Wybieramy dobrą pralkę – nasze TOP 10!

Co kilka lat wybieramy do naszego mieszkania nową pralkę. Choćby nie wiem, jak było bowiem wytrzymałe nasze obecne urządzenie, przy częstym użytkowaniu najzwyczajniej w świecie ulega ono zużyciu. Stajemy w takiej sytuacji przed dylematem – jaki model wybrać? Ładowany od frontu, czy od góry? Technicznie nieskomplikowany, czy też wyposażony w funkcje smart? Postaramy się Wam dzisiaj doradzić która pralka doskonale spisze się w Waszym domu!

Wybór pralki – podstawowe informacje

Decydując się na zakup pralki musimy w pierwszej kolejności przeanalizować, gdzie będziemy chcieli ustawić nasz nowy sprzęt. Od tego bowiem zależy na jakie gabaryty pralki będziemy mogli postawić. W przypadku mniejszych pomieszczeń dobrym wyborem będzie urządzenie o kompaktowej budowie bądź ładowane od góry. Jeśli natomiast nie ogranicza nas przestrzeń pomieszczenia, to możemy postawić na większą pralkę (co przełoży się na większą ładowność i dzięki temu – nieco rzadsze jej uruchamianie).

Czy jest sens stawiać na pralkę z funkcjami smart? Jeśli skrupulatnie budujemy swój system smart home oparty na urządzeniach któregoś z producentów – jak najbardziej. Wygoda jaką dają nam rozwiązania tego typu jest niesamowita. Możemy zarządzać pracą naszych domowych sprzętów zdalnie i uruchamiać je nawet wtedy, gdy aktualnie znajdujemy się poza miejscem zamieszkania.

Czytaj też: TOP 10 lodówek, które warto wziąć pod uwagę w 2022 roku

Jeśli natomiast zupełnie nie przywiązujemy uwagi do mody na inteligentne urządzenia, to rozsądnym wyborem będzie zakup technicznie nieskomplikowanej pralki, która być może i nie będzie nam oferowała niesamowitych rozwiązań technicznych, ale za to będzie też o wiele łatwiejsza w obsłudze, mniej zaawansowana technicznie oraz tańsza w zakupie i ewentualnych naprawach.

Postanowiliśmy wybrać dla Was dziesięć modeli pralek z różnych segmentów cenowych. Mamy nadzieję, że owo zestawienie będzie pomocne, gdy pojawi się konieczność zakupu nowego urządzenia dla Waszego gospodarstwa domowego. Zaczynajmy więc!

Bosch WAN2428EPL Serie 4

Bosch AN2428EPL Serie 4 to przystępna cenowo pralka, kosztująca obecnie około 1600 złotych. Za taką rozsądną kwotę uzyskujemy pojemną pralkę o maksymalnym wsadzie 8 kg i maksymalnej prędkości wirowania równej 1200 obrotów na minutę. Wśród najważniejszych funkcji urządzenia warto zwrócić uwagę na sprawdzony silnik bezszczotkowy z 10-letnią gwarancją producenta. Trzeba wspomnieć także o tym, że pralki z serii WAN są łatwe w serwisowaniu – skręcane i z wymiennymi łożyskami.

Prezentowana pralka należy do kategorii energetycznej C (A+++ przed zmianami w klasyfikacji). Zużycie prądu to 63 kWh na 100 cykli programu ECO, a wody pracując potrzebuje 48 litrów na taki cykl. Urządzenie oferuje nam 15 programów pracy, a ten standardowy, do codziennego użytkowania czyści nasze ubrania w 59 minut.

Miele WWD120

Miele WWD120 to zdecydowanie pralka z wyższej półki. Wskazuje nam na to już jej cena, wynosząca średnio 3800 złotych. Co otrzymujemy za taką kwotę? Przede wszystkim solidnie zaprojektowane urządzenie wykonane z najwyższej jakości materiałów. Maksymalny wsad pralki to 8 kg, a maksymalna prędkość wirowania to 1400 obrotów na minutę. Produkt firmy Miele oferuje nam wiele przydatnych programów prania. Najkrótszy pozbędzie się zabrudzeń z naszych ubrań w zaledwie 20 minut!

