Dogrzewanie mieszkania jesienią i zimą – nasze pomysły!

Tegoroczne jesień i zima będą dla wielu z nas bardzo trudne. Wszystko przez galopującą inflację i szalejące ceny surowców opałowych. Pewnie niejednokrotnie czytaliście o niesamowitych podwyżkach cen za ogrzewanie we wspólnotach mieszkaniowych i horrendalnych cenach węgla w punktach, w których jest on sprzedawany. W takiej sytuacji warto pochylić się nad tym, jak można w dodatkowy sposób dogrzać mieszkanie lub dom w sytuacjach kryzysowych.

Dogrzewanie mieszkania sposobem na problemy z surowcami opałowymi?

Jeszcze całkiem niedawno dogrzewanie mieszkania kojarzyło się nam z grzejnikiem bądź piecykiem służącym nam do zwiększania temperatury w mieszkaniu lub domu w jesienne dni, w które zwyczajnie nie opłacało się nam korzystać z pieca. W 2022 roku na skutek kryzysu energetycznego w Europie może okazać się, że właśnie takie akcesoria będą dla wielu z nas pierwszym wyborem w kwestii zapewnienia ciepła w naszym lokum. Może się bowiem okazać, że podstawowych surowców energetycznych po prostu nam zabraknie, lub że dla wielu z nas będą one zbyt drogie.

Dlatego też warto zainteresować się alternatywnymi sposobami na dogrzanie mieszkania lub domu. Tych mamy kilka i niektóre z nich mogą wydawać się naprawdę interesujące. Na które warto postawić? Wiele zależy od tego jaki metraż mamy do ogrzania i jaka jest charakterystyka naszego lokum. Decydującą rolę będzie także odgrywał budżet, który możemy przeznaczyć na przygotowanie sobie takiego „awaryjnego” źródła ogrzewania. Przygotowaliśmy dziś dla Was mały przegląd możliwości, jeśli chodzi o sposoby na zapewnienie nam ciepła w domach i mieszkaniach, jeśli pojawi się niedobór węgla, gazu bądź pelletu. Oto one!

Czytaj też: Będzie zima, będzie zimno. Może pellet pomoże?

Grzejnik elektryczny

Grzejnik elektryczny to chyba najbardziej oczywisty sposób na dogrzewanie mieszkania lub domu. Jest to sprzęt bazujący na energii elektrycznej, której wbrew pozorom zużywa dość sporo. Atutem takiego rozwiązania jest jednak ogromna wszechstronność oraz możliwość zapewnienia dogodnej temperatury w dość krótkim czasie. Grzejniki elektryczne dzielimy na konwektorowe i olejowe. Co warto wiedzieć o każdym typie urządzenia?

Grzejniki konwektorowe to większe odpowiedniki popularnej „farelki”. W ich przypadku ogrzewanie powietrza w pomieszczeniu następuje przez rozgrzanie dedykowanej grzałki oddającej następnie ciepło. Zdarza się, że takie grzejniki wyposażone są w dedykowane, wbudowane wentylatory, ułatwiające rozprowadzanie ciepła w danym pomieszczeniu. Minusem konwektorów jest natomiast to, że grzałka dość szybko ulega wychłodzeniu.

Grzejniki olejowe to sprzęt starego typu, wykorzystywany już kilkadziesiąt lat temu. Są jednak na tyle skuteczne, że do dziś sprzedawane są w popularnych marketach budowlanych i elektromarketach. Chętnie wykorzystujemy je w naszych domach ze względu na to, że nagrzewają pomieszczenie dość szybko i długo utrzymują ciepło. Nowsze modele grzejników olejowych często wyposażone są w udogodnienia takie, jak dmuchawa czy timer.

Piecyk gazowy

Piecyki gazowe są bardzo popularnym sposobem na dogrzanie naszych domów i mieszkań. Co prawda nie zapewniają nam tak efektywnego nagrzewania pomieszczeń, jak grzejniki elektryczne, ale doskonale sprawdzą się na niewielkim metrażu. Omawiane urządzenia wykorzystują gaz dostarczany za pośrednictwem „tradycyjnych” butli gazowych. Z tego też powodu uznaje się je za urządzenia grzewcze dość tanie w eksploatacji.

