HDD? SSD? A może hybryda? Jaki dysk wybrać?

Dyski twarde montowane na pokładzie naszych komputerów przeszły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat potężną ewolucję. Doskonale pamiętam czasy, w których mój pierwszy komputer wyposażony był w nośnik o „kosmicznej” jak na swoje czasy pojemności 3 GB. Dziś sama przestrzeń na dane nie jest już dla właścicieli pecetów i laptopów problemem. Dyski osiągają naprawdę spore pojemności, a w kryzysowych sytuacjach można wspierać się chmurą. Problem pojawia się natomiast gdy musimy dokonać wyboru odpowiedniego nośnika. Jak dobrać go do naszego urządzenia pod kątem parametrów i typu? Dziś zajmiemy się tą kwestią.

HDD, czyli nieśmiertelna klasyka

Klasycznym typem nośnika, na który ciągle bardzo często pada nasz wybór, jest dysk HDD. To rozwiązanie sprawdzone od wielu lat, które oferuje nam satysfakcjonującą przestrzeń na dane. Bardzo korzystny jest tu stosunek ceny do jakości. Dysk twardy o pojemności 1 TB można bowiem kupić już za około 200 złotych.

Klasyczne dyski twarde cechuje stosunkowowysoki poziom niezawodności – oczywiście gdy są eksploatowane w prawidłowy sposób – mogą służyć nam bezproblemowo przez wiele lat. Między innymi z tego powodu często stawia się na nie w przypadku niedrogich pecetów i laptopów służących do codziennego przeglądania Internetu czy konsumpcji multimediów.

Niestety dyski HDD mają też wady. Tą najważniejszą są dość niskie prędkości zapisu i odczytu danych. Tanie nośniki oferują nam w tej kwestii uśrednioną wartość około 50 MB/s, a droższe modele mogą osiągać prędkość 120-150 MB/s. Przez to klasyczne HDD nie są dobrym wyborem w przypadku graczy bądź też osób zajmujących się na co dzień pracą kreatywną.

Jakie są inne wady HDD-ków? Przede wszystkim trzeba się z nimi obchodzić dość ostrożnie. Nośniki tego typu charakteryzuje bowiem bardzo niska odporność na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne (ze względu na ich konstrukcję). Poza tym podczas pracy dyski twarde są dość głośne, emitują sporo ciepła oraz pobierają mnóstwo energii.

Czytaj też: Jak sprawdzić swój klucz systemu Windows?

SSD – zróbmy to szybciej!

W ostatnich latach mocno na popularności zyskują dyski SSD. Charakteryzuje je zupełnie inna konstrukcja niż w przypadku dysków HDD. Omawianym nośnikom o wiele bliżej do kart pamięci czy pendrive’ów niż do klasycznych dysków twardych. Nie ma tu elementów ruchomych. Zamiast wirujących dysków magnetycznych stawia się na moduły pamięci. Wskutek tego dyskom SSD niestraszne są wstrząsy czy upadki.

Omawiane nośniki oferują nam wysoką szybkość przesyłu danych – na poziomie nawet kilkuset lub kilku/kilkunastu tysięcy MB/s. Wiele zależy tutaj od ceny nośnika, jakości zastosowanych kości pamięci oraz tego, w jaki sposób sprzęt łączy się z naszym komputerem. Oczywistym jest bowiem, że nośniki wpinane przez złącze SATA będą wolniejsze od tych wykorzystujących złącza PCI-E czy M.2.

Dyski SSD sprawdzą się doskonale wszędzie tam, gdzie konieczne jest sprawne przeprowadzanie procesu zapisu i odczytu danych – podczas grania w gry komputerowe, przy obróbce zdjęć, czy też przy renderowaniu wideo. Warto wspomnieć też o tym, że system Windows zainstalowany na dysku SSD uruchomi się w kilka sekund. Jeśli natomiast „postawimy” go na dysku HDD, komputer będzie się włączał nawet przez minutę. Różnica będzie tu bardzo odczuwalna.

Mocno polemizuje się na temat niezawodności dysków SSD. Niektóre osoby uważają, że są one niezawodne, inne natomiast, że pod tym względem lepiej wypadają nośniki HDD. Ja osobiście uważam, że obydwa rodzaje magazynów danych sprawdzają się równie dobrze. W swoim prywatnym pececie korzystam z HDD oraz SSD od kilku dobrych lat i moje dyski jeszcze mnie nie zawiodły.

Dysk hybrydowy – rozsądny kompromis?

Jeśli nie możecie zdecydować się na to, czy rozbudować Waszą konfigurację o dysk SSD czy też o HDD, ciekawym wyborem może być postawienie na dysk hybrydowy. Takie nośniki noszą najczęściej oznaczenie HHD lub SSHD. Stanowią one kompromis między szybkością odczytu i zapisu danych oraz pojemnością klasycznego dysku twardego. Trzeba jednak przyznać, że dość rzadko spotyka się je w przypadku domowych komputerów.

Nośniki hybrydowe mogą pomieścić sporą ilość danych. Te przechowywane są jak w przypadku dysków HDD – na obracających się magnetycznych dyskach. Poza tym na ich pokładzie montowana jest pamięć półprzewodnikowa, która zapewnia zwiększoną szybkość działania dysku, która jest dla użytkownika dość mocno odczuwalna. Co warto odnotować – dyski SSHD są dużo tańsze od odpowiedników wykonanych w technologii SSD.

Dyski SSHD mogą wpłynąć na znaczącą poprawę szybkości uruchamiania samego Windows czy innych ważnych dla nas programów, z których korzystamy na co dzień. Jeśli nie stać nas na zakup pojemnego nośnika SSD o pojemności 1-2 TB, to hybryda może być o wiele bardziej opłacalnym wyborem, niż zakup wolniejszego dysku HDD, który dłużej będzie przetwarzał wszelkie operacje związane z danymi.

Wybór nie jest łatwy!

Gdy już powiedzieliśmy sobie co nieco na temat rodzajów dostępnych na rynku dysków, warto powiedzieć sobie o tym, na jaki dysk warto postawić w przypadku naszych komputerów. W 2023 roku najbardziej rozsądnym wyborem wydaje się zakup nośnika SSD. Sprawdzi się on doskonale zarówno w przypadku podstawowych konfiguracji, jak i przy tych dedykowanych bardziej zaawansowanym zadaniom.

  • Proste komputery do przeglądania Internetu i konsumpcji multimediów mogą zostać skonfigurowane w oparciu o niewielki dysk SSD (128/256 GB + chmura).
  • Jeśli natomiast zależy nam na pojemnym magazynie danych, to można postawić na kombinację SSD + HDD.
  • Laptopy dysponujące pojedynczym slotem SATA mogą zostać skonfigurowane na bazie dysku hybrydowego, zapewniającego zadowalającą szybkość i obszerny magazyn danych.
  • Wydajne maszyny stworzone z myślą o zaawansowanych zadaniach powinny korzystać wyłącznie z szybkich dysków SSD.

Tak naprawdę, wybierając dysk dla siebie, musicie odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie będzie długofalowe zastosowanie Waszego urządzenia. W sprzęt dedykowany prostym zadaniom nie warto inwestować w tej kwestii dużych środków finansowych. Jeśli jednak komputer ma nam służyć do pracy bądź do grania, z pewnością nie będziemy oszczędzać na rozwiązaniach mogących poprawić w odczuwalny sposób ogólną wydajność.

Czytaj też: Usuwanie OneDrive po instalacji Windows