Samsung The Frame – jeden obraz i tysiąc dzieł sztuki

Najnowsza odsłona kultowego telewizora, który bardziej przypomina obraz na ścianie niż odbiornik TV, wreszcie dostępna jest z całkowicie matowym ekranem. Ale to nie koniec zmian…

Samsung co roku odświeża serię The Frame, udoskonalając ją i wprowadzając nieduże, ale ważne zmiany. Model z 2022 roku na pierwszy rzut oka wygląda niemal identycznie do poprzednich, ale tym razem po raz pierwszy ma całkowicie matowy ekran. To bardzo dobra zmiana, która sprawia, że TV w trybie wyświetlania dzieł sztuki jest praktycznie nie do odróżnienia od innych, prawdziwych obrazów. Nie znajdziemy tu żadnych odbić światła czy refleksów. Nawet świecąc latarką bezpośrednio w ekran, światło rozpływa się na ekranie nie powodując odbić typowych dla tafli szkła.

Wygląd ma znaczenie

Sama forma telewizora pozostała ta sama, zarówno od przodu jak i od tyłu. Ekran jest delikatnie cieńszy, ale trudno to zauważyć gołym okiem, łatwiej wyczytać ze specyfikacji. Podobnie jak poprzednik, telewizor został podzielony na dwie części: na smukły i elegancki wyświetlacz oraz pudełko z elektroniką połączone przezroczystym kabelkiem. Mocowania nóżek i uchwytów ściennych są dokładnie takie same. Pilota nadal można ładować przez gniazdo USB-C lub panel solarny, zmienił się tylko jego kolor z czarnego na biały.

Przeczytaj też: Samsung The Frame – telewizor niczym dzieło sztuki (conowego.pl)

Szczypta technologii

Testowany Samsung The Frame model z rocznika 2022 ma 55 calowy, matowy ekran QLED, 4K UHD o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Ma doskonałe kąty widzenia, w ekranie już nic się nie odbija i obsługuje formaty HDR, HDR10, HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma). TV został wyposażony w liczne funkcje poprawiające zarówno obraz jak i dźwięk. Funkcje poprawy obrazu to: Contrast Enhancer (Wzmacniacz Kontrastu), Supreme UHD Dimming, Quantum HDR, Dual LED, 100% Color Volume with Quantum Dot, Quantum Processor 4K, FILMMAKER MODE, tryb HGiG, AMD FreeSync Premium Pro oraz ważne dla graczy Auto Low Latency Mode. Funkcje poprawiające dźwięk to: Adaptive Sound+ (funkcja Adaptacji Dźwięku+), Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA), Audio Pre-selection Descriptor, Bluetooth Audio, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, HDMI eARC, Multiroom Link, Object Tracking Sound Lite (Dźwięk Podążający za Obiektem Lite) i Q-Symphony Lite. Jest tego dużo, ale nie będziemy rozszyfrowywać tych zawiłych nazw i skrótów. Zainteresowanych odsyłam do strony producenta.

Małe detale o dużym znaczeniu

Niewielu producentów ma w swojej ofercie urządzenia, które możemy personalizować. Telewizory najczęściej dostępne są w czarnych, grafitowych lub srebrnych kolorach, rzadziej w białych. Absolutnym białym krukiem jest brąz lub faktura drewna. Dlatego Samsung The Frame jest tak wyjątkowy, pozwala on bowiem zmieniać samą ramkę na jedną z sześciu: biel, beżowy, jasne drewno i ciemne drewno w stylu nowoczesnym oraz ceglany albo biel w stylu klasycznym. Ostatecznie można nie instalować żadnej ramki a wtedy TV będzie miał grafitową obudowę.

