Trzeci lot Starshipa coraz bliżej? Jest kolejna data

Elon Musk na początku tygodnia poinformował, że Starship poleci po raz trzeci w swojej historii za trzy tygodnie. Oczywiście pod warunkiem, że ponownie „coś” nieoczekiwanego nie stanie na drodze.

Już kilkukrotnie podawano ewentualny start największego systemu nośnego na świecie. Najpierw miano nadzieję, że nastąpi to już na początku tego roku. Sama firma SpaxeX podawała, że rakieta gotowa jest na start. Potem jednak ujawniono, że raczej lot odbędzie się w drugiej połowie lutego. Tymczasem zgodnie z najnowszym wpisem w mediach społecznościowych Elona Muska wiemy, że ten termin przesunął się raczej na początek marca.

Kluczową sprawą będzie również uzyskanie licencji od Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), natomiast w tej kwestii SpaceX już wcześniej informowało, że zgoda na start powinna zostać wydana w drugiej połowie lutego, a więc miejmy nadzieje, że pozwolenie pojawi się w najbliższym czasie – czytamy na portalu.

W miniony weekend przetransportowano oba segmenty systemu nośnego, czyli Booster 10 oraz Ship 28 na platformę startową. Następnie zostały one zintegrowane, aby móc przeprowadzić kolejne testy. Już podczas samego loty będziemy świadkami kolejnego istotnego testu.

W kontekście trzeciego lotu, celem będzie przede wszystkim osiągnięcie orbity, a następnie demonstracja transferu paliwa z dodatkowego zbiornika do głównego. Należy przypomnieć, że jest to kluczowy element załogowych lotów na Księżyc w ramach programu Artemis – czytamy także.

Obecny rok pod względem nowinek technicznych będzie bardzo ciekawy. Trwają już bowiem prace nad nową wersją Starshipa – V3, a Starbase ma rozpocząć się budowa drugiej Orbitalnej Wieży Startowej.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Misja Polaris Dawn została przesunięta na połowę 2024 roku

Grafika tytułowa: SpaceX / Pexels