Jak technologiczne gadżety pomagają na urlopie i wakacjach?

Czas urlopów i wakacyjnych wyjazdów to ulubiona pora dla większości z nas. W ostatnich latach podczas takich wypadów chętnie korzystamy z nowych technologii. Pomagają nam one nie tylko w bezpiecznym dotarciu do celu naszych podróży, ale i w komfortowym spędzaniu czasu w trasie. Jak nowoczesne rozwiązania mogą nam pomóc w określonych sytuacjach? Sprawdźmy!

fot. ANGELA FRANKLIN / Unsplash

Piesze wypady ze smartfonem

Podczas urlopów bardzo często decydujemy się na piesze wycieczki – czy to blisko natury, czy też w zwiedzanych przez nas miejscowościach i miastach. Dzięki naszym smartfonom oraz aplikacjom – takim jak chociażby Mapy Google – możemy w wygodny sposób przeglądać lokalne mapy i wyszukiwać na nich interesujące nas miejscówki. Nasz smartfon może nam jednak pomóc także w innych sytuacjach.

Za pośrednictwem jego funkcji możemy wygodnie zapłacić za zakupy bądź przełamać bariery językowe dzięki aplikacjom tłumaczącym. Nierzadko również możemy zakupić też on-line cyfrowe bilety komunikacji miejskiej. Smartfon sprawdzi dla nas pogodę zanim wybierzemy się na długą pieszą wycieczkę – na przykład w górach. W sytuacjach kryzysowych natomiast niektóre modele pozwolą nam na połączenie się ze służbami ratunkowymi dzięki łączności satelitarnej.

fot. Scott Goodwill / Unsplash

Biwaki i noclegi nie takie straszne?

Wyjazd na urlop to również noclegi. W ostatnich latach dość często decydujemy się na wynajęcie kampera lub na wypady pod namiot. Na biwaku życie mogą nam ułatwić praktyczne gadżety. Tych w sieci znajdziemy co nie miara – od inteligentnych lodówek turystycznych, przez latarki zasilane energią odnawialną po mobilne stacje uzdatniania wody. Wybór akcesoriów biwakowych jest naprawdę ogromny i jest zależny od tego, jaki charakter będzie miała nasza wyprawa. Biorąc pod uwagę wszechobecną elektronikę – warto zaopatrzyć się przede wszystkim w mobilny bank energii.

Jeśli preferujemy nocleg w hotelu – taki pobyt możemy wygodnie zarezerwować z poziomu smartfona – na przykład dzięki serwisom takim, jak Booking.com. Warto przed podjęciem decyzji zapoznać się z opiniami na temat danego obiektu. Skrupulatność bowiem pomoże nam uniknąć niemiłych niespodzianek na miejscu. A przecież warunki w jakich przyjdzie nam spędzać noce mogą być naprawdę przeróżne – szczególnie w przypadku miejsc, których nie znamy i które odwiedzamy po raz pierwszy.

fot. Il Vagabiondo / Unsplash

Atrakcje turystyczne pod ręką

Czymże byłby wakacyjny wypad bez odwiedzania znanych atrakcji turystycznych? Każdy z nas lubi pochwalić się zdjęciami z lubianych miejsc, prawda? W dotarciu do nich pomogą nam oczywiście nasze smartfony. Mogą wyznaczyć nam trasę konieczną do przebycia pieszo, wyświetlić informacje o godzinach otwarcia danych obiektów, czy też przedstawić opinie lokalnych przewodników.

Mapy Google przedstawią nam dodatkowo rekomendacje przygotowane w oparciu o to, jakie miejsca lubimy odwiedzać. Wiele propozycji może być dość nieoczywistych i odbiegać od wycieczkowego mainstreamu. Niejednokrotnie jednak w taki sposób można odkryć magiczne miejsca, które pozostaną z nami w postaci wspomnień na długo. Nasze smartfony mogą nas poinformować również o ciekawych wydarzeniach kulturalnych w okolicy, których nie można przegapić!

fot. Jenny Ueberberg / Unsplash

Technologie w trasie!

Wypad na urlop to nie tylko zwiedzanie i odpoczynek. Musimy jeszcze bowiem dotrzeć na miejsce i bezpiecznie wrócić. Jeśli decydujemy się na podróż samochodem – warto skrupulatnie zaplanować całą podróż. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają nam wybranie takiej trasy, która będzie generowała jak najmniejsze koszty przejazdu. Warto oznaczyć na niej miejsca, w których będziemy chcieli zatankować/podładować samochód, zjeść coś czy też po prostu chwilę odpocząć.

Nasze smartfony poinformują nas o płatnych autostradach i pozwolą na wykupienie przejazdu. Poza tym możemy na bieżąco śledzić warunki panujące na trasie czy też sprawdzać tymczasowe zmiany w organizacji ruchu. Niektóra aplikacje służące do nawigacji są tak zaawansowane, że podpowiedzą nam nawet którego pasa na drodze wielopasmowej powinniśmy się w danym momencie trzymać.

Nowe technologie przychodzą także w sukurs osobom korzystającym z transportu publicznego. Na ekranach naszych smartfonów możemy śledzić godziny odlotów na lotniskach oraz ruch kolejowy w czasie rzeczywistym. W 2023 roku możemy w wygodny sposób zarezerwować online bilety, czy też pozyskać informacje związane z lokalną infrastrukturą kolejową i lotniczą. Czasy, w których podróżowaliśmy z mapą i biletami w ręku dawno odeszły w niepamięć.

Podsumowując…

Nowoczesne technologie serwowane nam na pokładzie smartfonów i innych gadżetów mogą uczynić urlopowy wypad wyjątkowo udanym. To dzięki nim możemy odpowiednio go zaplanować, dopełnić wszelkich formalności czy też poradzić sobie w trudnych sytuacjach, z jakimi mamy do czynienia podczas wyjazdów. Oczywiście z takich rozwiązań powinniśmy korzystać mądrze i podczas urlopu cieszyć się szczególnie jego dobrodziejstwami, a nie spędzać większość czasu ze smartfonem czy tabletem. Dajcie koniecznie znać jak nowe technologie zmieniły Wasze wakacyjne i urlopowe wypady na przestrzeni ostatnich lat.

Grafika tytułowa: Gianandrea Villa / Unsplash