Recenzja lodówki LG GBV7280DPY – nowość czy odświeżenie?

Marka LG dynamicznie rozwija swoją ofertę w kategorii chłodnictwa, proponując modele dostępne w atrakcyjnej cenie. Nowa, minimalistyczna i szeroka gama niedrogich lodówek z przystępnym wyposażeniem ma potencjał, aby wywołać zamieszanie na rynku. Czy zastanawiasz się, czym charakteryzują się omawiane lodówki? Co możemy w nich znaleźć i czy oferują coś innowacyjnego? Jakie są ich parametry i czy warto je wybrać? Sprawdźmy. Na rynku można znaleźć około 20 modeli lodówek, które różnią się wysokością, kolorem, klasą energetyczną oraz nieznacznie wyposażeniem. Dostępne serie to: GBV3100, GBV3200, GBV5140, GBV5240, GBV7180 oraz GBV7280.

Dane techniczne

Omawiana lodówka LG GBV7280DPY ma wymiary 203 cm wysokości, 59,5 cm szerokości oraz 68,2 cm głębokości. Jej całkowita pojemność wynosi 387L. Jest to więcej niż w przypadku modeli Bosch KGN392LCF (362L), ale mniej niż oferują Samsung RB38C602DB1 lub Haier HDPW5620CNPK (406L). Model LG pracuje z głośnością 35 dB, co jest dobrym wynikiem, choć jest to wartość popularna w tej klasie lodówek. Klasa energetyczna GBV7280DPY to klasa “D”, która rocznie pobiera około 217 kWh energii elektrycznej.

Wnętrze

Przyjrzyjmy się wnętrzu lodówki LG GBV7280DPY. Zauważalne jest metalowe wykończenie tylnej ścianki wnętrza, które producent nazywa Metal Fresh. To rozwiązanie ma za zadanie szybciej wyrównywać temperaturę we wnętrzu, choć producent nie podaje, jak wpływa to na efektywność czy szybkość chłodzenia. Jednak producent dostarcza informacje o innym systemie o nazwie Door Cooling+. Jest to technologia, która pomaga utrzymać świeży wygląd oraz smak produktów spożywczych, obniżając wahania temperatury. Dzięki szybszemu i bardziej równomiernemu rozprowadzaniu chłodnego powietrza, utrzymuje jednolitą temperaturę we wnętrzu lodówki, co przyczynia się do dłuższego zachowania świeżości produktów. Zmniejsza też ilość ciepłego powietrza, które dostaje się do lodówki podczas otwierania drzwi. Umieszczony nawiew w górnej strefie lodówki przyspiesza do 32% szybsze i równomierne chłodzenie w każdym miejscu. Warto jednak wiedzieć, że producent odnosi się w tej informacji do porównania czasu potrzebnego do obniżenia temperatury w górnym koszu na drzwiach z 24,8℃ do 8℃.

fot. LG

Wnętrze lodówki LG GBV7280DPY wyposażone jest w dwie szuflady świeżości. Pierwsza, o nazwie FRESHConverter™, jest dedykowana do przechowywania mięsa czy ryb i posiada podstawową regulację przepływu powietrza przez szufladę. Druga szuflada, FRESHBalancer™, ma za zadanie utrzymanie wilgotności na bezpiecznym poziomie. Niestety, producent nie podaje dokładnej informacji na jakim poziomie utrzymywana jest wilgotność wewnątrz, tak jak to robią np. Haier (do 90%) czy Samsung (80%). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szufladach świeżości w lodówkach, zachęcam do zapoznania się z odpowiednim artykułem. Pamiętaj, że dokładne informacje na ten temat mogą znacznie pomóc w wyborze odpowiedniej lodówki.

fot. LG

Przydatne rozwiązania

We wnętrzu znajdziemy oświetlenie LED umieszczone w górnej części chłodziarki. Poniżej znajduje się szeroki uchwyt na butelki, na przykład na wino. Jego szerokość pozwala na zmieszczenie pięciu butelek, co może być niekorzystne, gdy mamy ich mniej, ponieważ półka zajmuje niepotrzebnie dużo miejsca. Możliwości zmiany położenia półek w środku są minimalne.

fot. LG

Ważnym elementem w lodówce jest składana półka. W razie potrzeby pełni ona rolę pełnowymiarowej. Można ją skrócić o 16 cm, otwierając ją w połowie, lub o 27 cm, otwierając ją całkowicie. Jest to przydatne rozwiązanie, gdy mamy duże naczynia, które nie mieszczą się nad szufladami i byłoby trudno umieścić je na górnych półkach. To rozwiązanie nie jest wyjątkowe, można je znaleźć również w lodówkach konkurencyjnych firm, takich jak Samsung, Hisense, Haier czy Whirlpool.

fot. LG

W zamrażarce producent zastosował jedną, ale dużą półkę, która jest większa niż pozostałe. Pozwala to na umieszczenie na niej większych gabarytowo produktów. Pozostałe szuflady są mniejsze.

fot. LG

Technologie 

Lodówkę napędza sprężarka inwerterowa Smart Inverter Compresor, autorskie rozwiązanie firmy LG. Producent oferuje 10-letnią dodatkową gwarancję na swoją sprężarkę, co jest jednym z krótszych okresów gwarancyjnych dostępnych na rynku. Dodatkowo, w lodówkach zastosowany jest system regulujący wahania temperatury LinearCooling™, działający z dokładnością do 0,5°C. Wydłuża świeżość owoców i warzyw nawet do 7 dni – jak podaje producent. W opisie technologii znajdziemy również informacje, że lodówka posiada Multi Air Flow, co oznacza, że ma dwa obiegi powietrza. Dzięki temu zapachy między chłodziarką a zamrażarką się nie mieszają, co przekłada się na świeżość.

Seria lodówek GBV

LG GBV3100: [KLIK]

LG GBV3200: [KLIK]

LG GBV5140: [KLIK]

LG GBV5240: [KLIK]

LG GBV7180: [KLIK]

LG GBV7280: [KLIK]

Podsumowanie 

Lodówka, jest minimalistyczna z zewnątrz i bardziej rozbudowana wewnątrz. Posiada dobrą klasę energooszczędności “D” i całkiem sporą pojemność, choć nie jest to największa lodówka dostępna na rynku. Cechuje ją niska głośność pracy na poziomie 35 dB. Wnętrze wyposażone jest w dwie szuflady świeżości z możliwością regulacji przepływu powietrza oraz składaną półkę. Metalowe wykończenie tylnej ściany oraz system wyrównujący temperaturę poprzez nadmuch zimnego powietrza na drzwi zapewniają optymalne warunki do przechowywania jedzenia. Model ten jest dostępny w kolorze szarym. Wygląd jest spójny stylistycznie. Minimalizm tego modelu sprawia, że znajdzie on zastosowanie w każdej kuchni. Testowaną lodówkę można kupić za 2989 zł, co jest ceną adekwatną do oferowanych rozwiązań i parametrów.

Grafika tytułowa: LG