii III Rzeszy.

Czytaj też: Które miejsca w Europie warto odwiedzić podczas urlopu?

Grafika tytułowa: Rafael Cisneros Méndez / Unsplash