Redmi Buds 5 Pro – dobre słuchawki za nieduże pieniądze?

Koncern Xiaomi wdarł się na polski rynek przebojem lata temu – kiedy to Chińczycy zaoferowali nam wysokiej klasy elektronikę za stosunkowo nieduże pieniądze. I choć w niektórych segmentach to się już zmieniło (mam tu na myśli chociażby flagowe Xiaomi, które cenowo gonią konurencję), to chiński gigant nadal oferuje nam sprzęt o ciekawym stosunku ceny do jakości. Przykładem mogą być tutaj słuchawki Redmi Buds 5 Pro, które w ostatnich dniach trafiły do nas na testy.

Słuchawki pozytywnie zaskakują po rozpakowaniu

Koncern Xiaomi dba o to, by serwowane przezeń akcesoria oferowały nam wysoką jakość wykonania mimo relatywnie niskich cen, w jakich są nam serwowane. Tak jest i tym razem. Redmi Buds 5 Pro to TWS-y, które po prostu mogą się podobać. Etui ładujące wykończono matowym plastikiem oraz tzw. „wegańską skórą”. Same słuchawki natomiast wykonane są w połysku. Można więc odnieść mylne wrażenie, że do czynienia mamy ze sprzętem z wyższej półki. W zestawie z testowanym przez nas sprzętem otrzymujemy kabelek do ładowania, komplet wymiennych gumek dousznych oraz dokumentację.

Wygoda użytkowania ważna dla Xiaomi

Komfort użytkowania – to kluczowy czynnik mający wpływ na wybór słuchawek dousznych. Zdarza się bowiem, że spędzamy w nich długie godziny zarówno podczas pracy, jak i po godzinach. Miałem możliwość sprawdzenia słuchawek Redmi Buds 5 Pro w obydwu scenariuszach i muszę przyznać, że nawet przy wielogodzinnym użytkowaniu nie powodowały u mnie poczucia dyskomfortu. Producent postawił na ergonomiczny kształt doskonale wpasowujący się w ucho. Warto wspomnieć również o tym, że nowość w ofercie Huwaei jest odporna na działanie czynników zewnętrznych w zgodzie ze standardem IP54, co oznacza, że możemy tych słuchawek używać, gdy na zewnątrz panuje wysoka wilgotność i nic złego nie powinno się w takich sytuacjach z nimi stać. W sam raz na zimową aurę!

Nowoczesne rozwiązania na pokładzie

Redmi Buds 5 Pro to słuchawki, które świetnie sprawdzą się podczas rozmów, jak i w trakcie konsumpcji multimediów. Producent stawia tu na zaawansowane rozwiązania. Możemy liczyć m.in. na 10-milimetrowe przetworniki wspierające Hi-Res Audio Wireless. Za nasłuch naszego głosu odpowiadają zaawansowane mikrofony – po trzy na każdą słuchawkę. Nie sposób nie wspomnieć również o trzech trybach pracy funkcji aktywnej redukcji szumów (ANC). Dzięki staranności producenta słuchawki radzą sobie nieźle z tłumieniem dźwięków z zewnątrz. Sprzęt łączy się z naszymi urządzeniami za pośrednictwem protokołu Bluetooth. Nie można przeoczyć wsparcia dla Bluetooth Multipoint pozwalającego na wygone przełączanie się między dwoma urządzeniami (np. smartfonem i zegarkiem, bądź smartfonem i laptopem). Parowanie przebiega sprawnie i bezproblemowo dzięki wsparciu dla Google Fast Pair. Zaznaczę jednak, że Redmi Buds 5 Pro świetnie współpracują także z iPhone. Na uwagę zasługuje wsparcie dla kodeku LDAC.

Wrażenia z użytkowania

W pierwszej kolejności sprawdziłem jak dzięki słuchawkom Redmi Buds 5 Pro prowadzi się rozmowy głosowe. Muszę przyznać, że na tej płaszczyźnie do produktu chińskiego koncernu nie mogę mieć zastrzeżeń. Zawsze byłem dobrze słyszany przez moich rozmówców. Oni także nie mieli zastrzeżeń do tego, jak ja byłem słyszalny. Widać, że producent przyłożył do tej kwestii sporo uwagi. Dobre słuchawki nie mogą iść w tej kwestii na żadne kompromisy – w końcu bardzo często służą nam do rozmów chociażby wtedy, gdy w międzyczasie wykonujemy inne czynności.

Czytaj też: Słuchawki z ANC Baseus Bowie MZ10 – tak wiele, za tak niewiele

W kwestii odtwarzania muzyki byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Brzmienie słuchawek Redmi Buds 5 Pro nie stoi może na poziomie droższych modeli od znanych koncernów, jednak muszę je uznać za bardzo przyjemne. Co jest niezwykle ważne – możemy korzystać z dedykowanej aplikacji Xiaomi Earbuds, aby dopasować ustawienia redukcji szumów i sterowania dotykowego. Podczas testów słuchawki świetnie radziły sobie podczas oglądania filmów i słuchania utworów z różnych gatunków – od bluesa, przez muzykę taneczną po niesamowicie ciężkie i surowe brzmienia. Zdecydowanie mógłbym korzystać z nich na co dzień – biorąc pod uwagę fakt, że są kompatybilne z wszystkimi wiodącymi platformami – Androidem, iOS czy też Windowsem.

Kilka słów o czasie pracy

Producent deklaruje, że słuchawki Redmi Buds 5 Pro powinny przepracować maksymalnie 10 godzin bez konieczności doładowywania. Biorąc pod uwagę natomiast ładowanie w dedykowanym etui czas pracy może zostać wydłużony do aż 38 godzin. Faktycznie udawało mi się osiągać taki czas pracy w trakcie testów – a korzystałem z słuchawek dość intensywnie. Czas ładowania słuchawek nie jest przesadnie długi. Już 5 minut uzupełniania energii umożliwia uzyskanie do 2 godzin słuchania muzyki. Korzystając z etui naładujemy je więc dość sprawnie. To ostatnie natomiast ładuje się kilkadziesiąt minut w zależności od stopnia rozładowania (a zakładam, że nikt z nas nie rozładowuje etui „do zera”, ponieważ jest to niekorzystne dla ogniwa).

Podsumowując…

Redmi Buds 5 Pro to świetne słuchawki. Mogą okazać się dobrym wyborem dla tych wszystkich osób, dla których brzmienie i jakość wykonania odgrywaną duże znaczenie. Oczywiście daleko im do sprzętu ze zdecydowanie wyższej półki, jednak w cenie wynoszącej 299 złotych zdecydowanie trudno o lepszy wybór. Dzięki uniwersalnemu wzornictwu świetnie dopasują się do każdej stylizacji. Długi czas pracy między ładowaniami to dodatkowy atut sprawiający, że nie będziemy musieli zbyt często podpinać ich pod ładowarkę.

Grafika tytułowa: Xiaomi