Jak zadbać o elektronikę podczas urlopu?

Powoli wkraczamy w gorący okres jeszcze przedwakacyjnych urlopów. Słoneczna pogoda zachęca nas do wypadów za miasto – w góry, nad morze, lub po prostu – na biwak. Na takie kilkudniowe wycieczki bardzo często zabieramy elektronikę – laptopy, tablety, smartfony, aparaty fotograficzne itp. Warto odpowiednio je na taką okoliczność zabezpieczyć – szczególnie gdy wiemy, że będą używane w trudnych warunkach. Oto, na jakie akcesoria warto postawić, by ochrona przed wilgocią, wstrząsami i innymi czynnikami zewnętrznymi była efektywna.

fot. Felipe Santana / Unsplash

Ochrona smartfona/tabletu

Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ochronę dla naszych smartfonów i tabletów, ponieważ często korzystamy z tych urządzeń na co dzień. Najlepszym sposobem na ochronę najbardziej delikatnych części tych urządzeń, takich jak ekrany i moduły fotograficzne, jest ich odpowiednie zabezpieczenie specjalnym szkłem hartowanym. Takie szkło w odpowiedni sposób chroni przed zarysowaniem delikatnych elementów smartfona i tabletu przez piasek i kurz. Chociaż wielkie firmy reklamują swoje produkty jako wyposażone w super-wytrzymałe fabryczne szkło, należy pamiętać, że nadal może ono ulec zarysowaniom lub poważniejszym uszkodzeniom.

Aby zapewnić dodatkową ochronę dla smartfonów, warto rozważyć zakup armor case z zasłonką na aparat. Osobiście korzystam z tego rozwiązania i mogę je z czystym sumieniem polecić, ponieważ skutecznie chroni obiektywy mojego iPhone’a. Firma Nillkin oferuje takie produkty w różnych wariantach. Dla tabletów, dobrym wyborem jest etui wsuwane, które zapinane jest na zamek. Ważne jest to, aby było wykonane z odpornego na wilgoć i kurz tworzywa syntetycznego, a nie z prostego materiału. Dzięki temu mamy pewność, że nasz tablet jest odpowiednio chroniony przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi.

Nie polecam popularnych etui z klapką, zarówno dla smartfonów, jak i tabletów. Mimo że w niektórych sytuacjach mogą one zapewnić dodatkową ochronę przed uszkodzeniem, to między etui a ekran mogą dostać się niebezpieczne dla tego drugiego drobinki piasku i kurzu, które mogą poważnie go uszkodzić.

Czytaj też: Wybieramy sportowe akcesoria dla smartfona!

fot. Lucian Novosel / Unsplash

Ochrona laptopa


Aby zabezpieczyć nasz laptop przed uszkodzeniami, powinniśmy wybrać odpowiednie etui lub torbę. Podobnie, jak w przypadku tabletu – istotne jest, aby zabezpieczenie chroniło laptopa przed zarysowaniem, zachlapaniem oraz zakurzeniem.

Jeśli nie planujemy przenosić laptopa w plecaku, szczególnie w przypadku modeli o przekątnej 14 cali lub większej, dobrym wyborem będzie wodoodporna torba. Torba powinna być wykonana z syntetycznego materiału i mieć wstawki piankowe wewnątrz. Zapewnią one odpowiednią ochronę przed upadkami i innymi uszkodzeniami. Jeśli natomiast nasz komputer charakteryzują kompaktowe rozmiary i mamy zamiar nosić go w plecaku, to dobrym rozwiązaniem będzie dodatkowe zabezpieczenie go za pośrednictwem wsuwanego etui, wykonanego z trwałego i odpornego materiału oraz zapinanego na zamek.

Kolejna ważna kwestia dotyczy ekranów dotykowych, które są coraz bardziej popularne w laptopach. Aby zapobiec zarysowaniom i uszkodzeniom takiego ekranu, warto zabezpieczyć go specjalną folią lub szkłem hartowanym. Nawet sporadyczne korzystanie z ekranu dotykowego może spowodować zabrudzenie ekranu i zarysowanie go brudnymi rękoma, co może wpłynąć na jego czułość i wydajność.

fot. Thom Holmes / Unsplash

Ochrona aparatu/kamery

Każde urządzenie fotograficzne zasługuje na odpowiednią ochronę podczas urlopowych wypadów – bez względu na to, czy jest to kompakt, lustrzanka czy kamera sportowa typu GoPro. Aby zabezpieczyć sprzęt przed uszkodzeniami, warto wybrać miękko wyściełane etui, które zapewni ochronę podczas transportu. W sieci można łatwo znaleźć dedykowane egzemplarze dla konkretnych modeli urządzeń. Jeśli aparat lub kamera posiada osłonkę na obiektyw, warto pamiętać, aby zabrać ją ze sobą. W przypadku lustrzanek dobrym wyborem może okazać się torba na obiektywy. Należy także pamiętać o ochronie ekranów, które można osłonić folią lub szkłem.

fot. Andrew Neel / Unsplash

Jaki plecak wybrać?

Jeśli planujesz standardowy urlop, taki jak pobyt pod namiotem, na campingach lub w spokojnym pensjonacie, możesz łatwo spakować swoje rzeczy w solidny plecak turystyczny, torbę podróżną lub walizkę. Jeśli poprawnie rozmieścisz sprzęt i zabezpieczysz go, na przykład poprzez umieszczenie ubrań wokół niego, co zapewni odpowiednią amortyzację przed wstrząsami, twoje urządzenia elektroniczne będą całkowicie bezpieczne.

Natomiast, jeśli planujesz bardziej ekstremalne wakacje, które wymagają specjalnego sposobu przewożenia rzeczy, „tradycyjne” rozwiązania transportowe mogą nie wystarczyć. W takim przypadku warto zainwestować w specjalistyczne torby lub plecaki, które często nie są tanie, ale zapewniają maksymalną ochronę twojemu bagażowi przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Doskonałym przykładem mogą być funkcjonalne plecaki takich marek, jak Amphipak lub Breakwater Supply.

Czytaj też: Na które darmowe nawigacje dla smartfonów warto postawić?

Grafika tytułowa: Holly Mandarich / Unsplash