Czego nie może zabraknąć na biurku gracza?

Biurko komputerowe to dla każdego gracza coś więcej niż mebel. To prawdziwa świątynia codziennej rozrywki. Dlatego też musi być ono schludnie i rozsądnie zaprojektowane oraz wyposażone we wszystkie niezbędne akcesoria. Dzisiaj powiemy sobie o tym, jak takie biurko urządzić i wyposażyć, by spełniło wymagania najbardziej wymagających fanów gier komputerowych.

Po pierwsze – jakie biurko?

Tutaj wybór powinien być uzależniony od tego jaką przestrzenią dysponujemy. W dużych pokojach możemy postawić na praktyczne, sporych rozmiarów biurka, na których zmieści się cały szereg urządzeń peryferyjnych i akcesoriów. Z reguły wyposażone są one także w praktyczne szuflady w których można schować na przykład pada do gier, czy inne przydatne szpargały. Jeśli natomiast przestrzeń, którą możemy przeznaczyć na stanowisko komputerowe jest bardzo ograniczona konieczne będzie zakupienie mniejszego biurka.

Takie kompaktowe meble można znaleźć chociażby w ofercie IKEA (sam zdecydowałem się na takie rozwiązanie). Zaoferuą one wystarczającą ilość miejsca na monitor, klawiaturę, mysz oraz – niewielkich rozmiarów dodatkowe akcesoria takie, jak mikrofon czy słuchawki. Takie niewielkie biurka dość często wyposażone są w jedną umieszczoną pod blatem szufladę, w której można przechowywać dużą ilość szpargałów i akcesoriów. Sam komputer można natomiast ustawić na specjalnym wózku z kółkami, dzięki czemu zasilacz nie będzie zaciągał kurzu z podłogi.

Są jeszcze dedykowane, nowoczesne biurka dla graczy z elektrycznie regulowaną wysokością blatu – co umożliwia korzystanie z komputera w pozycji stojącej lub siedzącej. Takie rozwiązanie jednak potrafią nierzadko kosztować kilka tysięcy złotych. Są więc rozwiązaniem dla osób o nieco bardziej zasobnych portfelach.

Czytaj też: Najlepsze hack’n’slashe w które powinieneś zagrać

Dobry fotel to podstawa!

Bardzo ważną kwestią dla każdego gracza jest zakup wygodnego fotela. W końcu to w nim przesiadywać będziemy przez długie godziny podczas rozgrywki. Dlatego istotne jest to, by był on ergonomiczny i nie męczył naszych pleców. Bardzo łatwo bowiem nabawić się kontuzji bądź schorzeń przesiadując przed komputerem (bądź konsolą) w nieodpowiedniej pozycji.

Przyzwoity fotel dla graczy kupimy już za 500-600 złotych. Jeśli jednak chcemy zainwestować w wysokiej jakości siedzisko, które posłuży nam przez lata, warto na taki fotel wydać około 1000 złotych. Wtedy zyskamy pewność, że zainwestowaliśmy w całkiem solidne rozwiązanie, które nie posypie się nam po kilkunastu miesiącach. Pamiętajmy, by sprawdzić maksymalny udźwig fotela!

Monitor? A może telewizor?

Jedno z pytań, które zadają sobie gracze brzmi następująco: postawić na monitor, czy też telewizor? To drugie rozwiązanie będzie świetnym rozwiązaniem dla konsolowców, bądź dla osób nie posiadających biurka i prowadzących rozgrywkę z kanapy. Na biurku lepiej postawić na monitor, który nie męczy wzroku, gdy patrzymy na niego z bliska.

Czy monitor warto dobrać pod kątem gier, w które regularnie pogrywamy? Zdecydowanie! Jeśli najwięcej czasu spędzacie przy dynamicznych grach sieciowych to lepiej postawić na monitor o mniejszej rozdzielczości, ale wysokiej częstotliwości odświeżania, które zapewnią nam doskonałe rozeznanie w sytuacji. Jeśli natomiast uwielbiamy gry RPG z ogromnym, pięknym otwartym światem, to możemy postawić na monitor 4K. Warto jednak pamiętać, że rozgrywka w takiej rozdzielczości mocno obciąża podzespoły komputera.

Słów kilka o niezbędnych akcesoriach…

Dobre stanowisko gamingowe powinno także zostać wyposażone w liczne akcesoria pomocne graczowi. Jeśli lubicie spędzać czas przy grach on-line to obowiązkowym rozwiązaniem będzie mikrofon, który posłuży do komunikowania się z drużyną – na przykład na Discordzie.

Do odsłuchu mogą nam posłużyć zarówno głośniki jak i słuchawki. To pierwsze rozwiązanie będzie idealne, jeśli mamy własny pokój, w którym nie będziemy nikomu przeszkadzać. Słuchawki natomiast będą świetnie się sprawdzały, jeśli nie możemy hałasować (mamy małe dziecko, lub dzielimy pokój z rodzeństwem).

Obowiązkowym akcesorium każdego gracza jest pad. W przypadku niektórych gier sprawdzi się on lepiej niż mysz i klawiatura. Warto postawić na pada bezprzewodowego, który nie będzie powodował dyskomfortu przez plączące się kable.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku myszy i klawiatury. Te dedykowane graczom umożliwiają szeroką personalizację, podświetlenie, gdy na przykład gramy wieczorami oraz wygodę obsługi nawet podczas długich sesji przed komputerem.

Jeśli dodatkowo chcecie poprawić komfort podczas rozgrywki możecie postawić na różnej maści stojaki na słuchawki, podkładki antypoślizgowe czy bungee do zarządzania kablem od myszy. To jednak dodatkowe akcesoria, które nie są niezbędne na gamingowym biurku. Zdecydujcie się na nie wyłącznie wtedy, gdy wpłyną pozytywnie na Wasze poczucie wygody.

Czytaj też: TOP 5 – klawiatury dla graczy do 200 złotych

A jak Wy zaprojektowaliście Wasze stanowisko gamingowe? Podzielcie się z nami koniecznie swoimi pomysłami i spostrzeżeniami w komentarzach!