Eufy RoboVac LR30 Hybrid – posprząta, umyje podłogę…

Roboty sprzątające w ostatnich latach cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Są praktyczne, bardzo często dokładne i pozwalają nam zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na porządkowanie podłóg. W ostatnich tygodniach miałem okazję sprawdzić bardzo ciekawą propozycję z tej kategorii – Eufy RoboVac LR30 Hybrid. Jak sprawdza się w średniej wielkości mieszkaniu? Jakie funkcje oferuje? Dziś Wam o tym opowiem!

Co otrzymujemy w zestawie?

Eufy RoboVac LR30 Hybrid to spory robot sprzątający oferujący nam zaawansowane funkcje sprzątania. Zestaw, który przyjeżdża w pudełku jest dość bogaty. Mamy tutaj samego robota, bazę wraz z zasilaczem, dwa komplety szczotek bocznych, zapasowy filtr HEPA, pojemnik na wodę, ściereczki mopujące oraz papierologię.

Na jego górnej części znajdziemy panel sterowania obejmujący dwa przyciski. Odpowiedzialne są za: uruchomienie programu sprzątającego, powrót do bazy ładującej. Pojemnik na nieczystości umiejscowiono w tylnej części urządzenia. Otwieranie go w celu opróżniania jest bardzo wygodne – nie trzeba do tego siły. Poza tym obudowa skrywa jeszcze wszystkie niezbędne czujniki, odpowiadające za bezkolizyjne przemieszczanie się odkurzacza.

Dane techniczne:

  • Czas pracy: do 145 minut,
  • Głośność: 67 dB,
  • Ciśnienie ssania: 3000 Pa,
  • Pojemność zbiornika na kurz: 330 ml,
  • Pojemność zbiornika na wodę: 200 ml.

Czytaj też: Eufy HomeVac H30 – podręczny i wszechstronny odkurzacz

Jak sprząta RoboVac LR30 Hybrid?

Moc ssąca testowanego robota to 3000 Pa. Po naładowaniu odkurzacza w stacji dokującej i skonfigurowaniu go za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej (co zajmuje dosłownie kilka chwil), urządzenie jest gotowe do pracy. Bateria odkurzacza doładowana do 100% spokojnie wystarcza do wysprzątania 70-metrowego mieszkania. Zapewnia bowiem możliwość nieprzerwanej pracy przez nawet 145 minut. Co ciekawe można zestawić je z opcjonalną stacją opróżniającą.

Testowany odkurzacz oferuje funkcję tworzenia i zapamiętywania map sprzątanego domu lub mieszkania. To przydatne rozwiązanie. Możemy dzięki niemu stawiać na sprzątanie obszarowe – na przykład wysłać robota do pracy w kuchni w celu posprzątania po przygotowaniu przez nas posiłków. Możemy również tworzyć strefy zakazu, do których odkurzacz nie będzie miał wstępu (na przykład mata z zabawkami naszej pociechy, okablowanie od sprzętu RTV).

Czytaj też: Wybieramy robota sprzątającego – listopad 2022

Eufy RoboVac LR30 Hybrid oferuje nam cztery tryby pracy – Quiet, Standard, Turbo i Maks. Możemy wybrać też funkcję BoostIQ, która automatycznie dostosowuje moc ssania do sprzątanej powierzchni. Regulować możemy także natężenie funkcji mopowania podłóg. W trakcie testów odkurzacz świetnie radził sobie z każdym typem zabrudzeń, które pojawiały się na moich podłogach – niezależnie od tego, czy był to piach, sierść czy inne drobinki. Także zaschnięte plamy z jedzenia czy butów były skutecznie usuwane przez ściereczkę mopującą.

Moje mieszkanie o powierzchni niemal 70 metrów kwadratowych robot sprzątał w około godzinę. Nie musiał w międzyczasie doładowywać wbudowanej weń baterii. Warto jednak zaznaczyć, że gdy poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej 30%, po podładowaniu robot wznowi pracę w miejscu, w którym ją przerwał. To bardzo przydatne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy do posprzątania mamy całkiem spory obszar. Robot oferuje nam dwie szczotki boczne, dzięki czemu lepiej zbiera nieczystości nawet w trudno dostępnych miejscach.

Aplikacja towarzysząca – opinia

Aplikacja służąca do sterowania odkurzaczem Eufy RoboVac LR30 Hybrid dostępna jest zarówno dla urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą Androida, jak i iOS. Muszę przyznać, że jest ona przejrzysta i intuicyjna w obsłudze (szczególnie dzięki ostatniej aktualizacji). Pozwala na sprawną konfigurację robota z naszą siecią Wi-Fi oraz na zarządzanie jego pracą.

Możemy ustawić codzienny harmonogram sprzątania czy uruchomić tryb ochrony przed dziećmi blokujący przyciski urządzenia. Praktyczna jest także funkcja umożliwiająca podejrzenie stopnia zużycia szczotek oraz filtra odkurzacza. Ponadto aplikacja powiadomi nas, gdy w trakcie sprzątania Eufy RoboVac LR30 Hybrid napotka jakieś problemy (np. gdy zatrzyma go jakaś przeszkoda terenowa lub gdy coś wkręci się w szczotkę).

Ciekawostką jest funkcja zdalnego sterowania robotem. Nawet jeśli produkt Eufy uzna jakiś obszar naszego lokum za taki, którego nie posprząta, możemy skierować go tam własnoręcznie – dzięki dedykowanemu pilotowi ekranowemu wyświetlanemu w aplikacji. Największy minus? Brak możliwości wyświetlania procentowego stanu baterii robota. Musimy się go domyślać na podstawie mało czytelnej ikonki.

Podsumowanie

Eufy RoboVac LR30 Hybrid to duży i skuteczny robot sprzątający. Doskonale radzi sobie ze sprzątaniem wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz z mopowaniem podłóg. Dzięki wydajnej baterii oraz przemyślanej konstrukcji doskonale poradzi sobie ze sprzątaniem nawet dużych domów i mieszkań nie zawadzając przy tym o ściany i o meble. Jest to możliwe dzięki zastosowanym w jego przypadku zaawansowanym czujnikom, w tym dzięki głównemu czujnikowi laserowemu. Eufy RoboVac LR30 Hybrid kosztuje 1999 złotych i może być ciekawą alternatywą dla bardziej zaawansowanych robotów od znanych producentów.