Airbus chce rozwinąć „prawie” nową flotę satelitów
Ponad rok po utracie podczas startu dwóch satelitów obrazujących o wysokiej rozdzielczości Pléiades Neo, Airbus ogłosił nowy program o nazwie Pléiades Neo Next. Jego zadaniem będzie właśnie wzmocnienie dwóch działających obecnie satelitów Pléiades Neo.
Airbus obsługuje obecnie dwa satelity Pléiades Neo wystrzelone w 2021 r., które mogą dostarczać zdjęcia w rozdzielczości 30 centymetrów. Dwa kolejne satelity zostały wystrzelone w grudniu 2022 r., ale uległy one zniszczeniu w wyniku awarii rakiety Vega C. Dlatego firma ogłosiła nowy program i podała, że produkcja pierwszego z nowych satelitów już się rozpoczęła.
Ten nowy program jeszcze bardziej podniesie nasz standard doskonałości pod względem jakości, wydajności i niezawodności dostarczania obrazów, a także usług i aplikacji geointeligencji – powiedziała Karen Florschütz, wiceprezes w Airbus Defence and Space, cytowana przez portal.
Firma potwierdziła, że przez ponad rok badała w jaki sposób może zastąpić dwa utracone satelity. Na odprawie zorganizowanej 15 lutego na temat wyników finansowych firmy za 2023 r. Guillaume Faury, dyrektor naczelny Airbusa, powiedział, że istnieje „duże zapotrzebowanie” na zdjęcia wykonane przez dwa operacyjne satelity, ale firma nie zdecydowała jeszcze, w jaki sposób zastąpić, częściowo lub całkowicie, pojemność utraconych satelitów.
Ogłoszenie programu Pléiades Neo Next nie dostarczyło wielu szczegółów na temat liczby dodatkowych satelitów, poza tym, który ma zostać wystrzelony w ciągu najbliższych kilku lat,.
Airbus podkreślił jednak, że satelity Pléiades Neo Next będą oferować „podwyższoną rozdzielczość natywną”, ale nie podał konkretnej rozdzielczości. Firma poinformowała jednocześnie, że zmodernizuje także swój segment naziemny, aby zwiększyć przepustowość i skrócić czas między żądaniem a otrzymaniem zdjęć.
Według portalu Space24.pl współpracując ze sobą, satelity Pléiades Neo i Pléiades Neo Next zapewnią częstsze wizyty w dowolnym miejscu na Ziemi, nawet kilka razy dziennie, oferując przy tym najlepsze dostępne na rynku rozdzielczość przestrzenną i dokładność geolokalizacji.
Źródło: spacenews.com/space24.pl
Czytaj też: Kuva Space zdobywa kontrakt z ESA. W tle bezpieczeństwo Europy
Grafika tytułowa: dlsd cgl / Pixabay