Przeczytaj też: Telewizor SONY A90K – najnowszy OLED TV dla graczy | CoNowego.pl

Jeden z trzech

Samsung The Frame to nadal TV w pierwszej kolejności, monitor w drugiej i obraz w trzeciej. Jako telewizor sprawdza się w swojej funkcji bez zarzutów. Łatwy montaż, prosta forma, intuicyjna obsługa. System operacyjny Tizen działa szybko i obsługuje wszystkie możliwe aplikacje systemu Smart TV. Z łatwością wykrywa dostawców TV, oferując obsługę dekodera i telewizora tylko jednym pilotem. Wbudowane głośniki grają bardzo przyzwoicie, czysto i głośno. Wspierają system podążania za dźwiękiem na ekranie, świetnie koresponduje to z akcją filmów. Zaś połączenie ze słuchawkami lub zewnętrznym soundbarem i subwooferem odbywa się łatwo i sprawnie. Jeżeli będziemy mieli taką zachciankę, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać The Frame jako monitora do komputera lub konsoli. Posiada on wsparcie dla graczy, które przestawia wszystkie parametry na maksimum, żeby sprostać wymagającym grom. Jako ramka do wyświetlania dzieł sztuki i prywatnych zdjęć, nie znajdziemy lepszego kandydata. Bowiem żaden z producentów nie próbował nawet zaproponować konkurencyjnego TV. Dzięki zastosowaniu matowego ekranu The Frame pozbawiony jest powierzchni, które odbijają światło lub inne przedmioty znajdujące się w pokoju. Dzięki temu wyświetlane na nim obrazy i zdjęcia prezentują się niczym dzieła sztuki na płótnie. Dla pełni szczęścia możemy kupić specjalną sztalugę, stojak na telewizor.  

Tryb sztuka

Samsung ma w tym modelu szczególną usługę, która sprawia, że podczas gdy nie oglądamy nic w TV, to nasz telewizor zamienia się w galerie obrazów. W specjalnym sklepie Art Store, za opłatą otrzymujemy dostęp do światowych dzieł sztuki. Możemy tam wybierać dzieła konkretnych artystów, przebierać w stylach. W sumie mamy dostęp do ponad 1600 dzieł sztuki pochodzących z najbardziej renomowanych galerii na świecie. Aby obrazy wyglądały jak prawdziwe, czujnik światła automatycznie dostosowuje jasność ekranu, gdy zmieniają się warunki oświetleniowe w pokoju. Natomiast czujnik ruchu wykrywa naszą obecność w pokoju i gdy opuścimy mieszkanie, to wyłącza się oszczędzając zużycie prądu. Gdy tylko zechcemy oglądać własne obrazy, wówczas wystarczy je zgrać do pamięci TV, która ma 16 GB, co powinno wystarczyć na ok. 5000 zdjęć dużej rozdzielczości.

Podsumujmy

Samsung The Frame model z roku 2022 to telewizor składający się z matowego ekranu QLED oraz niedużego czarnego pudełka z elektroniką, które można zamontować na plecach TV lub postawić w dowolnym miejscu w zasięgu kilkumetrowego, przezroczystego przewodu. Telewizor szczególnie przypadnie do gustu koneserom sztuki, bowiem jako jedyny na rynku posiada dostęp do ogromnej galerii zdjęć prawdziwych dzieł sztuki. Wyjątkowo smukła i lekka konstrukcja oraz specjalnie uchwyty, pozwalają zamontować go płasko na ścianie niczym obraz. Liczne systemy dbają o to, żeby zarówno obraz jak i dźwięk był jak najlepszej jakości.

Specyfikacja Samsung The Frame 2022

 • Rozmiar ekranu: 55 cali / 139 cm
 • Format HD / Rozdzielczość: 4K UHD / 3840 x 2160
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 100 Hz / 120 Hz
 • Technologia obrazu: QLED, LED
 • Technologia i format: HDR / HDR10, HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma)
 • Podświetlenie matrycy: Edge LED (Dual LED)
 • Optymalizacja ruchu: Picture Quality Index 3500
 • Tuner: DVB-T2 (HEVC), DVB-S2, DVB-C, analogowy        
 • Smart TV: tak
 • System Smart: Samsung Tizen 6.5
 • Wi-Fi: tak
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth, AirPlay 2, DLNA, Wi-Fi Direct         
 • System i moc głośników: system 2.0.2 / 40 W   
 • Liczba złączy HDMI: 4 (1x HDMI 2.1 / 3x HDMI 2.0)
 • Wymiary z podstawą: (szer. x wys.x gł.) 123,8 x 74,3 x 22,8 cm
 • Wymiary bez podstawy: (szer. x wys.x gł.) 123,8 x 70,9 x 2,5 cm
 • Waga z podstawą / bez podstawy: 17,3 kg / 16,9 kg
 • Cena: 6999 zł
ZaletyWady
Piękny i prosty designBrak darmowych obrazów, przydałby się pakiet powitalny, żeby zachęcić do zakupu
Smukła konstrukcja i forma obrazu
Dostęp do Art Store
Czujnik światła i ruchu oszczędzający prąd
Tryb dla graczy
Zmienne ramki i akcesoria