Oczywiście w przypadku Miele WWD120 producent postawił na bezszczotkowy silnik. Pralka zużywa tylko 47 kWh prądu na 100 cykli programu ECO i potrzebuje 47 litrów wody na każdy taki cykl. Można więc uznać, że jest to urządzenie energooszczędne. Producent deklaruje, że prezentowany model pralki powinien służyć nam bezawaryjne nawet przez 20 lat. Trudno jednak ocenić, na ile są to miarodajne zapewnienia.

Amica WA1S610CLiSE

Amica WA1S610CLiSE to kolejna, niedroga pralka w naszym zestawieniu. Średnio kosztuje zaledwie 1299 złotych! Za tak niewygórowane pieniądze otrzymujemy urządzenie, które oferuje nam dość skromny wsad wynoszący 6 kg i maksymalną prędkość wirowania 1000 obrotów na minutę. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że jest to pralka o dość kompaktowych rozmiarach, której grubość wynosi zaledwie 40 cm. Mimo przystępnej ceny sprzęt wyposażony został w silnik bezszczotkowy – to ogromny plus!

Programów pracy mamy do wyboru aż 16! To rzadkość w przypadku pralki z niższej półki cenowej. Na uwagę zasługuje na pewno także program autoczyszczenia bębna – usuwa on pleśń, grzyby i bakterie z pralki. A to problem niemalże każdego gospodarstwa domowego.

Samsung QuickDrive WW90T986ASH

Samsung QuickDrive WW90T986ASH to pralka, która powinna znaleźć swoje miejsce w smart-domu. Do czynienia mamy bowiem z nowoczesnym urządzeniem bazującym na sztucznej inteligencji. Potencjalnym użytkownikom oferuje aż 9 kg wsadu i prędkość wirowania maksymalnie 1600 obrotów na minutę. Na pokładzie pralki zastosowano wiele charakterystycznych dla Samsunga rozwiązań, jak technologia EcoBubble, czy dodatkowe drzwiczki AddWash. Do sterowania może posłużyć nam aplikacja SmartThings.

Producent oddaje do naszej dyspozycji aż 23 programy. Warto przy tym zaznaczyć, że Samsung QuickDrive WW90T986ASH to pralka przyjazna środowisku. Zużycie prądu jest niewysokie i wynosi 49 kWh na 100 cykli programu ECO. Akceptowalne jest również zużycie wody – 50 litry na cykl. Prezentowana pralka nie jest niestety tania – kosztuje prawie 5000 złotych.

LG Vivace V600 F4WN608S2

LG Vivace V600 F4WN608S2 to solidna pralka na praktycznie każdą kieszeń. Za nieco ponad 2000 złotych producent oferuje nam maksymalnie 8 kg załadunku i 1400 obrotów wirowania. Programów mamy tu od groma, a kolejne możemy dodawać za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Zużycie prądu wynosi 73 kWh na 100 cykli programu ECO, a wody na jedno pranie prezentowana pralka potrzebuje 48 litrów.

Zaletą urządzenia jest cichy silnik bezszczotkowy montowany bezpośrednio na wale. Objęty jest on 10-letnią gwarancją. Pranie możemy dodawać w trakcie działania programu za pomocą dedykowanego przycisku zatrzymującego na chwilę pracę pralki.

Whirlpool W7X W845WB

Whirlpool W7X W845WB to niezła pralka w rozsądnej cenie. Przez producenta reklamowana jest jako najcichsza na rynku, gdyż generuje zaledwie 65 dB podczas wirowania. Urządzenie oferuje wsad 8 kg i maksymalną prędkość wirowania 1400 obrotów na minutę. Oferuje nam 14 podstawowych programów prania oraz rozmaite programy tematyczne.

Sprzęt oferuje programy parowe i system FreshCare+, który utrzyma pranie w świeżości do 6 godzin. Zużycie prądu to 54 kWh na 100 cykli ECO. Wody prezentowana pralka zużywa 48 litrów na jeden cykl prania w tym samym programie. Whirlpool W7X W845WB to bardzo solidna pralka, za którą trzeba zapłacić około 2600 złotych.

