Netatmo Starter Pack Smart Radiator Valves – inteligentne ogrzewanie domu

Teraz możesz oszczędzać energię nie rezygnując z komfortu. Testujemy zdalnie sterowane głowice termostatyczne!

O tym jak ważne jest oszczędzanie ciepła jak i ograniczanie wydatków wiemy wszyscy bardzo dobrze. Niestety obecna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza nie rozpieszcza nas delikatnie rzecz ujmując. W trosce o nasze domowe budżety dobrze jest móc kontrolować, to ile energii, wody lub ciepła konsumujemy każdego dnia. Sposobów na to jest dużo, zaczynając od wymiany prądożernych żarówek na energooszczędne LEDy, przez instalacje nowej generacji okien lub rolet, specjalnych kranów z filtrami wody, czujników ruchu aktywujących oświetlenie, a na elektronicznych głowicach na grzejniki kończąc.

Zestaw na start

Netatmo Smart Radiator Valves to zestaw startowy, który składa się z dwóch smart głowic termostatycznych na grzejniki i jednej centralki. Jest to inteligentny system ogrzewania domu, którym możemy zdalnie zarządzać temperaturą w wielu pomieszczaniach, możemy zaprogramować konkretne temperatury przypisując je do dni tygodnia, a także godzin. Ustawiając harmonogram na cały tydzień, możemy ustawić np. niższą temperaturę w nocy w salonie, kuchni lub innym pokoju, w którym nie śpimy. Analogicznie w trakcie dnia temperatura w sypialni może być niższa, a w innych pokojach wyższa. Wychodząc z domu do pracy lub na uczelnie, też nie potrzebujemy pełnego ogrzewania. Jeszcze lepiej sprawdza się Netatmo podczas urlopu lub weekendowej nieobecności.

Przeczytaj też: Philips Hue Go – poręczna smart-lampka do domu | CoNowego.pl

Unboxing

W sprzedaży dostępne są różne zestawy smart zaworów Netatmo, do naszej redakcji dojechał zestaw startowy. W opakowaniu znajduje się centralka, którą wkłada się bezpośrednio do gniazdka. Jest ona niezbędna do komunikowania się pomiędzy smartfonem a smart głowicami. W opakowaniu znajdziemy dwa zawory na grzejniki z ekranami, dwa sety baterii AA do zaworów oraz kilka plastikowych przejściówek i reduktorów, które umożliwiają zamontowanie głowic na większości kaloryferów. Oprócz instrukcji obsługi i innej papierologii znajdziemy kilka kolorowych naklejek, dzięki którym łatwiej jest się połapać w pokrętłach.

Czas start

Instalacja jest banalnie prosta. Centralkę należy umieścić w gniazdku, a w zaworach umieścić baterię. Centralka automatycznie wykrywa smart pokrętła i łączy się z nimi natychmiast. Głowice wkręcamy na nasze kaloryfery zastępując stare pokrętła. Teraz mamy do wyboru albo zainstalowanie aplikacji na telefon Netatmo Energy albo skorzystanie z Apple HomeKit, która obsługuje podstawowe funkcje systemu. Warto jednak zainstalować aplikację producenta, gdyż wtedy będziemy mogli skorzystać z wszystkich funkcji w tym z harmonogramu albo gotowych scen.

Przeczytaj też: Xiaomi Smart Pet Food Feeder – automatyczny podajnik karmy dla zwierząt | CoNowego.pl

Łatwa obsługa

Skonfigurowanie systemu ogrzewania może trwać za pierwszym razem trochę dłużej, ze względu na fakt, że potrzeba czasu, żeby się zapoznać z wszystkimi opcjami. Systemem możemy sterować manualnie, czyli przekręcając zawór ręcznie do żądanej temperatury. Drugi sposób to zarządzanie aplikacją Netatmo Energy, w której możemy ustawić oddzielny harmonogram z podziałem na wybrane dni i godziny, każdy zawór z osobna. Możemy też tworzyć sceny, które wcześniej zaprogramujemy. Daje to możliwość zmiany ogrzewania jednym przyciskiem. Możemy ustawić scenę „poza domem” i wychodząc z domu, wyłączyć grzejniki w całym domu lub mieszkaniu. Trzecią opcją sterowania systemem jest współpraca z asystentem Google, Alexa i Apple, wtedy wystarczy powiedzieć: „Siri, ustaw moją temperaturę w łazience na 20°C”.

Bardzo Smart

Urządzenia Smart charakteryzują się przede wszystkim tym, że same potrafią „myśleć”. Dlatego Inteligentny zawór grzejnikowy analizuje środowisko w pomieszczeniu w czasie rzeczywistym i dostosowuje ogrzewanie do poziomu np. nasłonecznienia pomieszczenia. Gdy zawór grzejnikowy wykryje, że okno jest otwarte, wówczas wyłącza ogrzewanie w pomieszczeniu, aby zapobiec marnotrawieniu energii.

Podsumujmy

Netatmo Starter Pack Smart Radiator Valves to zestaw startowy, z którym możemy rozpocząć naszą przygodę ze smart ogrzewaniem. Instalacja i obsługa smart zaworów nie wymaga żadnej specjalnej wiedzy. Zawory są wykonane z białego plastiku, mają prostą formę walca i wyglądają bardzo ładnie. Głowice zasilane są bateriami i z pomocą silniczka zmieniają temperaturę na grzejnikach. W razie potrzeby do naszej centralki Netatmo, możemy dokupić kolejne zawory, do 20 sztuk. Koszt jednego to 419 zł

Cena: 949 zł za zestaw startowy