Pyszny, domowy sok na wyciągnięcie ręki! Jaki sprzęt wybrać?

Pyszne soki owocowe to dobry sposób na uzupełnianie niedoborów witamin w chłodne, jesienne dni. To właśnie teraz jesteśmy narażeni na największe spadki odporności. A w dobie pandemii nasze zdrowie jest przecież wartością nadrzędną. Oczywiście soki możemy przygotowywać sami. Pomagają nam w tym zarówno wyciskarki do soków, jak i sokowirówki. Co warto wiedzieć o obydwu typach wymienionych urządzeń?

Wyciskarka do soków czy sokowirówka? Najważniejsze różnice

Zarówno sokowirówka, jak i wyciskarka do soków to urządzenia, dzięki którym przygotujemy pyszne soki, pozbawione wszędobylskiej chemii spożywczej. Jeśli jednak dopiero zastanawiacie się nad zakupem, to warto zastanowić się nad tym, jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań. Dzięki temu łatwiej Wam będzie dobrać sprzęt zgodny z Waszymi sprecyzowanymi oczekiwaniami.

Sokowirówka pozwoli nam na przygotowanie klarownego napoju ze względu na to, że oddziela ona bardzo starannie miąższ od soku. Podstawę jej konstrukcji stanowi wirujące sito z ostrzami. Wyróżniamy sokowirówki z obiegiem zamkniętym i otwartym. W tym pierwszym przypadku miąższ osadza się na sicie. Trzeba go usunąć, a samo narzędzie umyć, by nadawało się ponownie do użytku. Gdy mamy do czynienia z otwartym obiegiem, to pozostałości po procesie wyciskania przenoszone są przez urządzenie do osobnego zbiornika. Sokowirówka pozwala nam na uzyskanie sporych ilości soku w stosunkowo krótkim czasie. Taki sposób jego pozyskiwania nie sprawdza się jednak w przypadku niewielkich owoców oraz warzyw liściastych. Warto pamiętać, że przygotowany za pomocą sokowirówki napój należy spożyć jak najszybciej. Cechuje go wysokie napowietrzenie, a więc po prostu szybko będzie się psuł.

Wyciskarka do soków pracuje na nieco innych zasadach. Bazuje na wolnych obrotach dzięki którym dokładnie miażdży owoce i warzywa w celu uzyskania soku (z bogatym w witaminy miąższem). Proces ten zajmuje sporo czasu, więc taki sprzęt nie sprawdzi się wtedy, gdy napój musimy przygotować na szybko. Gotowy produkt nie jest klarowny i – co najważniejsze – nie jest napowietrzony. Z tego powodu nie zepsuje się szybko i możemy go przechowywać. Wyciskarki charakteryzuje wielofunkcyjność. Przygotujemy za ich pośrednictwem sok ze wspomnianych wcześniej małych owoców i warzyw, a także ziół. Nie będzie także problemu jeśli będą nam potrzebne mus owocowy, świeżo zmielona kawa czy orzechy. Wyciskarki są więc urządzeniami naprawdę wszechstronnymi.

Na które dostępne na rynku modele warto szczególnie zwrócić uwagę?

Bosch VitaJuice MES25A0

Bosch VitaJuice MES25A0 to ciekawa sokowirówka, która powinna zwrócić Waszą uwagę. Wyposażona została w mocny silnik 700W. Producent zadbał o to, by dzięki sporych rozmiarów otworowi wsadowemu problemów nie sprawiało nam nawet wyciskanie soku z większych owoców. Ponadto pokrywa urządzenia została wyposażona w specjalne zabezpieczenie Safety Stop, które wyłącza urządzenie za każdym razem gdy zostanie ona otwarta. Dzięki temu unikniemy zachlapania kuchni bądź też zranienia za pośrednictwem ruchomych elementów sokowirówki. Sitko Bosch VitaJuice MES25A0 wykonane zostało ze stali nierdzewnej. Dzięki temu możemy być pewni, że z czasem nie będzie trawiła go korozja. Do sokowirówki dołączony został dedykowany dzbanek na sok o pojemności 1,5 l. Wyposażono go w specjalny separator, który oddziela pianę od soku. Dodatkowo nie musimy się obawiać tego, że napój rozleje się na nasz blat. Dba o to blokada DripStop. Tak wyposażoną sokowirówkę można kupić za 333 złote!

