Nowy piekarnik Candy FMBC T828S WF – funkcjonalny minimalizm?

W świecie domowych wypieków, gdzie nowoczesność splata się z tradycją, na scenę wkracza nowy sprzęt, który subtelnie zmienia dotychczasowe zasady gry. To najnowszy model piekarnika Candy, który zręcznie łączy elegancję z funkcjonalnością. Co czyni go godnym takiego uznania? Jakie konkretne funkcje oferuje? Czy ma jakiekolwiek niedoskonałości?

Parametry techniczne 

Piekarnik do zabudowy Candy FMBC T828S WF, podobnie jak inne modele, ma szerokość i wysokość 59,5 cm. Jego pojemność wynosi 70L. Wśród czarnych piekarników z funkcją czyszczenia pyrolitycznego, ma nieco mniejszą pojemność niż konkurenci, np. Whirlpool OAKZ9 7961 SP NB (73L) czy Beko BBIM17300BMPEF (72L). Nie uważam jednak, że jest to duży problem, ponieważ nawet dla doświadczonego oka, taka różnica w pojemności jest niewielka.

Piekarnik osiąga klasę energetyczną A+, ale jak często podkreślam – to nie ma znaczenia. Różnice między klasami są niewielkie, a zużycie energii zależy od czasu pieczenia. To, co naprawdę ma znaczenie, to zakres temperatur podczas pieczenia. Omawiany piekarnik poprawił się w porównaniu do starszej wersji i osiąga do 280 ˚C. To nie jest pełne 300 ˚C jak w piekarniku Hisense BSA66334PG, ale więcej niż w piekarniku Electrolux EOD5C71Z czy Whirlpool AKZ9 9481 SP NB.

fot. Candy

Wygląd zewnętrzny

Dawno nie spotkałam tak atrakcyjnego wizualnie piekarnika. Marka Candy nie była dotychczas kojarzona z dbałością o design czy zestawianiem urządzeń z mikrofalówką. Ten piekarnik jest dowodem na to, że to się zmienia. Czarne szklane wykończenie, czarna rączka oraz przyciemniana zewnętrzna szyba nadają temu piekarnikowi gracji i elegancji. Biały, delikatnie świecący programator bez wystających pokręteł sprawia wrażenie solidnie wykonanego. Bez wahania mogę stwierdzić, że jest to jeden z najładniejszych piekarników, jakie widziałem. Moim subiektywnym zdaniem, pod względem wyglądu dorównuje takim modelom jak Samsung NV7B4245VAK, Electrolux COB8S39WZ czy Amica ED975398BA.

fot. Candy

Panel sterowania

Panel sterowania jest niezwykle prosty i intuicyjny, bez zbędnych dodatków i ozdobników. Umożliwia wybór funkcji grzania, czasu oraz temperatury, a za pomocą przycisku funkcyjnego można wybrać opcję najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom. Po prawej stronie znajduje się przycisk „start / stop”, a po lewej przycisk „on/off”. Trudno o większą prostotę. 

W zakresie funkcji dostępne są opcje pieczenia ręcznego oraz czyszczenia. Co ciekawe, piekarnik ma wbudowane 4 programy automatyczne:

  • Air Fry, Grill + Termoobieg 240°C – idealny do pieczenia za pomocą powietrza i w połączeniu z dodatkowym akcesorium, zapewnia równomierne i trójwymiarowe dotarcie gorącego powietrza do produktu, co pozwala uzyskać bardziej chrupiący efekt końcowy.
  • PAROWY statyczny 160°C – Akcesorium umożliwia prawidłową cyrkulację wilgoci powstającej podczas gotowania, utrzymując wysoką wilgotność żywności, a otwory ułatwiają cyrkulację ciepła i pary. Idealny do gotowania na parze warzyw, ryb. Należy włożyć tacę BBQ do głębokiej tacy 35 mm po wklęsłej stronie i wlać wodę.
  • Grill + Termoobieg + wentylator 230°C–  Nadaje się do grillowania w wysokiej temperaturze , akcesorium umożliwia doskonały rezultat grillowania z nawet niewielką ilością dymu dzięki odprowadzaniu tłuszczu z dna tacy. Należy włożyć tacę BBQ do głębokiej tacy 35 mm po wypukłej stronie i wlać wodę.
  • Termoobieg + wentylator 240°C + grill na poziomie L4 – Nadaje się do pieczenia pizzy. Dzięki zdolności do utrzymywania ciepła i delikatnego dostarczania ciepła możliwe jest pieczenie kilku pizz po kolei. Niestety kamień do pizzy należy dokupić oddzielnie.
fot. Candy

W sekcji dotyczącej czasu znajdują się wszystkie opcje z nim związane. W analizowanym piekarniku brakuje czujnika Heat Feel, czyli bezprzewodowej termosondy. Przydatnym rozwiązaniem wydaje się być wskaźnik czasu umieszczony po prawej stronie, który dynamicznie rośnie w miarę upływu czasu.

fot. Candy

W sekcji temperaturowej znajdują się kluczowe informacje dotyczące temperatury, takie jak dane o rozgrzewaniu piekarnika, szybkim rozgrzewaniu, a także graficzny wskaźnik temperatury umieszczony po prawej stronie. To właśnie tutaj mamy możliwość uruchomienia funkcji szybkiego nagrzewania do 180°C w ciągu 3,5 minuty.

fot. Candy

W piekarniku znajdują się również specjalne funkcje, takie jak funkcja Cook Light (według opisu producenta – w instrukcji obsługi ma inną nazwę), czyli Master Bake 180-200°C. Jest ona idealna do przygotowania potraw, które są miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz, co jest możliwe dzięki pulsacyjnemu obiegowi powietrza. Kolejną funkcją jest Gentle Cooking, która polega na nieznacznym obniżeniu temperatury pieczenia. Dzięki niższej temperaturze, brązowienie powierzchni jest minimalizowane. Ta funkcja jest idealna do pieczenia mięs i całych ryb.

