Shopee w Polsce!

Dziś, 20 września azjatycka platforma e-commerce zadebiutowała w Europie. Krajem, w którym Shopee stawia pierwsze kroki jest Polska.

Stało się. Choć już od dłuższego czasu czekaliśmy na wejście Shopee na nasz rynek, to pytaniem pozostawało, kiedy to się stanie. W mediach na ten temat nie było dość głośno, a z pewnością nie tak głośno jak w przypadku Amazon. Przypomnijmy, że o debiucie amerykańskiej platformy prorokowano od bardzo dawna i przez kilka lat kończyło się wyłącznie na pogłoskach i plotkach. Może właśnie dlatego media dość powściągliwie podchodziły do mniej czy bardziej wiarygodnych przesłanek dotyczących premiery.

Co to za firma?

Cytując Wikipedię: „Shopee to Singapurska platforma e-commerce należąca do Sea Group, globalnej firmy zajmującej się Internetem konsumenckim, założonej w 2015 roku przez Forresta Li. Usługi Shopee są dostępne w kilku krajach – w Singapurze, Malezji, Indonezji, Tajlandii, Wietnamie, Brazylii oraz na Filipinach i Tajwanie.” W rankingu wielkości liczonym kryterium odsłon, azjatycka platforma znajduje się obecnie na dziewiątej pozycji – 195,4 mln miesięcznie. Warto dodać, że na miejscu dziesiątym znajduje się Allegro – 193,9 mln odsłon.

Na aktualnie dostępnej w dniu premiery, polskiej liście kategorii produktów jest praktycznie wszystko – Dom i ogród, komputery, AGD, moda itd., choć dziś jeszcze trudno tam o wyszukany czy duży asortyment.

Z pewnością jednak firma podchodzi do naszego rynku bardzo poważnie –już są podpisane umowy z DPD i Inpostem.

Shopee w Polsce

O tym, że platforma traktuje Polskę bardzo poważnie świadczy również kusząco skrojona oferta tak dla kupujących, jak sprzedających.

 

Bardzo możliwe, że Polska już wkrótce stanie się hubem logistycznym dla całego kontynentu. Wszystko zależy nie tylko od tego, ilu potencjalnych sprzedawców uda się pozyskać, ale także jak szybko oraz w jakim stopniu uda się stworzyć sieć logistyczną. Szanse na to są spore, biorąc pod uwagę zapowiadane zniżki i promocje kierowane do kupujących oraz sprzedawców. Część z nich jest niezadowolona z proponowanych warunków przez obecnych graczy rynkowych, wskazując między innymi na wysoki poziom prowizji – mówi Paulina Baumert, Chinese Market Director w firmie Primavera Parfum, która oferuje usługę lokowania polskich marek na azjatyckich rynkach cross-border.

Co taka agresywna polityka będzie oznaczała dla krajowego rynku e-commerce? Z pewnością nie da się zbagatelizować obecności Shoppe. Niedawno Amazon obniżył ze 100 do 40 zł kwotę, od której przesyłka towaru jest bezpłatna. Przypadek?

Trudno teraz spekulować, jak Shopee wpłynie na krajowy rynek handlu detalicznego realizowanego w internecie. Dla sprzedawców i klientów możę to być dobra wiadomość. Ale czy jakaś platforma da radą zmienić układ sił e-commerce? Przypomnijmy, że Amazon zaraz po starcie, w marcu tego roku odnotował ok 3,7 mln odwiedzin użytkowników. Dwa miesiące później liczba ta wzrosła o pół miliona, a potem spadła i obecnie znajduje się w przedziale 3-4 mln. Czy znajdzie się miejsce dla jeszcze jednego globalnego gracza?

Z pewnością atuty azjatyckiego gracza są bardzo silne. Darmowa dostawa niezależnie od wartości przesyłki, brak abonamentu, 250 zł dla sprzedawców na kupony zniżkowe dla klientów.