Xbox Game Bar – czym jest i do czego służy?

Systemy Windows 10 oraz Windows 11 to nie tylko świetne oprogramowanie do pracy i do konsumpcji multimediów. Microsoft zaszył w nim także liczne rozwiązania stworzone z myślą o graczach. Jedną z tego typu funkcji jest Xbox Game Bar. Co to za narzędzie? Do czego służy? Dzisiaj Wam to wyjaśnimy!

Xbox Game Bar – co to?

Xbox Game Bar – już sama jego nazwa wskazuje nam, że mamy do czynienia z rozwiązaniem dedykowanym graczom. To aplikacja pozwalająca na wywoływanie na ekranie komputera dedykowanego paska z narzędziami mogącymi być pomocnymi w trakcie rozgrywki. Owe narzędzia mogą być przypinane do ekranu jako specjalne widżety. Ich zadaniem jest nie tylko ułatwienie nam sterowania różnymi funkcjami urządzenia w trakcie rozgrywki, ale i na przykład przedstawianie nam danych diagnostycznych związanych z aktualnym poziomem wydajności naszego komputera. Jest to więc bardzo poręczne narzędzie.

Czytaj też: Microsoft Defender – najlepszy antywirus dla Windows?

Jakie jest przeznaczenie takiego narzędzia?

Xbox Game Bar wywołujemy za pośrednictwem klawisza „Windows” i „G”. Otwierana jest wtedy nakładka dająca nam dostęp do podstawowych narzędzi dedykowanych graczom. Możemy m.in. w wygodny sposób wykonywać zrzuty ekranu czy też przechwytywać wideo z rozgrywki. Możliwe jest także wyciszanie gry. Ciekawostką jest także możliwość monitorowania zasobów naszego komputera – obciążenia komponentów czy otwartych procesów.

Gracze mogą korzystać także z widżetów zewnętrznych producentów pobieranych ze Sklepu Microsoft. Mogą to być różnego typu rozwiązania wspierające rozgrywkę, jak mapy czy aplikacje wspomagające do gier. Może to być też na przykład widżet Spotify pozwalający nam na wygodne sterowanie muzyką w trakcie rozgrywki lub nakładka zarządzająca streamingiem naszej rozgrywki na Twitchu.

Widżety możemy przesuwać w dowolne miejsce na naszym ekranie – tak aby korzystanie z nich nie przeszkadzało nam w rozgrywce. Możemy także przypinać je do pulpitu, by nie zostawały po chwili ukryte wraz z Xbox Game Bar. Warto w tym momencie nadmienić, że same widżety nie są widoczne dla publiczności gdy zdecydujemy się na nagrywanie bądź na streamowanie rozgrywki za pomocą wspomnianego paska Xbox,

Czytaj też: Jak skutecznie zoptymalizować pracę starszego komputera?

Póki co ilość wtyczek do Xbox Game Bar jest ograniczona. Mam nadzieję, że Microsoft będzie promował swoje narzędzie w taki sposób, by zainteresować nim programistów. Nie da się ukryć, że mamy do czynienia z wygodnym i przede wszystkim darmowym rozwiązaniem, które poprawia nasze wrażenia z rozgrywki. Jeśli jego dalszy rozwój pójdzie w dobrym kierunku, to być może za jakiś czas zaoferuje nam jeszcze ciekawsze funkcje.