Wnętrze i wyposażenie dodatkowe

Wnętrze piekarnika jest pokryte emalią, którą łatwo jest wyczyścić – zgodnie z informacjami od producenta. W piekarniku dostępne są dwa metody czyszczenia: 

  • Pierwsza to hydroliza, polegająca na dodaniu niewielkiej ilości wody do wnętrza piekarnika i uruchomieniu odpowiedniej funkcji.
  • Druga metoda, pyroliza, jest w pełni automatyczna. Przed jej uruchomieniem należy usunąć wszystkie demontowalne elementy z wnętrza piekarnika. Piekarnik nagrzewa się wtedy do około 500°C, co powoduje spalenie wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń. 

Program pyrolizy jest w pełni automatyczny – nie wymaga naszej interwencji, a wszystkie zanieczyszczenia są spalane. Piekarnik blokuje drzwi przed otwarciem za pomocą specjalnego mechanizmu. Cały program zużywa około 6 – 7 kWh, co w przeliczeniu na złotówki daje nie więcej niż 5 zł. To niewielka cena za czysty piekarnik, zwłaszcza w porównaniu do kosztów zakupu środków chemicznych i czasu spędzonego na szorowaniu wnętrza. 

W tym modelu dostępne są dwa programy pyrolizy: 

  • ECO Pyroliza, która czyści umiarkowanie zabrudzony piekarnik i działa przez 90 minut.
  • Pyroliza+, przeznaczona do czyszczenia mocno zabrudzonego piekarnika, działa przez 120 minut.
fot. Candy

Wnętrze piekarnika wyposażone jest w jedną głęboką blachę, jedną płaską, ruszt oraz parę regulowanych prowadnic teleskopowych. Wyróżnikiem tego modelu na tle konkurencji w tej klasie cenowej jest dodatkowa taca Steam & BBQ. Jest to specjalny dodatek do głębokiej blachy, który posiada wiele perforacji. Umożliwia on całkowite usunięcie tłuszczu podczas pieczenia, co sprawia, że jest idealny do przygotowywania potraw mięsnych, rybnych oraz warzyw. 

fot. Candy

Drzwi piekarnika można zdemontować w celu ich wyczyszczenia. Proces ten nie jest jednak łatwy, ponieważ wymaga odkręcenia dwóch śrubek, aby zdjąć szybę. Na rynku dostępne są mniej skomplikowane rozwiązania. Drzwi są wyposażone w spowalniacz, dzięki któremu zamykają się delikatnie. W obecnej cenie uważam, że jest to funkcja standardowa.

Technologie

Standardowo, piekarniki nie są wyposażone w Wi-Fi – ten jest. Obsługuje się go przez aplikacje hOn. Ta funkcja umożliwia monitorowanie urządzenia z dowolnego miejsca. Dodatkowo, aplikacja hOn oferuje dostęp do zaawansowanych programów pieczenia i książki kucharskiej. Warto jednak zaznaczyć, że aplikacja nie pozwala na zdalne uruchomienie piekarnika. Jest to dodatek, który rozszerza możliwości urządzenia, ale nie daje pełnej zdalnej kontroli nad nim. Zauważam trend, że producenci AGD starają się wzbogacić swoje produkty o funkcję bezprzewodowej łączności, nie tylko w piekarnikach, ale wszystkich produktach gospodarstwa domowego. Czy Wi-Fi przekonałoby mnie do zakupu tego piekarnika? Dla mnie łączność z aplikacją nie jest istotna. 

Oprócz tego, mamy w piekarniku specjalny wentylator chłodzący panel elektroniki. Jest to element, o którym warto wspomnieć.. Wentylator znajduje się poza strefą pieczenia i tłoczy zimne powietrze na programator podczas pieczenia lub czyszczenia, dbając o jego prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego podczas pieczenia piekarnik wypuszcza powietrze na zewnątrz.

fot. Candy

Bezpośrednia konkurencja

Podsumowanie 

Nie spodziewałem się, że piekarnik tej marki będzie oferował tak wiele funkcji. Jest to jeden z ładniejszych czarnych piekarników dostępnych na rynku. Wyposażony jest w prosty i intuicyjny programator, cztery programy automatyczne, a także w zestaw akcesoriów, w skład którego wchodzi głęboka blacha, płaska blacha, ruszt, prowadnica teleskopowa i nowa blacha z perforacjami. Dodatkowo, posiada funkcję czyszczenia pyrolitycznego.

Funkcja Wi-Fi to tylko dodatek, który nie jest dla mnie istotny, dlatego pomijam go w podsumowaniu. Piekarnik ma jednak pewne wady – brakuje mu systemu pary, który jest dostępny w innych modelach. Oczywiście, możemy uzyskać parę wodną, jeśli wlejemy wodę do blachy, jak zaleca producent, ale to nie jest prawdziwy system pary. Brakuje również stylistycznie dopasowanej mikrofalówki. Oczywiście, dostępny jest model Candy MICG20GDFB, ale wystające pokrętła nie pasują do reszty. Mimo to, skupiając się wyłącznie na modelu piekarnika Candy FMBC T828S WF, oceniam go bardzo pozytywnie.

Grafika tytułowa: Candy