Braun SJ3100

Braun SJ3100 to przyzwoita sokowirówka która nabywcom oferuje przede wszystkim prostotę konstrukcji i silnik o mocy 500W. Jej osprzęt można w prosty sposób zdemontować. Następnie wiele elementów możemy bez problemów umyć w zmywarce. W zestawie z prezentowanym urządzeniem otrzymujemy dedykowany pojemnik na sok o pojemności 750 ml. Dzięki specjalnemu zabezpieczeniu po zakończeniu odsączania napoju unikniemy rozlania jego resztek na blat. Braun SJ3100 wyposażony został ponadto w separator piany i sitko ze stali nierdzewnej (ale to z reguły już standard w przypadku sokowirówek z tej półki cenowej). Ponadto na jego pokładzie uświadczymy dobrodziejstw dwóch bardzo ważnych technologii. ColdXtract pozwala nam na to, byśmy zachowali wartościowe witaminy w otrzymanym soku, gdyż wyciskanie owoców nie podwyższa temperatury płynu nawet o 1°C. Technologia FastXtract pozwala natomiast przygotować pełną szklankę soku (200 ml) w mniej niż 15 sekund. Za prezentowaną sokowirówkę Braun trzeba zapłacić 339 złotych.

Philips HR1832/02

Philips HR1832/02 to ostatnia z sokowirówek w naszym zestawieniu. W jej przypadku producent zamontował silnik o mocy 500W. Do niewątpliwych zalet prezentowanego urządzenia trzeba zaliczyć kompaktowe gabaryty. Dzięki nim bez większych problemów schowacie je w kuchennej szafce. Ponadto, każdorazowo po zakończeniu pracy tej sokowirówki możecie ją umyć praktycznie w czasie 1 minuty! Dba o to funkcja QuickClean. Pojemnik na sok prezentowanej sokowirówki to ze względu na gabaryty zaledwie 500 ml. Producent musiał pójść jednak na pewne kompromisy żeby zapewnić kompaktowe wymiary swojemu urządzeniu. Oczywiście, podobnie jak w przypadku wcześniej prezentowanych sokowirówek, i w tym przypadku możecie liczyć na obecność sitka ze stali nierdzewnej oraz specjalnej blokady, która zapobiega kapaniu soku na blat. Sprzęt sygnowany logo Philipsa kosztuje 369 złotych.

Tefal ZC420E38

Prezentowane urządzenie to pierwsza wyciskarka wolnoobrotowa w naszym zestawieniu. Tefal ZC420E38 oferuje nam silnik o mocy 150W i prostotę obsługi dzięki temu, że wyposażona została w intuicyjny panel dotykowy. Ponadto producent postawił na prostą konstrukcję wyciskarki, dzięki której w prosty sposób umyjemy ją w przeciągu kilku minut (technologia Easy Clean). Producent szczyci się, że zastosowanie innej technologii – Cold Pressing – pozwala na uzyskanie aż 2x więcej soku, o 1/4 więcej witaminy C oraz 2x więcej przeciwutleniaczy w porównaniu z najbardziej wydajną sokowirówką z logo Tefal na obudowie. Ponadto model ZC420E38 cechuje wyjątkowo cicha praca. Uzyskany w toku pracy urządzenia sok trafia do dzbanka o pojemności 800 ml. Co ciekawe, możemy regulować ilość miąższu, który będzie pozyskiwany jako element przygotowanego przez nas napoju. Taka wyciskarka kosztuje 527 złotych.

Beko SJA3209BX

Wyciskarka wolnoobrotowa Beko SJA3209BX to urządzenie wyposażone w silnik o mocy 200W. Urządzenie cechuje prosta, solidna konstrukcja. Producent twierdzi, że wszystkie jego demontowalne części bez problemu można myć w zmywarce. Ponadto prezentowana wyciskarka oferuje użytkownikom funkcję tzw. „wstecznego biegu”, który pozwoli na szybkie i efektywne odblokowanie miąższu, w sytuacjach, w których fragmenty warzyw i owoców zaklinują się w urządzeniu. Oczywiście w komplecie z modelem SJA3209BX otrzymujemy dwa praktyczne pojemniki – na miąższ i na sok. Możemy także spodziewać się, że prezentowana wyciskarka została wyposażona w specjalne zabezpieczenia, które zapobiegają zabrudzeniu blatu w momencie odsunięcia od niej pojemników. Ciekawostką jest natomiast obecność specjalnego, dedykowanego sitka, które pozwala na przygotowanie jogurtów i sorbetów z mrożonych owoców. Beko SJA3209BX kosztuje 449 złotych.

Bosch MESM731M

Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu to Bosch MESM731M. Jest to urządzenie z nieco wyższej półki, niż dwie wyciskarki je poprzedzające. Wyposażone zostało w cichy silnik o mocy 150W. Ponadto producent postawił w jego przypadku na specjalne zabezpieczenie, które uniemożliwia włączenie sprzętu w sytuacjach, w których jest on nieprawidłowo złożony. Oczywiście w zestawie z wyciskarką otrzymamy dwa pojemniki – na sok i miąższ. Ciekawostką jest natomiast obecność trzech filtrów – do soków gęstych, klarownych oraz nasadkę do sorbetów. Dzięki nim, oraz dzięki funkcji MixControl (która odpowiada za konsystencję wyciskanego soku) zawsze przygotujesz taki napój, na jaki masz ochotę. Prezentowana wyciskarka kosztuje 828 złotych.

A w jaki sposób Wy przygotowujecie na co dzień soki?