Warto jednak przywiązywać ogromną wagę do bezpieczeństwa użytkowania takich źródeł ciepła. Dokonujmy okresowych przeglądów bezpieczeństwa samych piecyków i korzystajmy wyłącznie z atestowanych, napełnianych w odpowiedni sposób i w odpowiednich warunkach butli. Niejednokrotnie bowiem słyszeliśmy w mediach o wybuchach piecyków gazowych wskutek nieprawidłowej ich eksploatacji. Jeśli nie przywiążemy odpowiedniej wagi do omawianej kwestii – nasz piecyk może zamienić się w bombę z opóźnionym zapłonem.

Kominek

Kominek to marzenie wielu właścicieli domów. Korzystamy z tego rozwiązania od setek lat, jednak z biegiem czasu w znaczący sposób je usprawniliśmy. Doskonałym pomysłem może być zaaranżowanie kominka np. w salonie, już na etapie projektowania naszego domu. Kominek nie tylko zbuduje w naszym lokum niesamowity nastrój podczas długich, jesienno-zimowch wieczorów, ale i jednocześnie doskonale je dogrzeje.

Co ciekawe, kominek może pełnić nie tylko funkcję ozdobną. Można bowiem połączyć go z naszą domową siecią ciepłowniczą – by pomagał w nagrzewaniu kaloryferów. Może to być całkiem rozsądna decyzja. Przepalanie w chłodne dni drewnem będzie mimo wszystko bardziej korzystną pod względem finansowym decyzją niż zakup węgla na zimę za kilka bądź kilkanaście tysięcy złotych (nie zanosi się na spadek cen).

Klimatyzacja

Klimatyzacja! Popularna „klima”! Któż nie docenił jej w upalne, letnie dni? Chętnie montujemy ją w naszych domach i mieszkaniach z myślą o obniżaniu temperatury, gdy ta osiąga niebotyczne wartości. Pamiętajmy jednak też o tym, że niektóre klimatyzatory oferują nam także funkcję ogrzewania pomieszczeń w naszym lokum. Funkcje grzewcze klimatyzacji potrafią być – wbrew pozorom – diabelnie skuteczne.

Pamiętajmy jednak o tym, że ogrzewanie mieszkania wyłącznie za pośrednictwem klimatyzacji, może przełożyć się na wysokie rachunki za prąd. Ciekawym rozwiązaniem może być zasilanie jej panelami fotowoltaicznymi – wtedy rachunki będą dla nas o wiele mniej uciążliwe. Nie powinniśmy zapominać także o okresowych przeglądach instalacji oraz jej odgrzybianiu. Ograniczymy w taki sposób negatywny wpływ klimatyzacji na nasze zdrowie.

Pompa ciepła

Pompa ciepła to bardzo popularne w ostatnich latach rozwiązanie. Wykorzystanie jej do ogrzewania domu wiąże się ze sporym wydatkiem (mam tu na myśli montaż). W ogólnym rozrachunku jest to jednak bardzo ekologiczny sposób na zapewnienie naszemu lokum ciepła w okresie jesienno-zimowym. Aby ograniczyć wydatki na prąd w trakcie eksploatacji pompy ciepła warto połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną.

Jak działa pompa ciepła? Zauważymy tu podobieństwo w działaniu do popularnych lodówek. Czynnik chłodniczy wypełniający układ ulega cyklicznemu sprężaniu i rozprężaniu zmieniając stan skupienia z cieczy na gaz i odwrotnie. Dzięki wspomnianemu procesowi możliwe jest transportowanie energii cieplnej bazującej na pokładach wody, gruntu czy powietrza do pomieszczeń, które chcemy ogrzać.

Czytaj też: Blaski i cienie fotowoltaiki