Volvo EX90 już oficjalnie!

Od jakiegoś czasu mówiło się o tym, że Volvo zacznie podmieniać modele ze swojej oferty na nowe, w pełni elektryczne samochody. Przedstawiciele szwedzkiego koncernu dotrzymują słowa prezentując Volvo EX90. To nie tylko dobrze rokujący następca Volvo XC90. Owa nowość na nowo definiuje pojęcie bezpieczeństwa podczas podróży!

Rewolucja od Volvo dzieje się teraz?

Nowe Volvo nie serwuje nam rewolucji na zewnątrz. Zarówno bryła samochodu, jak i jego design jednoznacznie nawiązują do poprzednika. Do czynienia mamy z naprawdę dużym i pakownym SUV-em. Szwedzi podkreślają charakter swojej nowości lampami przywodzącymi na myśl inne modele koncernu. I dobrze. Bo nowe Volvo czy Polestary są po prostu ładne. Świeżo jest natomiast wewnątrz. Kokpit to jeden wielki komputer z dwoma ekranami – cyfrowymi zegarami oraz systemem inforozrywki.

Co pod maską? Volvo EX90 wyposażone jest w dwa silniki elektryczne, które generują łącznie 517 KM mocy i 910 Nm momentu obrotowego. Ogniwo charakteryzuje pojemność 111 kWh, która ma przełożyć się na zasięg 400-600 km (w zależności od stylu jazdy). Na pokładzie nowego samochodu od szwedzkiego koncernu postawiono na liczne rozwiązania mające zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i umilać nam jazdę. Bazują one na platformach NVIDIA DRIVE, Snapdragon Cockpit oraz Unreal Engine.

Producent chwali się, że postawił na liczne rozwiązania mające zapewnić nam maksymalnie bezpieczne podróże. Aż roi się tutaj od różnych czujników, kamer i radarów mających pomóc nam w unikaniu kolizji i wypadków. Na bieżąco monitorowane jest również wnętrze – auto sprawdza, czy kierowca nie jest zmęczony lub rozproszony. Na pokładzie jest nawet system, który ma wykrywać, czy zasnęliśmy za kierownicą i w razie potrzeby – zatrzymać auto w bezpiecznym miejscu. W Volvo EX90 nie zamkniemy dzieci lub czworonoga. Specjalny radar to uniemożliwia. Co ciekawe, nowy SUV Volvo przygotowany jest do w pełni autonomicznej jazdy – wystarczy, że producent wyda odpowiednią aktualizację.

fot. Volvo

Czytaj też: Bolt w Polsce pod ścianą?

Samochód pracuje pod kontrolą Android Automotive. Mamy tu też modem 5G oraz wsparcie dla Android Auto oraz Apple CarPlay. Nie zabrakło wsparcia dla cyfrowego kluczyka oraz fantastycznego audio Bowers & Wilkins. Nie znamy jeszcze polskich cen Volvo EX90. Jednego jednak możemy być pewni – będzie diabelnie drogo!

Grafika tytułowa: Volvo