DVB-T2 – co warto wiedzieć o nowym standardzie odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

Czy zauważyliście ostatnimi czasy w mediach komunikaty o nadchodzącej zmianie standardu odbioru naziemnej telewizji cyfrowej? Zarówno publiczne, jak i prywatne telewizje bombardowały nas w ostatnich miesiącach informacjami na ten temat. Ze względu na to, że wdrożenie w tej kwestii już wystartowało, warto byśmy powiedzieli sobie o tym czym jest nowy standard i co warto zrobić, byśmy nadal mogli korzystać z telewizji za pośrednictwem klasycznej anteny.

Czym jest DVB-T2?

DVB-T2 to nowy standard odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Jego najważniejszą zaletą jest możliwość odbioru sygnału telewizyjnego o wysokiej rozdzielczości (na przykład 4K). To bardzo ważna kwestia w czasach, w których w naszych domach coraz częściej goszczą naprawdę duże telewizory umożliwiające nam wyświetlanie bardzo szczegółowego obrazu. Decydując się na zakup takich urządzeń chcemy w pełni wykorzystywać ich potencjał, prawda? Lepsze będą także jakość dźwięku oraz odporność na zakłócenia.

Na ekranach o wysokiej rozdzielczości standardowy do tej pory obraz nadawany w ramach cyfrowej telewizji naziemnej potrafił straszyć nas pikselozą, co mocno psuło odczucia podczas oglądania naszych ulubionych audycji i programów. Dzięki nowemu standardowi będziemy mogli odbierać (oczywiście dzięki odpowiedniej decyzji danego nadawcy) telewizję w 4K bądź nawet – za kilka lat – w 8K. Na co więc powinni zwrócić uwagę właściciele telewizorów?

Czytaj też: Wybieramy niskobudżetowy telewizor – oto nasze propozycje!

Które telewizory są kompatybilne ze standardem?

Z nowym standardem kompatybilna jest zdecydowana większość telewizorów, które trafiły na rynek w ostatnich latach. Jeśli więc zakupiliście Wasz odbiornik stosunkowo nie dawno, to zmiany praktycznie nie odczujecie. Po prostu mimo pojawiających się w mediach informacji i zmiany standardu nadawania nic się dla Was nie zmieni. Nadal będziecie cieszyć się możliwością bezproblemowego korzystania z cyfrowej telewizji naziemnej.

Nieco inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy Wasz telewizor ma na karku już niemal dekadę. Wtedy możecie być niemal pewni, że do odbioru telewizji naziemnej nowej generacji konieczny będzie zakup dedykowanego dekodera wspierającego standard DVB-T2. Pozwoli on na bezproblemowe korzystanie z telewizji naziemnej wysokiej jakości bez konieczności wydawania niemałych pieniędzy na zakup całkiem nowego, dobrze wyposażonego Smart TV.

Co z dekoderami?

Dekodery DVB-T2 umożliwiają bezproblemowy odbiór telewizji naziemnej najnowszej generacji. To stosunkowo niewielkie urządzenia, które poza standardową funkcją często oferują nabywcom ciekawe dodatki. Może to być na przykład system Android TV lub wbudowany dysk i funkcja nagrywania audycji. Oczywiście od dostępnych rozwiązań zależy także cena danego dekodera. Te najtańsze jednak można kupić już za kilkadziesiąt złotych (starając się o państwową dopłatę).

Warto nie zwlekać z zakupem dekodera. Niektóre rejony naszego kraju już zostały przestawione na odbiór telewizji nowej generacji. Inne doczekają się zmiany nadawania sygnału w najbliższych tygodniach. Oto szczegółowa rozpiska:

  • 28 marca 2022 r. – województwa: dolnośląskie i lubuskie,
  • 25 kwietnia 2022 r. – województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  • 23 maja 2022 r. – województwa: lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie,
  • 27 czerwca 2022 r. – województwa: lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie.

Czytaj też: Jaki telewizor do 2000 złotych wybrać? Nasze top 5!

Dajcie koniecznie znać, czy korzystacie już z sygnału DVB-T2. Na jaki dekoder się zdecydowaliście? A może nie musieliście go kupować, bo Wasz telewizor wspiera nowy typ sygnału? Sekcja komentarzy należy do Was!