Candy Smart Inverter Slim CS4 127TXME

Pralka Candy Smart Inverter Slim CS4 127TXME to niedrogie, ale bardzo funkcjonalne urządzenie. Jego maksymalny załadunek to 7 kg, a maksymalna prędkość wirowania to 1200 obrotów na minutę. Do dyspozycji otrzymujemy 16 programów oraz możliwość obsługi pralki za pomocą smartfona dzięki modułowi NFC. Producent na pokładzie prezentowanej pralki zastosował cichy silnik inwerterowy. Zużycie prądu to 45 kWh na 100 cykli ECO. Zużycie wody na cykl to 41 litrów.

Na uwagę zasługuje program Higiena+, który gwarantuje perfekcyjną dezynfekcję i głębokie czyszczenie ubrań w wyjątkowo krótkim czasie. Ponadto przed uruchomieniem każdego programu mamy możliwość wyboru stopnia zabrudzenia tkanin po to, by proces prania był jak najbardziej efektywny. Prezentowana pralka Candy kosztuje około 1500 złotych.

Haier I-Pro 7 Slim HW80-B14979 Refresh

Pralka Haier I-Pro 7 Slim HW80-B14979 Refresh to nowoczesne rozwiązanie dla każdego mieszkania. Jej maksymalny wsad to 8 kg, a maksymalna prędkość wirowania to 1400 obrotów na minutę. Prezentowane urządzenie oferuje nam mnogość programów prania oraz możliwość dostosowania czasu pracy dzięki funkcji I-Time.

Na uwagę zasługują również funkcja Refresh, która pozwala odświeżyć eleganckie ubrania bez konieczności korzystania z usług pralni oraz antybakteryjna technologia ABT, zabezpieczająca szufladę na detergenty i kołnierz bębna przed szkodliwymi drobnoustrojami. Haier I-Pro 7 Slim HW80-B14979 Refresh zużywa 47 kWh prądu na 100 cykli ECO. Zużycie wody na jeden cykl prania to natomiast 44 litry. Za prezentowaną pralkę trzeba zapłacić 2369 złotych.

Indesit BTW W S60300 PL/N

Indesit BTW W S60300 PL/N to pierwsza w naszym zestawieniu pralka ładowana od góry. Kosztuje niewiele, gdyż jej zakup wyniesie nas zaledwie 1199 złotych. W zamian otrzymujemy maksymalny wsad 6 kg i maksymalną prędkość wirowania 1000 obrotów na minutę. Czytelny wyświetlacz pomoże nam w wygodny sposób ustawić odpowiednie parametry prania. Jeśli natomiast nie mamy na to czasu – wystarczy, że wybierzemy opcję Turn & Go.

W przypadku prezentowanej pralki zużycie prądu na 100 cykli EKO to 64 kWh. Zużycie wody na jeden cykl to natomiast 39 litrów. Podsumowując – jest to prosta w obsłudze maszyna pozbawiona niepotrzebnych dodatkowych funkcji – idealna dla mniej wymagających użytkowników.

Electrolux EW2TN5261P

Pralka Electrolux EW2TN5261P to kolejne niedrogie i bardzo skromnie wyposażone urządzenie. Jej zakup wiąże się z wydatkiem około 1250 złotych. W zamian otrzymujemy maksymalny wsad 6 kg i maksymalną prędkość wirowania 1200 obrotów na minutę. Plusem pralki jest to, że po skończonej pracy drzwiczki bębna samoczynnie zatrzymują się na górze. Nie będziemy musieli obracać nim w celu wyjęcia prania.

W przypadku omawianej pralki zużycie prądu na 100 cykli ECO to 65 kWh. Na jedno pranie urządzenie zużyje średnio 40 litrów wody. Jest to kolejna ze stosunkowo prostych w obsłudze pralek, które doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o bardzo ograniczonym metrażu.

A jakiej pralki Wy używacie na co dzień?